Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестите, бежанците, ксенофобията и енергийната зависимост са основните заплахи за страната

Вътрешният министър: Целта е да се уеднакви борят на влизащите в страната и принудително извежданите

32 коментара
Участниците в КСНС. Сн. БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев и лидерите на БСП, ДПС и ГЕРБ демонстрираха общо съгласие за овладяване на рисковете пред националната сигурност, произтичащи от бежанския поток, надигащата се ксенофобия и разделението на нацията, но не и за предсрочни избори като изход от тежката социално-политическа криза.

 

След продължилото шест часа заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента в сряда, бе представено становището на участниците му, прието с консенсус. То бе изчетено от държавния глава и подкрепено от Сергей Станишев, Лютви Местан и Цветан Цветанов, който представляваше на заседанието ГЕРБ. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров напусна по-рано, коментирайки, че е е доволен наполовина от решенията на КСНС.

 

Първата част на становището акцентира върху антиправителствените протести, на които е отделено специално внимание в доклада на вътрешния министър Цветлин Йовчев и те са определени като част от рисковете за националната сигурност, тъй като нагнетяват обществено-политическа криза.

 

Другата основна тема на КСНС бе посветена на бежанската вълна.

 

Една от мерките за справяне с бежанската криза и растящия миграционен натиск към България е да се уеднакви борят на влизащите в страната и принудително извежданите от нея, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев след продължилото 6 часа заседание.

 

Протести в рамките на закона и по-голяма отговорност

 

"Членовете на КСНС изразяват безусловно уважение към правото на протест, но категорично настояват това неотменимо конституционно право на българските граждани да се реализира в рамките на закона", се казва в становището. Политическите сили и другите организатори на протести и митинги са призовани "да се въздържат и разграничат от действия, които биха нагнетили допълнително напрежение и биха задълбочили политическата и социалната криза".

 

Неясно защо в становището, посветено на протестите, е записано, че "членовете на КСНС препоръчват на министър-председателя на едно от следващите заседания на Европейския съвет да инициира от името на България разработване и приемане на обща европейска регулация за по-голяма прозрачност на имуществото и доходите на висшите политици от ЕС и държавите членки, както и на техните семейства".

 

Това е очевидно инициатива на лидера на ДПС Лютви Местан, който в опит да отклони вниманието от скандала със зам.-председателя на парламента и на ДПС Христо Бисеров, обвинен в пране на пари и данъчни престъпления, препоръча общоевропейска регулация за публичност на доходите на политиците.

 

Въпреки че в становището на съвета липсваха оценки за политическата ситуация, стана ясно, че тя е била обект на обсъждане. Зам.председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов съобщи, че е предложил като единствен вариант за излизане от ситуацията - предсрочни парламентарни избори и насрочване на дата за провеждането им, но това не е било прието.

 

 

Цветлин Йовчев пък представи доклад пред КСНС с чисто политически изводи, сред които – предсрочните избори няма да решат политическата криза, протестите насочват обществената енергия в грешна посока и други от този род. Индиректно се посочва, че настоящите управляващи не са "причина" за протестната вълна в обществото, започнала на 14 юни след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС и прераснала в протест срещу задкулисния модел на управление, символизиран от сегашното правителство. Докладът на председателя на ДАНС Владимир Писанчев бе далеч "по-скромен" – той съдържа публично известна информация за бежанския поток и констатира, че миграционната вълна увеличава риска от тероризъм.

 

И двата доклада бяха представени на медиите преди края на заседанието, като така се осигури възможността тезите на Йовчев да са основната част в новинарските емисии.

 

Хуманитарни, социални и енергийни заплахи за националната сигурност

 

Президентът Плевнелиев каза, че членовете на КСНС са единни в позицията, че са налице рискове за националната сигурност, в това число от хуманитарен, здравен и социален аспект, предизвикани от засиления миграционен натиск.

 

Затова КСНС изисква от Министерския съвет да отчита периодично изпълнението и да актуализира плана за овладяване на кризисната ситуация, произтичаща от бежанската вълна.

 

Освен това има съгласие, че е необходима силна обществена и политическа подкрепа, насочена срещу потенциалните заплахи за етнорелигиозния мир в страната.

 

"Всички политически партии и институции категорично трябва да се дистанцират и да насочат своите усилия срещу опитите за застрашаване на етническия мир в страната, насаждането на ксенофобия и омраза, и разделение в обществото", посочват членовете на КСНС.

 

Те обявиха още, че е необходимо още всички институции активно да работят за постигане на единно европейско решение за общи действия, както и за задействане на различните механизми на европейската солидарност с цел получаване на финансова, експертна и техническа подкрепа за България от ЕС и от отделните държави-членки.

 

Бе препоръчано още правителството да анализира процесите, свързани с енергийните доставки на страната и да предприеме адекватни действия за недопускане на тяхното нарушаване и да ускори работата по изграждане на интерконекторните газови връзки.

 

След заседанието Цветан Цветанов каза, че не е получил отговор на въпроса си колко са бежанците към страните от ЕС, въпреки че било отбелязано България и Гърция се превръщат в буфер за бежанската вълна.

 

"Не получих отговор, но уточних, че от разговори, които съм провел с представители от Германия, Швеция, за тази година в Германия ще имат влезли 100 000 бежанци, като последното решение на Германия е да вземат допълнително 5 000, които официално да бъдат взети от Сирия", каза Цветанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    "Протестите, бежанците, ксенофобията и енергийната зависимост са основните заплахи за страната" По всички тези заплахи-БСП и креатурите з-Атака и ДПС, работят усилено,за да може те да ескалират до нетърпимост и до пропадането на държавата!Вън от властта на рускоту-урското правителство на Олигархски,изпълняващо всички себични искания на алчните световни политици от ЕС и ООН!

  2. Анонимен
    #31

    до 23. Кой доведе "Протестите, бежанците, ксенофобията и енергийната зависимост ". 1. Всички партии, които бяха винаги в парламента, а сега са отвън, със спонсорството на Иво Прокопиев. 2. Не затварянето границата с Турция. 3. Съществъването на ДПС и Евророма. 4. Енергийната мафия.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #30
  4. Анонимен
    #29

    Плевньо в затвора.

  5. Анонимен
    #28

    Дървени човечета с конци, нахилени за снимка.

  6. Анонимен
    #27

    Каква интересна снимка,девет Българомразци събрани на едно място"се чудят"защо още не е завършил планът"РАН-ЪТ",въпреки неистовите ИМ усилия!Кой от алчност,кой от глупост,кой от БЕЗдушевност!

  7. Анонимен
    #26

    Как може рова да е президент?!

  8. Анонимен
    #25

    Готово - избистриха политиката вече ! Сега трябва за награда да си гласуват още по-големи заплати, а комунистите да започват от сега да мислят за втори мандат !

  9. Анонимен
    #24

    БСП - енергийната мафия и банките. ДПС - тютюнопроизводството и обществените поръчки. ГЕРБ - алкохола, наркотиците и митниците? Затова гласувам за Реформаторския блок.

  10. Анонимен
    #23

    Протестите, бежанците, ксенофобията и енергийната зависимост са основните заплахи за страната???? А кой доведе тези проблеми на дневен рад? И КНСБ с мълчаливата политика на поддържане на днешния Парламент! Техният протест беше бутафория, подкрепяна от ДПС, БСП, Атака и ГЕРБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.