Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестите в Армения успяха – премиерът подаде оставка

15 коментара
Граждани на Ереван ликуват след обявената оставка на премиера.

Министър-председателят на Армения Серж Саркисян обяви оставката си след 11-дневни антиправителствени протести, съобщи държавната информационна агенция Арменпрес, цитирана от Франс прес.

"Напускам ръководния пост. Никол Пашинян (депутат от опозицията и водач на протестите) беше прав, а аз сгреших," заявил премиерът според Арменпрес.

Депутатът Пашинян, който е лидер на протестите, беше задържан през уикенда, но днес беше освободен наред с други участници в демонстрациите.

"При сегашната ситуация има няколко решения, но няма да избера никое от тях. Това не е моят стил. Оттеглям се от ръководството на страната и от поста министър-председател на Армения", заяви Саркисян.

Той каза, че подава оставка, за да изпълни исканията на протестиращите, и пожела "мир и хармония" на страната.

Саркисян беше президент на Армения в продължение на десетилетие, а тази година достигна предела на своите мандати. Той беше обвинен, че се вкопчва във властта, след като парламентът го избра за министър-председател.

Арменската конституция забранява на президента да управлява повече от два мандата, но Серж Саркисян, оглавил страната през 2008 г., прокара през 2015 г. оспорвана реформа, която прехвърли повечето властови пълномощия на премиера, оставяйки на президента предимно протоколни функции.

На 17 април Саркисян, чиято Републиканска партия има мнозинство в парламента, наложи избирането си за премиер и така се завърна на власт.

Близо 15 000 души се събраха на протест в Ереван миналата седмица, когато Саркисян пое премиерския пост. Около 40 000 протестираха в събота. Близо 300 демонстранти бяха задържани вчера, когато беше десетият ден на протестите.

Освен за маневрите на Серж Саркисян, целящи да се задържи на власт след повече от десетилетие на президентския пост, демонстрантите критикуваха 63-годишния бивш военен заради неуспеха му в борбата с бедността, докато националната икономика остава в ръцете на олигарси.

 

Серж Саркисян минава за проруски политик, но демонстрантите изобщо не отправяха обвинения в този дух - за разлика от прозападните вълнения на Майдана в Украйна, довели през февруари 2014 г. до свалянето на проруския президент Виктор Янукович.


"Този политически процес се развива без никакъв геополитически контекст", уверяваше и Никол Пашинян. "Не се ръководим нито от интересите на САЩ, нито от тези на ЕС, нито на Русия. Трябва да действаме само в интерес на Армения", каза той.

Саркисян и Пашинян - премиерът и най-върлият му враг

Единият е бивш журналист и дългогодишен опозиционер, който се отличава с камуфлажното си облекло и привлича тълпи с мегафон. Другият е бивш военен, който ръководи Армения от 2008 г. и наскоро беше назначен за министър-председател със засилени правомощия, за чиято оставка настояваха протестиращите, пише агенция Франс прес.

Само допреди няколко седмици малцина смятаха, че Никол Пашинян ще успее да изведе на улицата десетки хиляди арменци, да блокира пътища и да парализира икономиката в знак на протест срещу оставането на власт на Серж Саркисян.

Много арменци свързват този 42-годишен бивш журналист с трагични събития: смъртта на 10 демонстранти през 2008 г., при сблъсъци между полицията и привърженици на опозиционера, победен от Серж Саркисян, който тъкмо беше спечелил първия си мандат като президент.

По това време Никол Пашинян вече беше един от водачите на протеста и се укриваше няколко месеца, преди да се предаде. Той получи ефективна присъда и беше освободен от затвора през 2011 г. благодарение на амнистия.

Известен с прямотата си и с неудобните си въпроси, които не се колебае да задава в парламента, след като партията, която създаде - "Граждански договор", стана парламентарно представена през 2017 г., Никол Пашинян се утвърди като най-ефективния противник на Серж Саркисян.

Пашинян без колебание отстоява лично позициите си. Ранен при сблъсъци с полицията миналия понеделник, той се появи след това с бинтована ръка и насинено око.

Бащата на четири деца е популярен, особено сред младите хора от поколението, израсло след разпадането на Съветския съюз и получаването на независимостта от Армения през 1991 г.

Според мнозина анализатори арменската опозиция е сведена почти до нула и Никол Пашинян сега е единствената фигура. "Днес той е арменската опозиция", казва той.

На 63 години Серж Саркисян играе първостепенна роля в арменската политика, откакто страната получи независимост. Като военен той се отличи във войната за Нагорни Карабах между Армения и Азербайджан, отнела живота на 30 000 души в началото на 90-те години. И до днес на това се дължи до голяма степен и популярността му.

Преди да стане президент, Серж Саркисян е заемал почти всички постове в арменското правителство: министър на вътрешните работи, на отбраната, на националната сигурност и накрая министър-председател, преди да достигне най-високата длъжност през 2008 г.

В международен план Серж Саркисян бе близък до Русия, която има военна база в Армения, без да къса връзките с Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #15
  2. Коментарът е изтрит в 10:34 на 24 април 2018 от автора.
    #14
  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #13
  4. Сун Дзъ
    #12
  5. Бивши комунисти НЯМА!
    #11

    Е той и тук ББ подаде оставка ама после БСП ни го върна на бял кон, че и 2 мандата. Когато вотът се манипулира няма спасение.

  6. Коментарът е изтрит в 22:27 на 23 април 2018 от автора.
    #10
  7. Kiril Kovatchev
    #9

    Руската измама дето Путин и Медведев си менкаха постовете, не се получи в Армения. Арменския народ се оказа доста по-узрял за демокрация от руския.

  8. Арменците са достоен народ. Пожелавам им успех.

  9. В и К
    #7
  10. Калико Джо
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.