Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Прозрачност без граници": Темида, НС и данъчните са най-корумпирани в България

Едва 22% от българите са готови на реални действия срещу корупцията

0 коментара
"Прозрачност без граници": Темида, НС и данъчните са най-корумпирани в България

Съдебната система, Народното събрание (НС) и данъчните са трите сектора в България, поставени под най-сериозен корупционен натиск. Това е осбновното заключение на Световния корупционен барометър на "Прозрачност без граници"за 2016 г. представен в сряда.

"Все още у нас институциите от съдебната система се възприемат като най-силно натоварени с корупционен риск", обобщи данните от изследването изпълнителният директор на организацията у нас Калин Славов.

Световният корупционен барометър е проведен ред 60 000 граждани от 42 страни в Европа и Централна Азия. Изследването се фокусира върху възприятията на анкетираните, а не върху личния им опит в противодействието на корупционни практики.

По думите на Славов обаче, когато въпросът е свързан с личния досег на участвалите в барометъра, мнозинството от тях посочват като най-корумпирани сектори – здравеопазването, университетското образование и пътната полиция. Около 20% от участвалите в барометъра са заявили, че са плащали подкуп, като най-често това се е случвало в сферите на здравеопазването и образованието.

Сред основните изводи в изследването е, че гражданите на държавите от бившия социалистически блок демонстрират значително по-ниска степен на готовност за противодействие на корупцията.

Едва 22% от анкетираните българи са заявили, че са готови да подадат сигнал, ако станат свидетели или са въвлечени в корупционни практики. За сравнение в държави като Великобритания, Франция, Испания, Португалия и Гренландия дялът на хората, ангажирали се с конкретни действия срещу евентуална корупционна схема, е около 80%.

Сигнализирането в такива случаи в България масово се определя като социално неприемливо поведение. Една от ключовите интерпретации е въз основа на това, че все още подаването на сигнал се свързва с доносничество, посочиха от "Прозрачност без граници".

Сред основните причини да не се подават сигнали за корупция у нас са страхът от негативни последици и недоверието в институциите. Близо 22 на сто от анкетираните в България са посочили, че тя е трудно доказуема, а 17% са отговорили, че "нищо не може да се направи". Един на всеки десет анкетирани няма мнение по въпроса, предава БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.