Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин отчаяно търси нови милиарди

Планът на Кремъл за триумфално завръщане на капиталовия пазар претърпя фиаско

31 коментара
Путин отчаяно търси нови милиарди

Това стана позор с главна буква: планът на Путин за триумфално завръщане на капиталовия пазар претърпя фиаско, пише германският в. "Ди Велт".

Като цяло Москва свикна в диалога си със Запада да представя неприятните събития вътре в страната като успешни. Сега обаче едва ли ще е по силите на Кремъл да замаскира катастрофалното представяне на световния финансов пазар.

За пръв път след въвеждането на западните санкции срещу Русия през 2014 г., миналата седмица Москва пусна доларови облигации. Путин възнамеряваше да покаже на целия свят, че Русия си остава световна сила и на финансовите пазари, а едновременно с това да обезпечи необходимите милиарди за бюджета. В началото на седмицата обаче стана ясно, че западните и азиатските банки отказват да участват.


Това се превърна в унижение за Русия на финансовия пазар. Руската банка VTB Capital, избрана да организира емисията еврооблигации, се принуди не само да предложи по-висок лихвен процент, но и остави емитирането отворенo за над 24 часа, надявайки се да ангажира инвеститори от всички часови зони. Първоначално бе планирано да привлече около 3 млрд. долара, но след това обемът бе коригиран до 1.75 млрд. И когато в четвъртък се случи

самата продажба, борсите не демонстрираха никакъв интерес.

Очевидно Русия не е очаквала подобни трудности. В последните дни проблесна надежда, че санкциите срещу страната може да бъдат отменени- германското правителство даде да се разбере, че може и да допусне снемане на санкциите и без Русия да е изпълнила изцяло условията по Минските договорености.

Неочаквано обаче от Токио, където имаше среща на страните от Г-7, дойдоха съвсем други сигнали. В заключенията си от срещата лидерите на Г-7 обявиха намерението си да се придържат към твърдия курс по отношение на Москва – дотогава, докато планът за мирно уреждане на конфликта в Източна Украйна не бъде изпълнен изцяло.


Последва незабавна реакция на Кремъл – забраната за внос на хранителни продукти от страните в ЕС бе удължена до 2017 г.

В тази ситуация на Москва не ѝ остана друго, освен да замаскира провала си на финансовите пазари. Над 70% от пласираните облигации са били закупени от чуждестранни инвеститори, основната част от които се намират в Лондон. Според вижданията на Кремъл това е еднозначен знак за доверие.

Руското министерство на финансите обаче не успя да назове конкретни имена и нито един известен западен инвеститор не потвърди своето участие. Руският в. "Ведомости" писа, че въпросните чуждестранни инвеститори може би са руснаци.

Тогава Москва стремително смени тактиката. Ръководителят на отдела държавен дълг в руското финансово министерство Константин Вишковский внезапно обвини Запада и в частност Вашингтон, в целенасочен провал на облигационната емисия.


Москва искаше да превърне емисията за облигациите в голямо пиар шоу и да покаже на Запада, че санкциите са слабо ефективни, коментира Тим Аш, стратегически анализатор в
Nomura.

Финансовите пазари станаха новото бойно поле на бившите противници в Студената война САЩ и Русия. Американците използват доминиращото си положение на пазарите, за да оказват натиск на Москва. Защото като цяло Русия не нарушава санкциите, продавайки облигации, а се опитва да ги заобиколи. Западните банки обаче получиха еднозначен сигнал да се въздържат от участие в покупката на руски облигации.

Кремъл остро се нуждае от излаз на капиталовия пазар, за да запълни дупките в бюджета. По прогноза на рейтинговата агенция Fitch, през тази година дефицитът в бюджета на Русия може да достигне 5% от БВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #31

    Миналата година бяха много зле, тази- 1,4 пъти по зле!
    Средняя цена нефти марки Urals в январе-мае снизилась почти на 40%, до $36,01 за баррель
    1 июня, 12:04
    Подробнее на ТАСС:
    http://tass.ru/ekonomika/3329957
    Средната цена на уралския нефт през януари-май 2016 е в размер на 36.01 долара за барел. Това се посочва в съобщение, публикувано на сайта на руското министерство на финансите.
    За сравнение, през същия период на 2015 г. , средната цена на този вид нефт е 56.05 долара за барел. По този начин,

  2. Доналд Дък
    #30

    Всички коментари са излишни. ИСТИНАТА е само една - световните пари се печатат на Уолстрийт, а не на ул. Любянка в Москва. В Москва може да се проектират и печатат САМО ПЛАНОВЕ за ново имперско величие, които да заместят картофите в чинията на бедния руснак с нова доза МЕЧТИ .Мъдрите китайци отдавна проумяха тази ИСТИНА и сега са на десетки години преди Русия...

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #29

    \"Столипинсия клуб \" е предложил веднага да се напечатат още необезпечени 1,5 трилиона рубли, както и въвеждането на ограничения върху валутните транзакции за фирми и физически лица! Кудрин пак е против и има големи проблеми с путин. Без коментар за последствията, защото ще е много дълъг!

  4. blue velvet
    #28

    И всичко това показва само едно,че на Русия й свършват парите.

  5. blue velvet
    #27

    Павлов ти вярваш ли си? Вярваш ли че Русия би излязла да емитира само 1.75 млрд. долара т.е. сума която е нищожна даже за една малка европейска банка. Емисията беше за много по вече,но просто никой не иска да купува облигации и каквито и книжа от страна, която се управлява от диктатор.

  6. pavel pavlov
    #26
  7. pavel pavlov
    #25

    пичове ,нещата са прости-при предложени 1.75 млрд се получиха оферти за над 7 млрд и то при положение ,че беше оказан безумен натиск.е това е положението -руснаците просто се позабавляваха с т.н. запад.ако някой не е разбрал -това беше просто проба.е получи се ,а на който не му харесва да ходи там където нюлан прати ес.

  8. larry
    #24

    Г-7 да спира Северен поток и тогава ке им повЕрвам, че правят някакви истински санкции спрямо Русия, всичко останало е пропаганда:)

  9. filt
    #23

    Твърде слаб и безпомощен опит за защита на кремълските фашизоиди, чрез любимата теза на мекеретата, че всички са мекерета. Всъщност не можеш да кажеш нищо по темата, а действителността е сурова и подобен плач с нищо не я променя.

  10. Liberal
    #22

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.