Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин рискува, Обама се двоуми: Опасността от руската интервенция в Сирия и американската боязливост в Афганистан

10 коментара
Владимир Путин и Барак Обама

Ако се вслушаме във Владимир Путин, Русия е станала лидерът на новата глобална война срещу тероризма. В контраст Барак Обама изглежда от ден на ден по-уморен от войните в мюлюсманския свят, които Америка води от повече от десетилетие. На 30 септември руски изтребители бяха задействани в помощ на обсадените войски на Башар ал Асад. Русия създаде и мрежа за обмен на разузнавателна информация с Ирак и Иран. Руската православна църква заговори за свещена война.

Твърдението на г-н Путин, че е започнал битка срещу "Ислямска държава", е в най-добрия случай съмнително. Фактите от първия ден на руските въздушни удари показват, че са били атакувани други сунитски бунтовници, включително някои, подкрепяни от Америка. Но дори това да е нещо повече от политически театър, Русия предприема най-голямата си стъпка в Близкия изток, който беше сфера на Америка, откакто Съветският съюз беше изтикан от там през 70-те години на миналия век.

В Афганистан междувременно американската битка с талибаните претърпя удар. На 28 септември талибански бунтовници завзеха северния град Кундуз - първата провинциална столица, която падна в ръцете им, откакто бяха свалени от власт през 2001 г. Афганистанските сили си върнаха центъра след три дни. Но макар да установиха пълен контрол, атаката беше унижение.

И Кундуз, и руските бомбардировки са симптоми на едно и също явление: вакуума, създаден от опита на Барак Обама да се измъкне от войните в мюсюлманския свят. Президентът на Америка заяви тази седмица пред Общото събрание на ООН, че страната му е разбрала, че "не би могла сама да наложи стабилност на чужда земя"; други, включително Иран и Русия, трябва да помогнат в Сирия. Обама не греши напълно. Но зад предложението му се крият много опасности: че Америка се е отчаяла; че регионалните сили, усещайки дезангажирането на САЩ, ще се окажат с развързани ръце; и че намесата на Русия ще направи кървавата война още по-кървава. Докато Обама не промени курса, може да се очакват повече смърт, бежанци и екстремизъм.

Свидетел на бъркотията, която Джордж Буш създаде със своята "война срещу тероризма", особено в Ирак, Обама разбираемо е предпазлив. Американска намеса наистина може да влоши ситуацията, докато омразните лидери биват замествани от хаос и безкрайната война изцежда силите и репутацията на САЩ. Но отсъствие на Америка може да направи нещата още по-мрачни. В някакъв момент екстремизмът ще загнои и ще принуди суперсилата да се намеси така и или иначе.

Такова е положението в Близкия изток. В Ирак г-н Обама изтегли войските през 2011 година. В Сирия той не се намеси да спре масовото клане на Асад, дори след като той използва отровен газ. Но след като джихадистите на ИД изникнаха от хаоса, обявиха халифат в територии на Ирак и Сирия и започнаха да режат глави на западни пленници, Обама се почувства задължен да се върне - за отделни схватки. В Афганистан той повтаря грешката с преждевременното изтегляне. След като бойните операции на НАТО се преобразуваха в мисия за "обучаване, съветване и подпомагане", Обама обеща, че последните американски части ще напуснат Афганистан до края на 2016 година. Обявената дата въобще не е съобразена с условията в Афганистан, а с приключването на мандата на Обама в Белия дом.

Какво може да направи Обама? В Афганистан вместо да изтегля оставащите 9800 военнослужещи, той трябва да им изпрати подкрепление и да не обявява дати за изтеглянето им. Правилата на ангажимента трябва да бъдат разширени, така че натовските сили да могат да подкрепят афганистанските. Щурмови самолети трябва да ги подпомагат, когато е необходимо, а не само в извънредни обстоятелства. Той трябва да размаха пръст в Кабул, където правителството на "националното единство", формирано миналата година между президента Ашраф Гани и неговия съперник Абдула Абдула, е толкова бездействено, че няма министър на отбраната. Това беше "добрата война" на Обама и той рискува да я загуби.

В Сирия двоуменето на Обама означава, че възможностите му стават все по-трудни и рисковани. Путин невъзмутимо отбранява един тиранин и задълбочава разделението между сунити и шиити. Америка трябва да продължи да застъпва линията, че Асад няма да остане на власт и да изработи визия за онова, което трябва да последва. Тя трябва да направи повече да опази преобладаващото сунитско население: да организира защитени убежища; да наложи забранени за полети зони, за да спре бомбите варели на Асад; и да подкрепя умерени сунитски сили. Това би могло също да означава да се сблъска с руските изтребители.

Като джудист Путин познава изкуството да се възползваш от слабостта на противника: когато Америка отстъпи, той налита. И все пак това, че се възползва от слабостите на другите, не означава, че може да се справи със Сирия. И колкото повече се опитва да спаси Асад, толкова повече вреда ще причини на Сирия и региона - а най-големият риск е, че перченето му ще се превърне във високомерие. Като се има предвид трайната мощ на Америка, тя все още може да направи много да спре разрастването на хаоса - само ако Обама имаше малко повече от склонността на Путин към рискове.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Тацов
    #10

    Когат котката спи, мишките пируват. Обаманизмът нанесе огромни вреди на света, като цяло и на Америка в частност. Единствената суперсила не може да се изолира от света по простата причина, че няма кой да я замести като Световен жандарм

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  3. Николай Иванов
    #8

    На този етап съвместният гастрол на Русия и Иран в Сирия е все още чисто политическа акция. Средствата са военни, но са толкова ограничени, че не могат да имат съществен военен ефект. Иначе Русия и Иран имат достатъчно военни възможности, за да повлияят на обстановката, но тепърва ще се види дали, кога и как са готови да се ангажират по този начин в една неизбежно непредвидима война.

  4. Miau
    #7

    ПРЕПОРЪЧВАМ ДОЛНАТА СТАТИЯ, с много снимки и видео накрая от която става ясно 1 Руснаците са изключително неточни, със 100 метра отклонение от целта, затова има цивилни жертви 2 Използват допотопни бомби, без лазерно насочване 3 Пускат касетъчни бомби, които са забранени 4 самолетите им летят без опознавателни знаци http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/4833659/Russische-Bombardements-extrem-ungenau?_vl_backlink=/home/index.do

  5. Емил Станоев
    #6

    Цялата Каша в Ирак , Либия , Йемен и Сирия е забъркана с главното участие на Сащ. И сега от там е нормално да бягат много хора .И както изглежда Сащ сега се страхуват ,че Русия може да унщожи терористите Ал Кайда, ИД и тн. Но как така Ал Кайда е съюзник на Сащ ???

  6. Емил Станоев
    #5

    ДО Някакъв си - Гостенин -- Драги ,това дето го пишеш за О"Бонго не е вярно. Ако е вярно защо тогава Сащ са продължили да Финансират Чужди армии в които има деца ?? Нима децата са задължени да се бият ?? и ако не знаеш това са армии на няколко държави в Африка а и не само там.

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Путин е в Париж за форума на Нормандска четворка. В нея участват и канцлерката на Германия Ангела Меркел, и президента на Украйна Петро Порошенко. Главната тема е Украйна! На двустранни срещи ще обсъдят Сирия, в контекста на Декларацията ,която четохме днес /бомбардирайте ИД, а не Свободната сирийска армия/! Междувременно в Астана, има нов тур на преговори между правителството на Сирия и демократичната опозиция!

  8. Доналд Дък
    #3

    Мони, Руските медии вече повече от седмица твърдят, че единствената алтернатива на Путин е Медведев. Той прави редица изказвания за да се хареса на обикновените руснаци, като прави опити да се разграничи от корупцията обхванала Русия. Но без финансов и творчески ресурс в които е днес Русия, всички приказки са временно успокоителни хапчета.

  9. Доналд Дък
    #2

    Обама може да е всякакъв, както го наричаха подигравателно троловете във форума, но преди всичко е човек ,уважаващ безкомпромисно и принципно правото на живот на всеки човек . Личната му философия не почива на идеологеми , националистически и расови фактори. На него ,са му абсолютни чужди безскрупулни политически игри и това не е слабост , а много голяма сила.

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Ха-ха! Какво измислили: производството и продажбата на руски стоки и изделия вътре в РФ ,не върви и ще ЗАБРАНЯТ ВНОСА на дрехи и други стоки, та са купуват руските. Руски джинси например или дъвки / и трябвало да бъдат със същото качество/!? Наши товары и наша продукция, которые замещают импорт, не должны быть дороже иностранных аналогов и должны быть, конечно, сопоставимого качества", — заявил Медведев.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.