Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин се надява да продаде дял от "Роснефт" на Китай и Индия

5 коментара
Путин се надява да продаде дял от "Роснефт" на Китай и Индия

В търсенето на пари Русия все по-често се обръща към Китай и Индия. Според изтекла информация азиатците може да закупят една пета от руския петролен концерн "Роснефт", влагайки в сделката 10 млрд. евро. Това би било рекорд в областта на приватизацията, отбелязва австрийският в. "Ди Пресе".

Агенция "Блумбърг" съобщи, позовавайки се на свои източници, че шефът на Кремъл обмисля в рамките на приватизацията да сключи стратегическа сделка с инвеститори от Индия и Китай, като продаде дял от 19.5% в държавния петролен гигант "Роснефт". В Москва се надяват да получат от продажбата не по-малко от 700 млрд рубли (9.58 млрд. евро).

Китай и Индия обявиха своята заинтересованост от покупката. Не е ясно обаче дали тези два конкурента ще могат да сключат съвместна сделка в Русия. Енергийният министър на Индия
Дхармендра Прадхан не изключи такава възможност.

Путин изрази готовност за продажба на акции на "Роснефт" още през април. Тогава той призна, че заради недостига на средства държавата е принудена да инициира нова приватизационна вълна. Освен понижението на петролните цени, негативно влияние върху бюджета на Русия оказват и въведените от Запада икономически санкции, както и ограниченият достъп до капиталовия пазар.


Индия и Китай, към които Русия отправи предложение, са двете държави, чиято потребност от енергия расте най-бързо. Освен това новите инвеститори в "Роснефт" ще действат в противовес на инвеститора от British Petroleum, който през 2013 г. придоби 20% от акциите.

Ако сделката се реализира, ще потвърди заплахата на Москва да се преориентира към Азия, след като влоши отношенията си със западните държави заради конфликта в Украйна, пише "Ди Пресе".

Засега тази преориентация не протича толкова интензивно, колкото им се иска на руснаците. Китайците не са отнасят с голяма еуфория към участие в руския бизнес, предпочитайки трезвите сметки. От 116 млрд. долара, които Китай инвестира в чужбина, на Русия се падат едва 479 млн. или 0.7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Дък
    #5

    Трудно се намират съдружници за инвеститори в такива парчета от примитивната държавна собственост .Не е много далеч деня когато Империята ще постави на тезгяха и Сибир . Това вероятно ще бъде историческата сделка на 21 век. Бъдещите и собственици сигурно ще е превърнат в една от благоденстващите земни територии.

  2. Jack Daniels
    #4

    Абе то и аз се надявам да ударя джакпот-а ама не става... Всъщност аз имам по-големи шансове да го ударя (джакпота де), от колкото той да продаде нан някой нещо. Е... на себе си.... сигурно може. Пак може и това да е целта.... Да изперем дени милиарди...

  3. Наминаващ
    #3

    Както гръмогласно ни убеждава московското Министерство на Истината, западните санкции нямат никакъв ефект върху икономиката на Русия, даже някои най правоверни виждат дори позитиви в тях, но май нещата не са точно така, щом вече всичко е на тазгяха за продажба, за да се набавят "презрените залени хартийки".

  4. blue velvet
    #2

    Кой ще се хване на капана на Путин? Русия е несигурен партньор. Когато й е зле моли за инвестиции,а след време изхвърля инвеститорите и изземва имуществото им. Така стана през 90-те,когато дойдоха западни фирми и инвестираха в руската икономика. Но само след десетина години бяха принудени да си продадат дяловете на безценица и да напуснат. За целта се извършваха безкраини обиски по офиси,налагаха се наказания за стотици млн.евро за измислени данъчни злоупотреби.Така че стойте далеч от мужика. Там е днеска има утре няма!

  5. Аслан Юриев
    #1

    "От 116 млрд. долара, които Китай инвестира в чужбина, на Русия се падат едва 479 млн. или 0.7%." Това обяснява всичко за перспективите пред руската икономика. Искрено се надявам Китай и Индия да не се подлъжат да вкарат парите си в руското блато.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.