Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работни места, доходи и депозити бележат ръст

Спад на лошите кредити отчита доклад на Пощенска банка и Института за пазарна икономика

10 коментара
Работни места, доходи и депозити бележат ръст

Българската икономика продължава да стагнира, а през второто тримесечие на 2013 г. вече отбелязва и свиване спрямо година по-рано. Потреблението също е замръзнало, което допълнително увеличава вероятността от навлизане в рецесия, но тази фон ръст бележат работните места в страната, доходите на гражданите и депозитите им, а лошите кредити се свиват, както и намаляват обезкуражените лица на пазара на труда.

 

Това сочат данните на първия съвместен тримесечен икономически анализ с фокус върху потребителските кредити на Пощенска банка и Института за пазарна икономика, разпространен във вторник.

 

Според него, след 16 поредни тримесечия на спад на заетостта в страната от началото на 2013 г. вече се създават "макар и тромаво" нови работни места. Реалното възстановяване на пазара на труда е започнало, като тенденцията е за плавен ръст на заетите до края на годината. Броят на "обезкуражените” лица спада, като през второто тримесечие на 2013 г. 20 хил. души повече спрямо година по-рано са намерили мотивация активно да потърсят работа.

 

През първите две тримесечия на 2013 г. започват да се забелязват и първите положителни сигнали на пазара на труда в някои от областите в Северна България - най-вече Плевен, Габрово, Русе, Варна и Добрич. В Южна България, която като цяло показва по-бързо и убедително преодоляване на кризата, най-бързо се възстановява пазарът на труда в област Бургас, където има реални шансове в края на тази година заетостта да достигне предкризисните си нива.

 

Макар заетостта да се възстановява и да нараства и заплащането на труда, новите работни места продължават да са твърде малко, за да подкрепят потреблението, отбелязва анализът.

 

Според него през първото полугодие на годината се запазва ръст от над 10 процента в средногодишния общ доход на домакинствата след миналогодишното чувствително увеличение на приходите от 11.1 на сто.

 

Наблюдава се и първото чувствително увеличаване на доходите от пенсии от началото на кризата след като пенсиите бяха повишени от април 2013 г. В резултат от това през второто тримесечие номиналният ръст на пенсиите достигна 10.5 % на годишна база, преустановявайки период от осем поредни тримесечия на спад.

 

И през 2013 г. средната склонност на домакинствата към консумация се задържана стойност над 0.80 (на всеки 1 лев доход домакинствата в страната потребяват над 80 стотинки). През второто тримесечие тя е 0,83, при 0,82 през същия период на 2012 г. Заедно с увеличаването на доходите от заеми и кредити през първото полугодие, повишението индикира постепенно стабилизиране на очакванията на домакинствата за техните бъдещи доходи.

 

Депозитите на домакинствата продължават устойчиво да нарастват, като през 2013 г. вече надвишават 35 млрд. лв., показва проучването. Увеличението е предимно по отношение на по-големите депозити (например над 20 хил. лв.), като логично склонността към спестяване се проявява най-силно при хората с по-високи доходи и тези, които в по-малка степен са засегнати от кризата.

 

Към средата на 2013 г. срещу 35 млрд. лв. кредити на предприятията стоят над 35 млрд. лв. депозити на домакинствата, което навежда на мисълта, че корекцията вече се е случила и работещите предприятия в момента зависят от своята конкурентоспособност, а не от спекулативни очаквания за постоянен приток на външен ресурс.

 

Според паричната статистика на БНБ има сериозен спад при лошите и преструктурираните потребителски кредити – от 1.32 млрд. лв. средно за 2012 г. до 1.19 млрд. лв. средно за първите шест месеца на тази година, посочва анализът. Благодарение на това техният дял от отпуснатите потребителски кредити спада от близо 18% средно за 2012 г. до 16.4% средно за първите шест месеца на тази година. Това най-вероятно се дължи на предоговорените погасителни планове при преструктурираните кредити, които позволяват на кредитополучателите да ги погасяват, вместо те да се превръщат в лоши кредити, допускат Пощенска банка и ИПИ..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Дянков вече е ректор на руски ВУЗ New Economic School
    Съветът на директорите на Руското икономическо училище - http://www.nes.ru/ одобри за ректор бившият министър на финансите и заместник министър-председател на България Симеон Дянкова, обявиха във вторник от пресслужбата на университета.
    В края на май, Сергей Гуриев, ректор на ВУЗ-а подаде оставка и замина за Франция, заявявайки, че чувства заплаха за свободата си и няма да се върне, докато тази заплаха не изчезне. Той обясни решението си с действията

  2. Анонимен
    #9

    другара Тодар Живков На годишна база, БВП-то през 1-во трим. е нарастнало номинално с 5,3% (827 млн.лв), а реално, демек като „физически обем”, са е повишило с 0,8%. На годишна база, БВП-то през 2-ро трим. е нарастнало номинално с 1% (188 млн.лв), но реално, демек като „физически обем”, е спаднало с 0,2%. Традиционно, 2-ро трим, е с около 20% по-силно от 1-во трим., така че сравнение на обемите на двете е глупаво. Освен ако икономиката не е в преход към криза или изляване от криза.

  3. Анонимен
    #8

    излезли са „на светло” повече минимални заплати за сметка на по-малко миналите „на тъмно” действителни заплати

  4. Анонимен
    #7

    До УНеСеСейския шестак със специализация на запад Съгласен съм, че частен ръст в сивата икономика увеличава и БВП на страната като цяло. Дори повече - увеличава и данъчните постъпления в държави като България. Но как да си обясним това, че има ръст на заетостта през призмата на неверната хипотеза в коментар номер 5?

  5. Анонимен
    #6

    5 Много не си в час моето зайче! Сивата икономика е ИКономика СЪЩО!!! Набий си го в кухАта глАва. На Трайчо-цайса му бяха необходими 2години като министър за да "прозре" този факт. Тиквата още не го е разбрал както и много други като теб,празноглаци. Когато расте сивата икономика расте и БВП ! Защо и как? Чети книжки другарю селски цървулак!

  6. Анонимен
    #5

    4, не е никакъв none sense. при руско-турското правителство расте сивата икономика.

  7. Анонимен
    #4

    Това е пълен none sense!! Няма как хем да има растеж на заетост, заплати и депозити и в същото време БВП да спада. Единственото обяснение е че Дянков е манипулирал данните за БВП преди.

  8. Анонимен
    #3

    Всичко това е лесно обяснимо. Икономиката катастрофира под вещото ръководство на различни модели комунисти. Кадърните хора продължават да бягат, безработицата намалява оттук. Увеличават се фиктивните работни места във фирмите, защото това лесно може да "почисти" от данъците. Безработицата намалява и оттук. В резултат обаче не се увеличава производството, защото то е фиктивно. А оттам пък нормалните хора нямат пукнат лев, та да имат собственост, с която да гарантират на банките, че ще върнат отпуснатите им кредити. Така кредитите намаляват, оттам и лошите такива.

  9. Анонимен
    #2

    So good to be true!

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.