Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работодателите в енергетиката правят своя организация

След разцеплението в КРИБ заради идеите за национализация в отрасъла, те ще защитават интересите си професионално

2 коментара
Работодателите в енергетиката правят своя организация

Работодателите от енергетиката възнамеряват да учредят своя браншова организация, която да защитава интересите им професионално. Това съобщи изпълнителният директор на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русинова пред бТВ в четвъртък.

Целта на инвеститорите в сектора е да поставят началото на професионален експертен диалог за проблемите в сектора в духа на европейските практики, поясни тя.

Русинова обвини четирите национално представителни работодателски организации, които в началото на месеца представиха на правителството проект за Пътна карта в енергетиката, че с предложенията опитват да бламират започналите през март реформи в сектора.

"Изправени сме пред безпрецедентна ситуация - от март се полагат споделени усилия от министерството на енергетиката, парламентарната енергийна комисия и независимата Комисия за енергийно и водно регулиране да изпълнят препоръките на Световната банка и Европейската комисия, дадени още през 2013 г. Всички инвеститори в енергетиката обявихме, че подкрепяме тези усилия. Работодателските организации обаче, които имат правомощия единствено по Кодекса на труда, но не и в индустриалните отношения, с неекспертно говорене завземат общественото внимание и бламират започналите реформи", каза Русинова.

"Не знам защо го правят", допълни тя по повод действията на Българската стопанска камара, Асоциацията на индустриалния капитал, Конфедерацията на работодателите и индустриалците и търговско-промишлената палата.

Присъстващият в студиото председател на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев в отговор на въпрос заяви, че работодателските организации не са искали национализация на американските ТЕЦ в "Марица изток" - предложение, от което държавата се разграничи. Той обясни, че нито думата "национализация", нито думите "одържавяване" или "изкупуване" са присъствали в проекта за пътна карта, където се говорело само за "намиране на инвеститор" за двете частни централи.

В разпространената преди седмица пътна карта, която междувременно бе свалена от сайта на БСК, се предлагаше държавата да изкупи ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" от сегашния ѝ собственик – американската "Ей И Ес", както и 63-процентния дял на също американската "КонтурГлобал" в ТЕЦ "Марица Изток 3" (другите 27 процента са на НЕК), и после да търси зя тях потенциален друг чуждестранен купувач, който да няма дългосрочни договори за продажба на произвежданата електроенергия на преференциални цени. В прессъобщението си от миналата сряда дори работодателите твърдяха, че тази идея срещнала разбирането на Министерството на енергетиката, но министърът Теменужка Петкова заяви, че държавата няма намерение и финансов ресурс да купува централите.

Междувременно пък председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, който е сред най-яростно критикуващите дългосрочните договори с двете американски централи, в четвъртък даде заден ход от идеята за национализацията им и обясни, че това било предложение само на БСК, което неговата организация просто приела да се предложи на правителството.

Срещу лансираните от четирите работодателски организации мерки се обявиха не само "Ей И Ес" и "КонтурГлобал", които напуснаха КРИБ, но и електроразпределителните дружества ЧЕЗ и ЕВН, ветроенергийната, фотоволтаичната и хидроенергийната асоциации, както и асоциацията на топлофикациите.

Представители на тези фирми и организации в четвъртък се срещнаха с ръководството на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и подкрепиха дейността и решенията на регулатора, които според тях отстояват принципите на експертността, спазването на законите и прозрачността.

Това става ден, след като председателят на комисията Иван Иванов разговаря с представителите на четирите работодателски организации, които обаче не пропуснаха отново да го нападнат и да обявят, че КЕВР няма капацитет да решава проблемите в енергетиката, а само префактурира разходите на енергийните дружества в цените.

Енергийните работодатели се обявиха за провеждането на политики в енергийния сектор, основани на ясни принципи и утвърдени европейски практики, на неприкосновеността на частната собственост, върховенството на закона и прозрачността.

"Като положителни бяха оценени усилията на държавните институции за възстановяване стабилността на НЕК и на целия отрасъл", се посочва в съобщение на КЕВР. Участниците в срещата изтъкнали, че не подкрепят предложения за промени в енергетиката, които според тях, не допринасят за стабилизирането на сектора и крият опасност от дискредитиране на провежданите реформи.

Подчертано беше значението на либерализацията на енергийния пазар, с участието на експерти на Световната банка, като международно утвърден механизъм за въвеждане на пазарни принципи и справедливост в ценообразуването на електрическата енергия, допълват от регулатора.

На срещата представителите на работодателските и браншови организации изразили увереността си, че продължаването на диалога между правителството и всички заинтересовани страни, на основата на законност, конструктивност и експертност, ще създаде условия за преодоляване на кризата в енергийния отрасъл и ще допринесе за положителни тенденции в икономиката на страната.

Председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че срещата е израз на желанието на регулатора да установи конструктивен диалог с всички заинтересовани страни и да се запознае с възможните гледни точки за преодоляване на кризата в енергетиката. Той изтъкна, че преодоляването на натрупаните през годините проблеми в енергетиката изисква последователни усилия и изрази готовността на комисията, съвместно с експерти на работодателските и други организации, в рамките на провежданите обществени обсъждания, да дискутира конкретни решения, пише още в съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #2

    Само да попитам-колко рабoтни места има в един ветропарк или в соларен парк? Че аз жив човек не съм виждал покрай тях! Не виждам защо сте ги титуловали тoчно тях като "работодатели" :D

  2. И какво от това
    #1

    Наглеците САМИ да си ПРОИЗВЕЖДАТ и сами да си ПРОДАВАТ тока, без държавата да им го изкупува! Ако няма кой да го купи на БАСНОСЛОВНИТЕ цени, сами да си го консумират!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.