Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радан Кънев: По-добре трудни преговори, отколкото лесен фалит

Когато у нас бюджетът стане по-важен от изборите, българите ще престанат да се изселват на Запад, смята лидерът на ДСБ

14 коментара
Снимка: БГНЕС

Лидерът на ДСБ Радан Кънев разсъждава за разликата между развитите западни общества и България в материал озаглавен  "Jet lag размисли", публикуван в блога му. Той прави равносметка на работата на Реформаторския блок досега във властта. Констатира, че блокът е допуснал партизански игри, но е убеден, че Реформаторите имат потенциала да поведат България. За това обаче е нужно първо те да се променят.

Относно допуснатите компромиси по важните въпроси, Радан Кънев заключава, че е "по-добре трудни преговори, отколкото лесен фалит". Според него българите ще престанат да се изселват на Запад, когато бюджетът стане по-важен от изборите.

"Две нощи, след полет с десетчасова разлика, имам твърде много време за размисъл. Разсъждавах за огромната (и - за съжаление - увеличаваща се) разлика между нашата обществена и политическа действителност и постиженията на амбициозните общества от двете страни на Атлантика. Имам предвид променящи се, адаптиращи се към новия свят държави като САЩ, но и Холандия, Скандинавските страни, Полша и Балтийските републики. И дори съседна Румъния, която тръгна от по-ниско от нашето ниво. 

Разсъждавах и за поредната небивала по яростта си атака, която се разви срещу Реформаторите и мен лично, докато отсъствах. А може би това е една и съща тема, и това е отговорът на въпроса защо са тези постоянни атаки.

Огнян Минчев към Радан Кънев: Най-важният въпрос са границите на компромиса

Политологът Огнян Минчев коментира във Фейсбук последната публикация на съпредседателя на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев, който отбелязва, че РБ е наложил непознат стил на управление: стилът на преговорите и компромиса.

"Споделям патоса на редовете по-долу - с две уточнения. Първо, компромисът е ежедневие в демократичната политика. Затова най-важният въпрос са границите на компромиса..."

Още

Реформаторският блок се оказа в центъра и на атаките на мафията, и на надеждите, и на разочарованията на българските граждани, по две много прости причини:

1) За първи път от повече от десетилетие, управляваща партия разглежда властта като инструмент за промяна, а не лъжица за пълнене на гушата. Факт е, че и ДСБ в 40 НС, и СК в 41 НС предлагаха разумни реформи. Но нямаха досег до властта да наложат дори и йота от тях. А участниците във властта бяха купувани, за да се превърнат в защитници на кражбите и спирачки за промяната. Десетина месеца са достатъчни, за да се види, че Реформаторите не се купуват и не се продават. Или поне мнозинството, за да не бъдем крайни оптимисти. 

2) Въпреки слабостта си като структури, организация и присъствие в НС, но със силата на желанието си за промяна, наложихме непознат стил на управление: Стилът на преговорите и компромиса. Започнахме да управляваме така, както се управляват САЩ и страните от Северна Европа - с постоянни тежки преговори и разумни компромиси. В името на тази промяна, която тези страни, през последното десетилетие, успешно извършват (за разлика от шумните си братовчеди в южната и източна част на континента). 

Този стил не се харесва нито на мафията, която вижда, как лостовете на властта бавно, но сигурно, се изплъзват, нито на най-радикалните ни привърженици, които са свикнали да правим политика на принципа "Всичко или нищо". За петнайсетте години на новото хилядолетие, този принцип обаче доведе до ... едно голямо Нищо.

Равновесието на силите в обществото не предполага революционна промяна. Но и още нещо - страните, които успяха да се приспособят към XXI век, не проведоха революции. Те вървяха по пътя на преговорите и компромисите в тежки коалиции. Лидерите с големите усти и с големите мнозинства, независимо дали са "консерваторите" на Груевски в Македония, "десните" на Берлускони в Италия или социалистите на Сапатеро в Испания просто фалираха държавите си. Власт без коректив е опасна за гражданите. По-добре трудни преговори, отколкото лесен фалит... 

Успешни ли сме в желанието за промяна по пътя на преговорите и компромиса? Само частично. Крайно недостатъчно. Когато правиш политика през преговори, единството и способността да говориш ясно, непоколебимо и непротиворечиво са решаващи за успеха. Разпасаните команди се справят трудно, досега постигнатото е чак учудващо много за организационното ни състояние. И по-важно - когато се бориш за промяна, нямаш право на компромиси с принципите си. А ние допуснахме партизанските борби вътре в блока да отслабят експертния ни потенциал, да обградят министрите ни с партийни кадри, вместо с най-добрите експерти в страната, организациите ни да ламтят за партийни назначения. 

Убеден съм, че Реформаторите имаме потенциала да поведем България с темпото на XXI век. Ако не темпото на САЩ, Швеция и Финландия, то поне това на Балтийските републики, Полша и Румъния. За да се справим със задачата обаче трябва да променим първо себе си. 

И още нещо: Не стреляйте по фалшиви патици. Не местните избори ще променят страната. На местните избори, всеки ще получи своето - ГЕРБ най-много гласове, ДПС мнозинството от гласовете на мюсюлманите, РБ и ПФ - увеличено влияние в местната власт и няколко знакови победи, левицата - крив макарон. Но това съвсем няма да промени България. 

Темата на политическата есен не са местните избори, а държавният бюджет. Той ще покаже станали ли сме отговорни към парите на данъкоплатците (както кампанията за местните избори показва шеметна безотговорност към тях...). В САЩ, 90% от кметовете са безпартийни, но преговорите за бюджета продължават шест месеца. Когато и у нас бюджетът стане по-важен от изборите, българите ще престанат да се изселват на запад. Когато видят, че властта управлява отговорно, а не крадливо, техните с труд изкарани пари..."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганьо Сомов
    #14

    „...наложихме непознат стил на управление: Стилът на преговорите и компромиса." – вярно е, че предишният стил бе на противопоставянето и на отлагането във времето, но НЯМА как да има нещо по-различно от това в политиката. Каква е ползата за обществото ни от „трудните преговори", които ни водят именно към фалит както в края на 90-те год. поради липсата на реформи заради запазване настоящото безгрижие на криминалната олигархия? Това нагаждачество обаче, осигурява така заветното присъствие във властта на претендиращите за носители на промяната. Вече ще говорим за икономика, а не за реформи и така до като можем и ни търпят...

  2. Dr. Mancho, протестна мрежа върши прекрасна работа като буди съзнанието на обществото и трябва да си остане неполитическа формация. Дайте им на реформаторите още малко време. Може би до края на годината. ДСБ си остава като алтернатива

  3. Dr. Mancho
    #12

    За съжаление съм разочарован от РБ - един Радан Кънев със сносни идеи и морал, нулев експертен потенциал на останалата група, която е сбирщина от кариеристи. Една птичка пролет не прави. В очакване съм протестна мрежа да се насочи към създаване на партия, резервът ми на доверие към РБ се изчерпа.

  4. strobo
    #11

    След като му вървят към провал рИформите (което си е правене на "чиста" политика), сега г-н Кънев смята да се захване с Бюджета за 2016? Добра идея. Явно са му я пошушнали в САЩ. Те в САЩ, с право твърдят, че най добре е да застанеш на "потока на парите"! За един политик, този поток е бюджета на страната.... Браво, този юрист по образование, с малко политическо влияние в Парламента (част от една от 7-те партии джуджета) се взема много насериозно и пробва нови "съображения" ..... да видим напролет.... :-)

  5. Nikola Nikolov
    #10

    Най-напред да се солидаризирам с Иван Николов и неговото последно изречение - ДАНО, Иване, дано българите проумеят реалиите и престанат да се държат, като овче стадо, поведено от магаре!!! И после - прочетете какво е написал Българань ! Браво - абсолютно вярно и точно !!!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Здравният министър Петър Москов: Не може да се изтъпаниш и да кажеш, че нещо е живо и чудодейно, при положение че някой от вашите зрители има, да кажем, болно дете. И в невъзможността си да му помогне и в безсилието си ще отиде и ще наточи едно шише вода, без да знае какво има вътре, и ще го даде на детето си..."

  7. Иван Николов
    #8

    Кънев е перспективен политик. Влизането във власта му помогна да изгради диалогичен подход. "Политиката е изкуство на възможното". Извиване на ръце, пукане на кости и рогата напред, може и да е атрактивен за избирателите му подход, но не е продуктивен. Ако след време, мнозинството в парламента е негово, той самият ще е против такъв подход.Дано на следващи избори получи по широка подкрепа.

  8. Гармиш
    #7

    Слаб лъжец си Радане....много слаб

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #6
  10. Quo
    #5

    Колко много се бием в гърдите и колко усърдно и постоянно го правим, а същевременно нямаме погледа отстрани, нямаме коректива на перспективата отвън навътре (без да е нужно той да е доминиращ). И това последното е, за съжаление, извънредно, заблуждаващо и упорито в национален план у нас. Яко е, че има поне някакви политици, с които да се разбереш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.