Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев дебютира в Москва с искане за "Български поток"

Русия чака Бойко Борисов за рестарт на енергийните проекти и "друго ниво" на отношенията

48 коментара
Президентът Румен Радев се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев. Сн. БГНЕС

Възстановяване на "Южен поток" като "Български поток" чрез изграждане на пряк газопровод между България и Русия бе основното послание на президента Румен Радев по време на първата му визита в Москва, започнала на 21 май. "Русия винаги е била стратегически партньор в енергетиката – в качеството си на доставчик на природен газ, нефт, ядрено гориво, като участник в модернизацията и поддръжката на ядрените мощности в България", заяви още Радев на среща с руския премиер Дмитрий Медведев, който пък изрази очакване за скорошна визита на Бойко Борисов в Русия, за "да придвижим отношенията на ново ниво".

В момента България е почти сто процента зависима от доставките на руски газ и напълно зависима от вноса на руско ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", като същевременно е в ход рестартиране на спрения проект за АЕЦ "Белене", който предполага и руско участие, както както отбеляза Радев.

Кулминацията на неговата визита е във вторник, когато ще бъде приет от руския президент Владимир Путин в Сочи. Посещението на Радев бе подгрято с негово интервю в руския в. "Комерсант", в което говори основно за изграждането на "Български поток".

България разчита да се преразгледа възможността за преки доставки на газ от Русия през Черно море, заяви той и на срещата с Медведев.

Проектът "Южен поток", който трябваше да доставя газ по дъното на Черно море до България и от там до Южна и Централна Европа, бе спрян от Путин на 1 декември 2014 г. зради противодействието на Европейската комисия, която поиска проектът да бъде приведен в съответствие с европейското антимонополно законодателство. Тогава Путин обяви, че ще замени "Южен поток" с "Турски поток".

"Български поток"

Откакто "Южен поток" бе преустановен, премиерът Бойко Борисов работи активно за изграждане на газов хъб "Балкан" край Варна, който да бъде захранван и с руски газ. "Иновацията" на Румен Радев е, че предложи газопроводът, по който да идва този газ директно от Русия до България и да се нарича "Български поток". Президентът коментира пред "Комерсант", че подобно искане не се отличава с нищо от стремежите на Германия за "Северен поток 2" и че двата проекта ще са съобразени с Третия енергиен пакет на ЕС.

"Български поток" обаче надали ще се случи, тъй като втората тръба на "Турски поток", за която България разчита да се разбере с Русия да "кривне" към нашето Черноморие, вече е стигнала турското икономическо пространство на Черно море.

"Средата за сигурност вече е станала толкова сложна, че не само България, ЕС осъзнава все повече, че е най-добре да има директен излаз за доставка на газ в държава член на Съюза. Ето тук можем да анализираме цялостната ситуация и затова аз призовавам двете правителства да преразгледат още веднъж възможността за пряка доставка на руски газ през Черно море в България, разбира се, с Европейската комисия", каза Радев.

По думите му въпросът за сигурността на енергийните доставки е много важен за България и за ЕС като цяло. Отделен е въпросът, за че ЕС е много важен и въпросът за разнообразяване на енергийните доставки и страни като България да не са почти сто процента зависими от един доставчик – Русия.

"Пробивът" на Радев: Москва очаква Борисов в най-скоро време

Руският премиер от своя страна съобщи, че очаква визита на българския министър-председател Бойко Борисов в най-скоро време и изрази надежда интензивността на официалните руско-български контакти да се зависили. "Имам предвид, че освен вашата визита, в скоро време очакваме и премиерът Бойко Борисов да посети Русия. Разчитаме, че в резултат на посещението ви ще успеем да придвижим отношенията ни на друго ниво", каза Медведев в началото на срещата си с Радев. 

Българският държавен глава от своя страна определи визитата като "пробив, който възстановява диалога между двете страни". По думите му в последните седмици и българското правителство "е излязло от летаргията по отношение на Русия".

"Положителният импулс от срещите с премиера Медведев и с президента Путин утре трябва да бъде използван по най-добрия начин от българското правителство, защото срещите дават такъв импулс и отварят възможности за работа на министрите", каза Радев. 

В делегацията, която го придружава обаче, липсват министри или зам.-министри, каквато е обичайната практика при подобни визити. 

Радев съобщи, че Медведев не е поставил темата за европейските санкции спрямо Русия и коментира, че те не са "повод за замразяване на отношенията, както си мислим много често".

"Знаете мнението ми за санкциите (да бъдат вдигнати - бел.ред), но това е въпрос от компетентността на Европейския съвет, където България се представлява от министър-председателя", добави Радев.

Медведев се ограничи с общи приказки

Извън съобщението си, че чака Борисов, Медведев се ограничи с общи приказки, казвайки, че двете страни има "широк дневен ред, включително свързан с необходимостта от активизиране на търговско-икономическата дейност". 

Българския президент също се спря на сериозните възможности за засилване на търговските отношения между двете страни. 

Това е дежурният акцент в последните две десетилетия при срещи на представители на високо ниво на двете държави, но без никакъв конкретен напредък, що се отнася до България.

"Нашите две държави имат едно огромно предимство - че нашите отношения не се базират само и единствено на икономически интерес. Свързани са с дълбоки исторически, духовни и културни връзки. Русия винаги е била важен търговско-икономически партньор", каза Радев. 

По думите му стокообмен от 3.6 млрд. евро за изминалата година е добро число, но е далеч от предишните ни резултати и от нашите възможности, и затова е много важно да се направи преглед, да се види в какви области можем и трябва да развиваме по-динамично отношенията. 

Според него трябва да се продължи работата на междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която е отлагана миналата година и се чака от руска страна да бъде предложена дата, защото следващата сесия трябва да е в Москва и се очаква да се случи до края на 2018 г.

Радев: България няма да съгласува с Русия оръжейни продажби 

Радев и Медведев са обсъдили и произвежданите в България оръжия и военна техника по старите съветски оръжейни лицензи.

"Има изисквания на руската страна, които са неприемливи за страната ни и България трябва да отстоява своите интереси. Например, България предварително да съгласува с руската страна продажба на произведена в България военна техника и въоръжения в други страни. Това за нас е неприемливо", каза Радев.

"Много ясно го обясних на премиера Медведев, но това не означава, че не трябва да има диалог и намиране на решение, което е взаимно изгодно и за двете страни", добави той.

В навечерието на визитата вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов коментира, че за България въпросът за съветските лицензи не съществува и страната ни не дължи нищо за тях.

В същото време обаче руски представители от години периодично повдигат темата и твърдят, че България незаконно произвежда съветско оръжие, като автоматите "Калашников", например. Според тях лицензите от време на СССР вече са недействителни и произвеждането на оръжие по тях е незаконно.

Подобни казуси руснаците имат и с Румъния, Китай и Египет.

Българското правителство обаче от месеци твърди, че води разговори с руската страна около поддръжката на старата съветска техника, която все още е на въоръжение в българската армия. Тя минава през сключването на многомилионни договори с руснаците, но МО се надява част от ремонтите да се правят в български заводи.

За целта обаче фирмите производители трябва да предоставят необходимите лицензи.

Русия ще участва в "Белене"

Toй коментира и руското участие в проекта за строежа на АЕЦ "Белене", за който миналата седмица правителството внесе в парламента предложение за отмяна на взетото през март 2012 г. решение на Народното събрание за спиране на реализацията му заради липсата на пари. Все още обаче рестарт на проекта няма.

"В течение сте, че имаме възобновяване на проекта за АЕЦ "Белене" като тема за дискусии и решения в българското правителство и в парламента, ще бъдете запознати с хода на тези дейности, понеже това съживяване на проекта предполага и руско участие (което е логично, тъй като атомната централа е по руска технология и без "Росатом" няма как да бъде довършена, ако въобще се случи това – б. ред)", добави Румен Радев.

Той добави, че "в последните седмици българското правителство излезе от летаргията по отношение на Русия". 

Той отбеляза и посещението на министъра на енергетиката Теменужка Петкова в Сочи - "всичко това е похвално, но недостатъчно", където тя обясни плановете за "размразяване" на проекта за АЕЦ "Белене". 

Особените отношения на Радев с Москва

В делегацията на българския държавен глава не са включени министри или зам.-министри, каквато е обичайната практика. 

Задълбочаването на българо-руските отношения бе един от основните приоритети в президентската кампания на Радев, който и в момента се стреми да ръководи всякакви инициативи за целта. 

Той многократно се обяви за вдигане на европейските санкции срещу Русия, наложени заради незаконната анексия на Крим и ролята ѝ в Източна Украйна, но правителството се придържа към общите решения на ЕС по този въпрос. 

Радев покани и руския президент Владимир Путин да посети България точно по време на ротационното ни председателство на ЕС, но впоследствие обясни, че той няма да може да дойде заради президентските избори в Русия през март. 

Сега поканата ще бъде подновена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #48
  2. Bлaдo
    #47
  3. Коментарът е изтрит в 12:43 на 22 май 2018 от автора.
    #46
  4. Преслав
    #45
  5. Коментарът е изтрит в 13:18 на 22 май 2018 от автора.
    #44
  6. Лизи Гугуткова
    #43

    Вчера писах , че Китай увеличава 3,6 пъти
    доставки на газ от САЩ ,
    а Япония започва за първи път да купува.
    Втората и третата икономика , не са глупави да купуват по-скъпо от рашидския!

    В САЩ и Европа се строят нови терминали!Големите компании действат:

    Споразумение за срок от 20 години за доставка на втечнен природен газ (LNG) са влезли в американската компания Venture Global CALCASIEU Pass и британската BP (British Petroleum) .
    По-рано Venture Global CALCASIEU Pass вече подписани 6 споразумения

  7. Лизи Гугуткова
    #42

    Адаш 18,30 Прехвалената ракета на Путин прелетяла едва 40 км преди да падне Най-дългият й полет траял 2 минути, съобщава CNBC

  8. Коментарът е изтрит в 11:13 на 29 май 2018 от автора.
    #41
  9. Преслав
    #40

    Преди малко един от "демократичните" беше напълно неадекватен пред въпросите на водещата по Нова която на няколко пъти го засече в лъжа. Същото по БНР. Хубавото е, че вече дори близките до тия политически формации журналисти взеха да се отвращават тях.

  10. Коментарът е изтрит в 11:13 на 29 май 2018 от автора.
    #39

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.