Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разговорите между Атина и Европа напредват, но още няма споразумение

Ципрас: Европейците осъзнаха необходимостта от намиране на решение

2 коментара

Разговорите между Атина и нейните кредитори продължават преговорите, но все още няма споразумение за изход от дълговата криза. Лидерите на Германия и Франция - Ангела Меркел и Франсоа Оланд, се съгласиха с гръцкия премиер Алексис Ципрас, че преговорите трябва да продължат с "голяма интензивност", а европейският комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси призова Атина за още усилия и ново предложение за реформи.

"Много харесвам гръцката трагедия, но мисля че сега наистина трябва да преминем към "хепи енд" ("happy ending"), заяви Московиси в четвъртък.

По думите му разговорите са напреднали и "сме близо до пистата за приземяване". Според него, "ако има политическа воля, можем да успеем и ще успеем. Но още не сме стигнали дотам".

Късно вечерта в сряда Меркел и Оланд разговаряха с Ципрас в кулоарите на срещата на върха на ЕС в Брюксел. Говорител на германското правителство съобщи, че срещата е преминала в конструктивна атмосфера.

"Имаше единодушно съгласие, че разговорите между гръцкото правителство и институциите (Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка) трябва да продължат с голяма интензивност", посочи говорителят в изявление.

Преговорите са в задънена улица, тъй като Гърция отхвърля исканията на кредиторите за намаляване на пенсиите и за реформи на пазара на труда. Гърция може да просрочи плащанията си по дълга в края на месеца, ако не получи средства от кредиторите,
отбелязва Ройтерс. В края на месеца Атина трябва да върне 1.6 млрд. евро на МВФ.

Преговорите между Ципрас, Меркел и Оланд обаче бяха приети като позитивен знак от фондовата борса в Атина. Сесията бе открита със скок от 5.47 на сто до 802.35 пункта в израз на оптимизъм за постигане на споразумение в близките дни между.

Ципрас очаква решение в близко бъдеще

Алексис Ципрас коментира от своя страна, че европейците са осъзнали необходимостта от намиране на жизнеспособно решение за Гърция.

"Ние решихме да засилим преговорите, за да бъдат преодолени оставащите различия, за да постигнем решение в близко бъдеще", заяви Ципрас.

Гръцкият премиер каза, че решението трябва да даде възможност на Гърция да се върне към растеж със социално единство, но също с поносим дълг. Той поднови призивите си за преструктуриране на гръцкия дълг, за което ЕС казва, че може да стане само след постигането на споразумение с кредиторите, допълва Ройтерс.

Германският канцлер Ангела Меркел даде да се разбере преди срещата, че Ципрас трябва да преговаря не с нея и с Оланд, а с трите институции, които представляват кредиторите - Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.

Срещата на Меркел, Оланд и Ципрас бе петият им разговор за по-малко от две седмици, което показва сериозността на усилията на най-високо равнище за предотвратяване на провал, който би принудил Гърция да напусне еврозоната, посочва Ройтерс.

Експертите трябва да постигнат споразумение, което да бъде предложено за одобрение на финансовите министри от еврозоната, чиято следваща среща е на 18 юни, отбелязва агенцията.

Гърция все по-близо до дефолт

На този фон международната рейтингова агенция Стандард енд Пуърс (Standard and Poor's) понижи с още една степен кредитния рейтинг на Гърция в категорията "боклук" ("junk"), предаде Асошиейтед прес. Според рейтинговата агенция Гърция ще спре плащанията по своя дълг в рамките на година, ако не постигне споразумение с кредиторите.

Според Стандард енд Пуърс Гърция е показала, че неин приоритет са пенсиите и други вътрешни разходи вместо навременните плащания по дълга. Агенцията понижи рейтинга на Гърция на "ССС" от "ССС+" (лат. букви) с "отрицателна" перспектива.

Президентът на германската централна банка Бундесбанк (Bundesbank) Йенс Вайдман от своя страна коментира, че опасността от дефолт на Гърция нараства с всеки изминал ден.

"Има силна воля да се помогне на Гърция. Данъкоплатците от другите страни от еврозоната вече са предоставили значителни средства в подкрепа на неизбежния процес на корекции. Но времето напредва и опасността от дефолт нараства с всеки изминал ден", изтъкна Вайдман в реч в Лондон, разпространена от кабинета му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Преговорите не вървят напред, но може би вървят встрани!Гръцкото държавно шикалкавене и усукване в случая е добър примерза учебниците. Теглим огромни заеми, ядем, пием и си свиркаме,и плачем високо, че нямаме пари да си платим сметките. Колкото по-високосе оплакват, толкова по-смешни стават. Но трябва да се добави важнатапоговорка - “Когато някой вземе от банката заем от 1000 лева, проблемът е негов, но когато заемът му е хиляда хиляди, проблемът е на банката”!

  2. Коментарът е изтрит в 14:33 на 11 юни 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.