Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разследването на Мълър и руската намеса

17 коментара
Разследването на Мълър и руската намеса

Първите обвинения в разследването на Робърт Мълър за намесата на Русия в президентските избори през 2016 г. ясно показаха, че "Русия-гейт" ще бъде критичен фактор в американската вътрешна политика през следващите месеци. Независимо колко дълбоко ще се зарови и какво ще открие в хода на разследването си Мълър обаче, изглежда малко вероятно той да даде отговор на редица важни въпроси, свързани с решението на Кремъл да се намеси в американската политика.

Дали става дума за отчаян опит в Белия дом да се вкара президент, който е приятелски настроен към Русия? Или целта е била да се дискредитира американската политическа система в момент, в който Кремъл е загубил всяка надежда за нормализиране на отношенията с Вашингтон? Дали може да се говори за голям стратегически замисъл или просто за "забавна операция", целяща повече да навреди, отколкото да повлияе?

Има и много важни въпроси, свързани не само с вече случилото се, но и с бъдещето. По какъв начин влияе опитът на Москва в отношенията с Америка и Европа върху стремежа на Русия да се меси в политиката на западните демокрации? Дали Кремъл оценява като успех намесата си в американските избори и последвалия там хаос? И ако е така, оценява ли като провал неуспеха си до обърне президентските избори във Франция?

Разследването на Мълър няма да отговори на тези въпроси. Официалната позиция на Кремъл – че Русия никога не се е месила в американската политика, означава също, че едва ли някой от руска страна е готов да говори по този въпрос. Още повече, че онези, които наистина знаят какво е направила Русия, са твърде малко и никой от тях не е особено приказлив.

Така че ако искаме да разберем какво и защо са направили руснаците, трябва да напуснем терена на шпионските игри и да се насочим към сферата на външната политика.

Можем да започнем с едно просто наблюдение – макар руската намеса да шокира Запада, в Русия тя не бе нито учудваща, нито скандална. При неотдавнашните ми разговори с руски външнополитически експерти те дадоха ясно да се разбере, че ако Москва иска да бъде световна сила, равнопоставена на Вашингтон, тя трябва да е способна и да бъде готова да даде отпор на САЩ. Руските лидери са убедени, че Вашингтон се меси във вътрешната политика на Русия, че САЩ подготвят смяна на режима в Москва. Тъй че ако те приемат това за даденост, Кремъл трябва да е готов за съответния отговор и намеса, за да покаже на света, че има способността и волята да направи това. В края на краищата тъкмо чрез реципрочни действия една страна печели уважението на враговете и лоялността на съюзниците си.

В московските външнополитически кръгове днес господства разбирането, че Русия може да възстанови статута си на велика сила единствено чрез конфронтация, а не чрез сътрудничество със САЩ. Преди две седмици в речта си пред международния дискусионен клуб Валдай президентът Владимир Путин каза, че най-голямата грешка на посткомунистическа Русия е била "да се довери на Запада". През 90-те години Русия на Борис Елцин се опитваше да подражава на Запада, на неговите ценности и институции; днес Москва е фокусирана върху това да даде отговор на западните политики спрямо Русия, отнасяйки се към Запада така, както руснаците смятат, че и Западът се отнася към Русия.

Обратно на конвенционалното мислене, желанието на Русия да придобие статут на велика сила не е израз нито на носталгия, нито на психологическа травма. Това е геополитически императив. Само утвърждавайки способността си да бъде велика сила през ХХI век, Русия може да се надява да бъде истински, равностоен партньор със страни като Китай, които трябва да я приемат сериозно. Независимо дали това изглежда убедително за американците, от руска гледна точка намесата в американските президентски избори бе представление, организирано най-вече за неамериканската публика.

Макар Русия да знае, че е много по-слаба от САЩ във военната, икономическата, технологичната и почти всяка друга област, Кремъл продължава да вярва, че днес силата и слабостта са сложни концепции и че невинаги печели по-силният. Руснаците гледат на споровете между великите сили като на игра на камък-ножица-хартия. От съществена важност е каква сила сте готов и желаете да ползвате – камъкът побеждава ножицата, но е победен от хартията; хартията, разбира се, няма шанс срещу ножицата.

Това, което прави днешната ситуация особено опасна, е фактът, че Русия отговаря не на това, което Западът прави, а на онова, което тя смята, че Западът прави. Руските възприятия са формирани от травматичната загуба на сила след края на Студената война. Руските действия са водени от убеждението, че победата се определя от способността за поемане на рискове, а не от икономическия или дори технологичния потенциал.

*Англоезична версия на статията е публикувана в "Ню Йорк таймс". Публикуваме българския превод от "Портал Култура"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #17
  2. trezwomislesht
    #16
  3. trezwomislesht
    #15
  4. Real ''Mickey''
    #14
  5. обикновен_deactivated_1521757111
    #13

    Този път Кръстев може да получи покана от Путин не само за закуска, но и за вечеря, с преспиване. Добре си заработва рублите/ в конвертируема валута, разбира се/ Все още се чудя коя е руската къртица в Ню Йорк Таймс, публикуваща проруските манипулации на Кръстев, на които могат да се хванат немалко обикновени американци, нямащи никаква представа как действа КГБ-пропагандата.

  6. Kiril Kovatchev
    #12

    Америка не е Русия а още по-малко България. Ако Иван Кръстев е наистина капацитет трябва да го знае това. Ако въпреки това продължава да заблуждава, възкниква въпроса защо го прави?

  7. so what_deactivated_1521205049
    #11

    АЗ ПЪК ЩЕ КАЖА НА РУСКАТА КЪРТИЦА КРЪСТЕВ че по ново проучване на общественото мнение 85% от американците за ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА РУСКОТО РАЗСЛЕДВАНЕ И САМО 28% - ППРОТИВ ОТДЕЛНО 49% СМЯТАТ, ЧЕ ЛИЧНО ТРЪМП Е ЗАМЕСЕН ТАКА ЧЕ РУСКАТА КЪРТИЦА НЯМА ДА ИМ ПОВЛИЯЕ НО ЦА НАС ОСТАВА СРАМА НА БЪЛГАРИ ЗАЩОТО ЧИТАТЕЛИТЕ ГО РАЗПОЗНАВАТ КАТО БЪЛГАРИН

  8. so what_deactivated_1521205049
    #10

    ОРИГИНАЛНОТО ЗАГЛАВИЕ НА КРАСТАВИЯ Е МЪЛЪР НЯМА ДА РАЗКРИЕ НИЩО В РУСКОТО РАЗСЛЕДВАНЕ ТОЕСТ ТОЙ СЕЕ УМИШЛЕН П Е С И М И З Ъ М сред публиката на Ню йорк таймс ПИШЕТЕ СИ ВЪЗМУШЩЕНИЕТО ДО ЧИТАТЕЛСКИЯ МЕЙЛ letters плюс формата на ню йорк таймс

  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.