Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РБ с ултиматум: Ако няма съдебна реформа, ще има правителствена криза

Реформаторите заплашват да оттеглят подкрепата за Калфин и увещават БСП да гласува за конституционните промени

4 коментара
Радан Кънев в пленарната зала в сряда, сн. БГНЕС

Реформаторският блок (РБ) обяви, че пропадането на съдебната реформа без съмнение ще означава правителствена криза, и заплаши, че ще оттегли подкрепата си към вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин, ако неговата партия АБВ не подкрепи конституционните промени за съдебната власт. Първият "ултиматум" на реформаторите от влизането им във властта досега бе изложен в сряда от съпредседателя РБ и лидер на ДСБ Радан Кънев, който изтъкна, че "за България съдебната реформа е като финансовата стабилност за Гърция - критерий за принадлежност към обединена Европа".

Преди решаващото гласуване на конституционните промени на първо четене, което ще е до края на юли, Радан Кънев предприе офанзива по всички фронтове, за да осигури и гласове на опозицията, необходими за минимално изискваното мнозинство от 160 гласа.

Това става на фона на тоталната безучастност на премиера Бойко Борисов към съдебната реформа, което е в рязък контраст с усилията му да привлече подкрепа за пенсионните и здравните промени.

Радан Кънев и министърът на правосъдието Христо Иванов разговаряха в сряда с парламентарната група на БСП, която даде знак, че би подкрепила реформа чрез промени в съдебния закон, но не и в конституцията.

Преди това съпредседателят на РБ заяви от парламентарната трибуна, че България трябва да настоява при преговорите с Гърция да се защитят интересите на страни като нашата, които не са членове на еврозоната, нямат директната защита от ЕЦБ и са изложени пряко на икономическите последствия от гръцката криза.

Преди всичко, държим на съхраняване на стабилността на институциите и подобряване на икономическите перспективи пред страната, което минава през стабилизация и ускоряване на курса на политически реформи у нас, каза Радан Кънев. Според него урокът за страната ни от случващото се в южната ни съседка е ясен - Гърция стигна дотук заради дълго отлагани реформи в пенсионната система, неефективна публична и данъчна администрация, непрозрачно и безотговорно изразходване на средства и възход на политическия популизъм.

Отсъстващ депутат от РБ бил дал пълномощно за вот от негово име

Самият РБ бе критикуван за отсъствието на техния представител в комисията за промените в конституцията Димитър Делчев от заседанието във вторник. Заради Делчев и друг отсъстващ депутат от Патриотичния фронт комисията отхвърли с 6 гласа "против", 5 "за" и един "въздържал се" проектът за конституционни промени, който обаче ще влезе за гласуване в пленарна зала по-късно този месец.

Радан Кънев поясни, че преди да замине за Хелзинки Делчев е оставил на колегата си Атанас Атанасов пълномощно, в което изразява подкрепата си за конституционните промени. Впоследствие обаче комисията решила, че не може да се гласува дистанционно.

Още

РБ очаква ясна позиция от Калфин

Затова, каза Радан Кънев, България трябва да запази и засили своя курс към дълбоки реформи. "За България, провеждането на пълноценна реформа на правосъдната система, е гаранция за стабилност и реално европейско членство", изтъкна той.

След което посочи, че в РБ настоятелно очакват от представителя на АБВ в изпълнителната власт - вицепремиера Ивайло Калфин, ясна позиция по конституционните промени, от която ще зависи и доверието на РБ към него като член на кабинета.

"И ако по отношение на опозицията ние не можем да имаме претенции (...), то по отношение на мнозинството, отказът от съдебна реформа е отказ от отговорност за управлението и стабилността на държавата. Ние настоятелно очакваме от представителя на АБВ в изпълнителната власт – вицепремиера Калфин, ясна позиция по конституционните промени, от която ще зависи и нашето доверие към него като член на кабинета", се казва в декларацията.

Ако партиите от мнозинството и опозицията не проявят необходимата политическа отговорност, ние ще настояваме за далеч по-радикални промени в Закона за съдебната власт, които да изкоренят силите на статуквото, които днес упражняват ключово влияние против приемането на конституционните промени, закани се Кънев.

Пред журналисти той добави, че "ако не се случат разделянето на ВСС и съдебната реформа по законодателен път, това безспорно е правителствена криза, не може да има съмнение". Не е редно, подчерта той, мнозинството да поставя стабилността на държавата в зависимост от опозицията. И добави, че отговорността на твърдящите, че са евроатлантически партии - БСП, ДПС и АБВ, е огромна.

Сериозните реформаторски усилия в рамките на сегашното управляващо мнозинство са отговорност именно на министрите от РБ и не случайно огънят е съсредоточен изключително върху Петър Москов и Христо Иванов, добави съпредседателят на РБ.

Попитан дали реформаторите ще преосмислят участието си в управлението, ако предложенията на техния министър Христо Иванов не минат, съпредседателят на РБ поиска все пак първо да се видят резултатите от вота в залата, после да се говори за Закона за съдебната власт, като уточни, че в никакъв случай не е загубил надежда за подкрепа на първо четене.

В този пакет, който е предложен на първо четене в НС, са отчетени всички възможни компромиси, каза Кънев.

БСП биха подкрепили промени в съдебния закон, но не и в конституцията

По-късно той и Христо Иванов се срещнаха с парламентарната група на БСП, чието ръководство се обяви против конституционните промени, но се предполага, че част от червените депутати може да ги подкрепят. Зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов отрече да има такава сделка, свързана с издигането на Мая Манолова за омбудсман.

Янаки Стоилов даде да се разбере, че БСП може да подкрепи промените в Закона за съдебната власт, но в момента те били представяни като следствие от конституционните поправки, а социалистите не смятат, че е така.

Радан Кънев коментира след срещата, че БСП няма да подкрепи промените поради притеснения от чисто политически характер - страхуват се за твърдото си опозиционно позициониране.

"По отношение на конституционните промени като задължителен старт на съдебната реформа, те подкрепят повечето мерки, които биха последвали конституционна промяна, но изглеждат силно ограничени в собствените си политически решения към настоящия момент. Разчитам, че вратата е отворена и че БСП ще осъзнае своята отговорност - че от тях не се очаква да подкрепят акция на мнозинството или правителството, а те са в центъра на това политическо решение. С толкова лоши резултати от последните избори и с най-малката група в историята си, БСП е изправена в положение да извлече исторически дивидент от централната си роля при формиране на конституционно мнозинство", каза Радан Кънев.

Той изрази надежда, че парламентарната група на БСП отново ще обсъди позицията си.

Янаки Стоилов заяви от своя страна, че вниманието трябва да е към законови промени в съдебната система, където има по-голям потенциал, отколкото в предложените изменения в конституцията: "Тези промени не са последователни и няма да могат да постигнат целта, която се възлага. Заедно с това ние изразихме готовност, ако се търсят законови решения на част от поставените проблеми, различни управленски действия, то тогава ние сме готови да търсим включително и общи решения".

По неофициална информация на Mediapool БСП са обещали гласовете си за "всякакви други реформи", но не и за ремонт на конституцията, който според тях не бил нужен. Те декларирали, че ще подкрепят дори Закона за съдебната власт, който съдържа по-радикални предложения, но условието им отново било петата поправка да отпадне в пленарна зала.

Радан Кънев намекнал пред БСП, че ако конституционните промени не бъдат одобрени, е твърде вероятно да се стигне до предсрочни избори. "Ние за избори не сме готови в този момент, но и реформаторите нямат такъв ресурс, така че по-скоро подобни сценарии са само заплахи и не могат да бъдат гледани сериозно", коментира пред Mediapool народен представител от БСП.

"Тази реформа е препоръчана от Европейската комисия", каза правосъдният министър пред журналисти в кулоарите преди срещата. И добави, че промените в конституцията се изискват от всички съдии, защото макар и да е спорил с тях по много теми, нито един не се противопоставил на разделянето на Висшия съдебен съвет. Според него промените в конституцията са залогът в България да има независим съд.

Очаква се тази или идната седмица РБ да проведат среща и с ДПС, които също са против конституционната реформа и чиято подкрепа Радан Кънев бе отказал заради това, че ДПС работи за съдебната мафия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #4

    Никой не е готов за нови парламентарни избори, но както при турските селски борби всички са силно намазани с мас борци! Съвсем ясно, е че ако няма осезаема съдебна реформа, няма смисъл от това правителство - всичко ще се влачи по старому и въобще няма да има сериозни външни инвестиции. Путин е икономичски слаб в момента, но колкото за навлизане у нас ще си намери пари. Поне за още подкупи!

  2. Тачев
    #3

    Бойкотират Радан Кънев за съдебната реформа, поставят ДСБ в неизгодна позиция, за да си оттеглят подкрепата за кабинета и реализират следната схема: http://frognews.bg/news_94259/TSaria-Mestan-Peevski-i-Barekov-svaliat-Borisov-s-plan-TSentar/ и после забравяме за съдебна и други реформи.... и доенето на народа продължава.

  3. Коментарът е изтрит в 15:41 на 8 юли 2015 от автора.
    #2
  4. Boriana Boneva
    #1

    не само времето се напича."Според Радан Кънев преди да замине за Хелзинки Делчев е оставил на колегата си Атанас Атанасов пълномощно, в което изразява подкрепата си за конституционните промени. Впоследствие обаче комисията решила, че не може да се гласува дистанционно."правилно е решила. На някои разходката пред отговорността е по- скъпа. Ами Пръмова да му държи сметка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.