Реал с рекорден триумф в Шампионската лига

"Белият балет" разгроми Ювентус с 4:1 и защити титлата си

Рекордьорът по европейски титли Реал Мадрид покори в събота Шампионската лига за 12-и път, след като разгроми с 4:1 Ювентус пред 75 000 зрители на "Милениум Стейдиъм" в Кардиф. Испанците изиграха много силно второ полувреме, в което успяха да отбележат три безответни гола.

За пръв път в историята на този формат на турнира шампионът защити трофея си от миналия сезон. За последно това стори Милан, печелейки отличието през 1989 и 1990 г., но тогава турнирът се наричаше Купа на европейските шампиони.

В същото време момчетата на Зенедин Зидан направиха златен дубъл за първи път от 59 години насам. Старата госпожа пък подобри рекорда си по загубени финали в турнира.

Герой за Реал стана Кристиано Роналдо, който откри резултата в първото полувреме, после отново се разписа във второто. По веднъж за испанците вкараха Каземиро и резервата Марко Асенсио. Единственият гол за Ювентус бе дело на Марио Манджукич, който изравни резултата шест минути след попаденията на Роналдо и за кратко върна надеждите на италианците.

"Годината беше забележителна. Нямаше как да мечтаем за нещо повече", каза треньорът на Реал Зинедин Зидан. "Спечелихме първенството в последния ден. Много е трудно да стигнеш финала в Шампионската лига в две поредни години, но го направихме", коментира френският специалист.

"Ако ми бяхте казали, че ще спечеля всичко това като треньор, нямаше да ви повярвам. Невероятно доволен съм", продължи Зидан.

"Не съм най-добрият треньор на света. Ясно е, че оставам. Трябва да мислим за следващия сезон. Ключът е в това, че всички се чувстват важни и най-вече, че помежду си имат отлични отношения", допълни той. Според него първото полувреме на финала е било трудно, но след това "Реал" е имал превъзходство. "Пресирахме много повече и физически бяхме по-добре", каза треньорът.

"През първото полувреме играхме много добре, но след това те натиснаха газта и не успяхме да се противопоставим", каза на свой ред треньорът на "Ювентус" Масимилиано Алегри.

"Двата бързи гола ни затрудниха и не успяхме да отговорим. Единствената критика, която бих отправил, е, че след втория гол трябваше да останем психически в мача, за да съхраним шансовете си", каза Алегри.

По думите му с повече късмет отборът е можел да води след първото полувреме. "Тогава щеше да е различно", заяви Алегри.

В последните четири години неизменно испански отбор печели в Шампионска лига, като освен Реал това стори и Барселона през 2015 г.

Роналдо освен, че с първото си вкарване донесе гол № 500 за Реал в Шампионската лига, но и се превърна в първия футболист, който вкарва в три финала от Шампионската лига. Той се разписа през 2008 г. за "Манчестър юнайтед" срещу "Челси" и през 2014 г., когато отбеляза последния гол при 4:1 над "Атлетико" (Мадрид).

Най-добрият футболист в света за миналата година бе избран за играч на мача, като почти сигурно си гарантира пета "Златна топка" в кариерата. Роналдо стана за пети пореден път голмайстор (б.а. общо за шести) на турнира с 12 попадения, като последните десет вкара в последните пет мача - 5 срещу Байерн Мюнхен на четвъртфинала, 3 срещу Атлетико Мадрид на полуфинала и два във финала.

На другия полюс бе легендарният вратар на Ювентус Джанлуиджи Буфон, който за трети път се размина с най-ценното клубно отличие в света, след като вече бе губил финалите през 2003 г. и 2015 г.

Старата госпожа пък се изравни с Бенфика по брой загубени финали в последните 20 години, а също така подобри своя рекорд от шест загубени финала и вече има седем поражения от девет финала. Няма друг клуб с толкова поражения в мача за трофея. Двата клуба имат по шест финала в Шампионската лига, но Юве спечели само един през 1996 г., губейки останалите - през 1997, 1998, 2003, 2015 и 2017 г. Реал пък има шест победи от шест финала – през 1998, 2000, 2002, 2014, 2016 и 2017 г.