Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС гласува на първо четене ремонта в Изборния кодекс

Ограничението за секциите в чужбина падна, но само за ЕС, гласовете "Не подкрепям никого" ще се броят на мажоритарни избори

4 коментара
НС гласува на първо четене ремонта в Изборния кодекс

Парламентът отмени на първо четене ограничението от 35 секции за страни от ЕС, даде възможност за поставяне на втора урна в секциите в чужбина и промени отчитането на вота "Не подкрепям никого" на мажоритарни избори, който вече ще участва при определяне на резултатите.

Депутатите одобриха на първо четене днес три законопроекта за изменение на Изборния кодекс - на Красимир Велчев /ГЕРБ/, на Димитър Делчев /Реформаторски блок/ и на Найден Зеленогорски /РБ/, и отхвърлиха останалите девет.

Не получи подкрепа предложението /внесено от "БСП лява България" и от независимите депутати Велизар Енчев и Георги Кадиев/ за премахване на квадратчето "Не подкрепям никого", както и искането на АБВ общият брой на избирателните секции в чужда държава да не надвишава 55.

След гласуването депутатите от парламентарната комисия по правни въпроси се събраха на заседание, за да обобщят приетите законопроекти за изменение на Изборния кодекс в един общ доклад. Предвижда се измененията да бъдат приети на второ четене през следващата седмица.

Игри с кворума и взаимни обвинения в популизъм

Заседанието, първа точка от чийто дневен ред бяха спешните промени в Изборния кодекс, започна с 30-минутно закъснение заради игри с кворума. В 9 часа, макар че бяха в пленарна зала, депутатите от БСП и ДПС не се регистрираха, за да покажат, че вторият кабинет на Бойко Борисов няма подкрепа от мнозинството народни представители.

Така се наложи насрочване на втора регистрация, за да се събере необходимият кворум от 121 депутати за откриване на пленарно заседание. Чак тогава се събраха 122 гласа и дебатите по Изборния кодекс започнаха.

Преди това ГЕРБ и БСП за пореден път взаимно се обвиниха в популизъм и използване на парламента за предизборна агитация. В последователни изявления в кулоарите на парламента, след първия неуспешен опит да започнат работа поради липса на кворум, депутатите от двете парламентарни групи обявиха опонентите си за безотговорни и страхливи и се призоваха един друг да работят по законите в пленарната зала и в комисиите.

Като поредното доказателство, че БСП и ДПС или просто ги мързи, или популизмът им удря тавана, определи действията на опозицията Георг Георгиев от ГЕРБ. Той критикува и „колеги от управляващото мнозинство“, които също не са били в залата, поименно посочвайки лидера на ДСБ Радан Кънев. Кънев и неговата партия обаче вече близо година не е част от управляващото мнозинство. Дали БСП не се изплашиха от анкетните комисии, които вчера се формираха - за горивата и Бобов дол, попита Георгиев.

НС не бива да бъде използвано за предизборна агитация, да излязат и да работят, не да се крият, да бягат, да се опитват отчаяно да си напълнят залите с избиратели, поискаха от ГЕРБ.
БСП могат да правят само подривна дейност, да разпръскват позиви и да хвърлят плакати, избират цинизма от телевизионните екрани, допълни Ирена Соколова.

Социалистите не закъсняха с отговора. Те обясниха, че целта на днешната парламентарна процедура е била да тестват отговорността на управляващите към темите в НС. Очевидно това правителство е изчерпало своята подкрепа, тъй като няма нужното мнозинство да започне работа и да открие заседанието, очевидно е, че кампанията на ГЕРБ не върви добре, че кандидатът им се проваля, обобщи Жельо Бойчев.

По думите му БСП ще носи отговорност за кворума след извънредните парламентарни избори. Георги Свиленски добави, че от 84-ма депутати на ГЕРБ са се регистрирали 56 и попита къде са 30 души.

Промените

Със 108 гласа "за", 34 "против" и 10 "въздържал се" парламентът одобри законопроекта на Димитър Делчев, с който се цели отпадане на ограничението за разкриване на повече от 35 секции, но само за държави-членки на ЕС.

С промените, внесени от Красимир Велчев и група народни представители, се дава правна възможност при необходимост с решение на ЦИК в избирателни секции извън страната да се гласува в повече от една избирателна урна. Те бяха приети със 108 гласа "за", 35 "против" и 18 въздържали се.

Със законопроекта на Найден Зеленогорски /РБ/ и народни представители от ГЕРБ и Патриотичния фронт се предлага за мажоритарни избори за кметове и за президент и вицепрезидент в методиките за определяне на резултатите да се зачита тежестта на вота, отразен в квадратчето "Не подкрепям никого". Това обаче няма да е така при пропорционални избори за общински съветници и депутати, за да не се повишава изкуствено 4-процентната изборна бариера за влизане в парламента. Измененията бяха подкрепени от 110 депутати, 36 бяха против и осем се въздържаха.

Дебатите

Независимият депутат и председател на ДОСТ Лютви Местан коментира, че не може партийни проблеми да се решават с противоконституционни текстове в Изборния кодекс. Той припомни, че ограничението за броя на секциите в чужбина е въведено по настояване на Патриотичния фронт.

За ДПС предсрочните парламентарни избори през април-май са неизбежни, тъй като сегашното грозно и уродливо управление на страната трябва да приключи, заяви депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев.

Повод за поредното настояване на движението за предсрочни избори този път стана предложението за отпадане на ограничението за броя на секциите в чужбина само за страните от Европейския съюз, но не и за останалите, като Турция, например. Това разграничение бе определено от депутата като „потъпкване на демократичните принципи“. Той поиска подписи от управляващите за сезиране на Конституционния съд, който да се произнесе по текстовете в Изборния кодекс.

"Вие сте като едно голямо семейство, но семейство Адамс", обърна се Кърджалиев към управляващото мнозинство и определи разчитащата на подкрепата на Патриотичния фронт коалция между ГЕРБ и Реформаторския блок като "политическо кръвосмешение".

"Гладна кокошка просо сънува", репликира го депутатът от ПФ Искрен Веселинов.

Янаки Стоилов от БСП определи днешните дебати като "обсъждане на квадратурата на управляващия политически триъгълник" и отбеляза, че безпрецедентно изборните правила се променят непосредствено преди вота. Той отбеляза, че вотът "Не подкрепям никого" ще се зачита за избори за президент и за кметове, но няма да има значение за общински съветници и за парламент. "Защо? Това ли е надеждата на по-малките партии в парламента да продължат да съществуват благодарение на такива изборни каламбури", попита той. "Ако в един момент всичкото натрупване на напрежение се трансформира в това, че хората не одобряват нищо, ще се окаже, че нищото ще трябва да ги управлява", коментира Стоилов.

Данаил Кирилов /ГЕРБ/ отбеляза, че протестният вот ще осветли колко българи имат действително отрицателно отношение към всички листи. Нормално е опозицията да бъде наблюдателна, но не е нормално да се води предизборно състезание с манипулации и внушения, посочи той. Кирилов обясни, че през 2009 г. на изборите за членове на Европейския парламент е имало такъв прецедент и преди вота е променен Изборният кодекс, за да се уточни от кога започва да тече мандатът на евродепутатите. По думите му измененията били, за да може министър на външните работи "директно да встъпи като евродепутат".

Едно е да се променя от кога започва един мандат, друго е да се изменят изборните правила, коментира в отговор лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ тази промяна десет дни преди изборите е безобразие. Нинова обвини управляващите, че са направили този хаос в изборните правила заради сделка за властта. "Ако в момента парламентът е на дъното по авторитет във всички класации, в момента го бутате под дъното", добави тя.

В реплика на Нинова Димитър Байрактаров /ПФ/ показа флашка от трибуната на Народното събрание и я призова на тема морал да бъде по-скромна.

В отговор Корнелия Нинова го посъветва с тези флашки да отиде в прокуратурата. "Яне Янев в предишния парламент размахваше същата флашка, той е осъден за клевета в момента, разбира се, по този начин си купи съветническото място при Бойко Борисов", коментира тя.
Методи Андреев /РБ/ заяви, че не става въпрос за флашки и листове, а за факти и документи за приватизационната дейност на Нинова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. d-r Kolev
    #4

    Когато нещо потъва към дъното (по думите на една "видна" депутатка), някои работи от това нещо изплуват на повърхността. Сещате се кои нали!?

  2. т€еритория на Мики Маус
    #3
  3. pinocchio
    #2

    този парламент е напълно ненужен за страната, защото освен да си играят на това или онова, да лобират за този или онзи, не съм видял с нещо друго да се занимават т.нар. "избраници на народа", а всъшност най-долнопробни изедници!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Хляб и зрелища! Ако хляба намалява, демагогията се увеличава! За компенсация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.