Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Репортери без граници": България пак е на медийното дъно в ЕС

Корупцията, Пеевски и натискът от правителството оставят България зад страни като Киргизстан и Източен Тимор по свобода на медиите

8 коментара
"Репортери без граници": България пак е на медийното дъно в ЕС
България остава на дъното на ЕС по свобода на медиите, като пред нас се нареждат не само европейските страни, но и всички държави от Западните Балкани, Молдова, Армения, Киргизстан, Монголия, африкански държави като Кения, Либерия, Мозамбик, ислямски Тунис, а също Непал и Източен Тимор.
 
В новия световен индекс на организацията "Репортери без граници" България все пак бележи "символично" подобрение като се изкачва с четири места в сравнение с миналата година, когато е била на 113-о място. В същото време България за първи път се срива до предпоследния сегмент в подредбата, при които свободата на пресата и медийната ситуация като цяло се дефинира като "лоша". Миналата година страната заемаше последното място в по-горния трети сегмент - "Проблемна ситуация".
 
 
"Репортери без граница" посочва, че медийната среда у нас е "доминирана от корупция и сливане между медии, политици и олигарси, включително Делян Пеевски (...) собственик на медийна група, притежаваща 6 вестника и контролираща почти 80% от разпространението на печатни издания".
 
Освен това  правителството продължава да финансира с евросредства определени медии "при пълна липса на прозрачност, което всъщност подкупва редакторите да улесняват медийно правителството или да се въздържат от публикуването изобщо на проблемни теми“.
 
Краткият анализ за България е публикуван под красноречивото заглавие "Подкупване на медиите“.
 
На България е поставена и оценка 35.01. В класацията България една от четирите европейски държави в категорията "Лошо състояние" със свободата на медиите. Другите три са Македония (111), Русия (148) и Турция (155).
 
Увереният срив на медийната свобода в България обаче не тревожи нито една една от институциите. Показателен е последният скандал с твърденията на бизнесмена Сашо Дончев, че е бил заплашван от главния прокурор Сотир Цацаров заради редакционната политика на издивания от него вестник "Сега". Парламентът, политиците от всички парламентарните партии, както и президентът се оказаха единни в пълното си неглижиране на случая. Нито една институция не намери за нужно да поиска изясняване на истината или поне протоколно да заяви, че всяко посегателство върху свободата на словото е недопустимо.
 
Оценката на държавите, подредени в индекса на "Репортери без граници", се формира въз основа на специална методология, подробно представена в сайта на "Репортери без граници". Методологията включва няколко критерия, като медийна независимост, автоцензура, плурализъм, законова рамка, прозрачност, качество на инфраструктурата в подкрепа на създаването и изготвянето на новини и информация. За сформиране на оценката има и въпросник от 87 въпроса, свързани с гореспоменатите критерии.
 
Най-високата оценка е 0, което означава пълна свобода на медиите, а оценка 100 означава тотална липса на свобода на медиите. За сравнение Норвегия, която е начело в индекса, има оценка от 7.60, а страната в дъното на класацията - Северна Корея, която е на 180-о място, има оценка 84.98, тоест няма страна нито с максималната, нито с минималната оценка. 
 
Свободата на медиите никога не е била толкова застрашена 
 
Според "Репортери без граница" никога свободата на медиите по света не е била толкова застрашена. 
 
Неправителствената организация е засякла атаки срещу медиите, фалшиви информации, репресии и триумф на "силните хора" като Тръмп и Ердоган.
 
"Репортери без граници" са обезпокоени от това, че има риск от негативна промяна в ситуацията със свободата на медиите по света, по-специално във важни демократични страни, се отбелязва още в документа.
 
"Вманиачаването от следенето и неспазването на принципа за запазване на тайната на източниците допринасят за спада на много страни, смятани довчера за добродетелни в областта на свободата на медиите", се констатира в доклада. 
 
Скандинавските държави са в първата тройка
 
В първата тройка са скандинавските държави Норвегия, Швеция и Финландия. В последната тройка са Туркменистан, Еритрея и на самото дъно е Северна Корея.
 
Пред България са не само останалите 27-страни членки на ЕС, но и преките ни съседи (без Турция, 155-та), плюс всички държави от Западните Балкани, включително и Албания. 
 
Свободата на медиите преживява "трудна" и "много сериозна" ситуация в 72 страни (от общо 180 изброени и класирани в доклада), сред които са Китай, Русия, Индия, почти всички страни от Близкия изток, Централна Азия и Централна Америка, както и две трети от страните в Африка.
 
Картата на света, съставена от "Репортери без граници" е "превзета" буквално от червен цвят, което означава, че ситуацията със свободата на медиите е трудна и с черен цвят, което означава, че ситуацията на свободата на медиите е много сериозна.
 
Медиите са свободни само в петдесетина страни по света - в Северна Америка, Европа, Австралия, южната част на Африка, се посочва в доклада.
 
Свободата на медиите в САЩ пада с идването на Тръмп  
 
САЩ са слезли надолу с две места до 43-то място, а Великобритания е слязла надолу с две места до 40-то място.
 
"Идването на власт на Доналд Тръмп в САЩ и кампанията за Брекзит във Великобритания дадоха по-голяма гласност на критиките и нападките срещу медиите и на фалшивите новини", се отбелязва още в доклада. 
 
"И навсякъде, където моделът на силния и авторитарен човек триумфира, свободата на пресата отстъпва", се посочва още в документа.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #8

    У нас съществува борба срещу монополите в горивата и търговията, напр., но няма срещу монопола в областта на медиите/информацията, който монопол е от изключително значение - влияе върху общественото мнение и от там на изборните резултати! Трябва да не може един собственик гражданин или юридическа личност, да притежава повече от една медия -ТВ, вестник, радио! Такъв монопол е първата работа на диктатура върху обществото- изолирай информацията само до твоята и после "овцете ще блеят два крака лощи, четири крака добри" както ни казва Оруел във "Фермата на животните" още от времето на средата на 20-ти век!

  2. анита хегерланд
    #7

    6 вестника 80% ли са?!

  3. Наминаващ
    #6

    Е, спокойно. Предстои още много работа. Евразийската ни цел - Русия е на 148 място, така че не се главозамайвайте от успехите!

  4. [email protected]
    #5

    Ами и за тази медия става дума. Тука се пишат статии и интервюта,само каквото каже др.Пр.копиев или др.Ге.ргиева. Обаче имат наглостта,да пишат че нямало свобода на медиите.С такива собственици,НИКОГА НЯМА ДА СЕ ИМА СВОБОДА НА МЕДИИТЕ!

  5. Miau
    #4

    Еми аз като давам за пример американските медии КАТО КЛЮЧОВ КОРЕКТИВ НА ВЛАСТТА и опора на демокрацията, тук разни илитерати плюят американските вестници.Ето и сега пак не сте написали най-важните неща - френското разузнаване е разкрило, че сарин е обгазил бебетата и децата в Сирия, тоест работа на Асад,което значи че путя късия и съюзник на всички сатрапи.А пък в Афганистан предоставя оръжие на талибаните.Дестабилизира света, това прави.И вие мислите че франсетата ще изберат приятелката на путя късия?!

  6. За кои медии говорим? За спосорираните от Пеевски? Или за тези от Сорос? Или май за всички! Да! Квот каже чорбаджията! Иначе казано-частна собственост върху средставата за осведомяване e свещена и неприкосновена! А парите за медии не питаме от къде са, камо ли от кого са! Нали за това се бореме, нали за това излизахме на митинги?

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.