Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родопите са пред "минен ренесанс"

2 коментара

Родопите са в навечерието на "минен ренесанс" заради високите борсови цени на металите. Това показват данните от доклад за социалната икономика на рудодобива в Родопите, представен журналистите Димитър Събев и Руслан Йорданов с подкрепата на фондация "Фридрих Еберт", предаде БТА.

Само в двата най-големи проекта за рудодобив - на злато до Крумовград и на волфрам до Велинград - са планирани инвестиции в размер на 400 млн.лв. Има и заявен интерес за отваряне на дузина нови рудници и над 1 млрд.лв. инвестиции, каза Димитър Събев.

Към момента в Родопите действат 10 рудника и 4 обогатителни фабрики. Крайната преработка на металния концентрат се извършва в КЦМ-Пловдив. По думите на Събев днес в рудниците и фабриките са заети 2700 души, което е равно на около 20 процента от нивото на голямото социалистическо предприятие ГОРУБСО през 1989 г. Проучването на Събев и Йорданов показва, че към 2012 г. разходите за възнаграждения в родопския рудодобив възлизат на 23,46 млн. лв., което съответства на 808 лв. месечна работна заплата. Според авторите, заплащането е сравнително високо за региона, но е ниско за естеството на миньорския труд. Още по-трудно е положението на жените, които намират работа почти единствено в шивашки цехове при лоши условия и мизерно заплащане.

В своя труд Събев и Йорданов констатират, че размахът на рудодобива в годините на социализма води до бързо демографско и социално развитие на Родопите, но това развитие се оказва твърде неустойчиво. То е свързано със сериозни екологични поражения и нанася чувствителни поражения върху здравето на населението. В много региони - като инвестиционното намерение за добив на волфрамова руда край Велинград или на злато край

Крумовград, рудодобивът застрашава развитието на туризма и биоземеделието, заключават авторите на доклада.

Сред препоръките на Събев и Йорданов са провеждане на цялостен здравен мониторинг на населението в общини Мадан, Рудозем, Златоград, Лъки, Маджарово и Кърджали; създаването на Национална минно-спасителна служба с подразделения в големите рудодобивни центрове, както и възстановяване на ежегодните профилактични здравни прегледи на миньорите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. CarlosTheJacal
    #2

    И какво от това ? Те залежите вече ги виждат със сателитите ! Отдавна се знае какво и колко имаме ! Даже и нефт - в акваторията на Бургаският залив , конвенционален газ - 150 милиарда кубометра само в северна България . Дали пък маангустизацията на севера не се дължи на това ? Само дето тез блага са за трансхуманни същества от една монотеистична религия биещи се главите на стената на плача ....

  2. boby1945
    #1

    Това го знаем, по добре е да хванат за ушетата пишман рИформаторите за дето унищожиха минно-добивната промишленост на страната, та сега пак трябва да я "възраждаме"....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.