Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом“ ще достави диагностично оборудване за термоядрения реактор

5 коментара
Площадката на бъдещия термоядрен реактор, сн. ИТЕР

Два договора за доставка на диагностично оборудване в рамките на проекта за изграждане на международния експериментален термоядрен реактор в южна Франция сключи Русия с организацията ИТЕР (International Thermonuclear Experimental Reactor) в Москва, съобщиха от руската корпорация "Росатом".

 

Договорите предвиждат изготвянето на две оптически диагностики: активна спектроскопия и спектроскопия на водородните линии, предназначени за измерване на различни параметри на плазмата в процеса на работа на установката. В рамките на участието си в проекта, Русия е задължена да изготви 9 от 45 диагностики, необходими за термоядрения реактор.

 

През 2014 година инвестициите на Руската Федерация в проекта за изграждане на експерименталния реактор ще достигнат 4.875 млрд. рубли , докато миналата година вложенията са били 5.6 млрд. рубли.

 

ИТЕР трябва да възпроизведе физическите реакции, които протичат на Слънцето и други звезди, и да демонстрират възможностите за използване на потенциала на ядрения синтез в качеството му на източник на електроенергия. Участници в проекта, заедно с ЕС, са САЩ, Китай, Япония, Индия, Русия и Южна Корея.

 

В термоядрения реактор непрекъснато ще бъде поддържана температура, която ще превишава с повече от 7.5 пъти вътрешната температура на Слънцето - 150 млн. градуса. Именно при такива условия изгарят изотопите на водорода, без да оставят радиоактивни отпадъци. В същото време с единица термоядрено гориво се изработва 10 млн. пъти повече енергия, в сравнение с изгарянето на органично гориво и 100 пъти повече в сравнение с разделянето на ядрата на урана в реакторите на АЕЦ. Приносът на Руската Федерация в проекта е създаването на промишлено производство на свръхпроводникови материали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pavel pavlov
    #5
  2. нЕкой
    #4
  3. tim
    #3

    Ако това е новина, защо не съобщите, кои други фирми и от кои страни строят и оборудват реактора. Сигурно са стотици от всички развити страни.

  4. kompetenten
    #2

    Само че радиацията при термоядрения синтез ще бъде пренебрежимо малка, а отпадъците - безвредни. И като гледам точно когато построим нашия прочут и скъп нов реактор, или цял АЕЦ, ще излезе вече новата технология, и ние пак ще сме изостанали и със скъп ток.

  5. pavel pavlov
    #1

    едно пояснение-изотопите на водорода не изгарят а ядрата се сливат и се получават по тежки елементи,при тази ядрена реакция както и при разпада на урана на по, леки елементи винаги се излъчва радиация .независимо от температурата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.