Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рухването на КТБ осветлява връзката между бизнеса и политиката

Стив Ханке: Смъртоносният коктейл частни лица с тъмна репутация и политици винаги води до сълзи

0 коментара

Фалитът на КТБ е първият в Източна Европа след банковата криза в региона през 90-те години. И понеже КТБ отдавна е финансов брокер на елита в България, нейното рухване хвърля светлина върху връзката между бизнеса и политиката в България. Така авторитетният "Ню Йорк таймс" коментира фалита на българската банка.

В статията се цитира мнение на български експерт, според когото тази банка е имала влияние в политически кръгове, което е помогнало за нейното бърза разрастване.

"Но това бързо разрастване, не е било върху солидни основи, а банката е следвала корупционни практики", твърди експертът.

Банкрутът на КТБ може да доведе до внасянето на съдебни искове към държавата от големите акционери и вложители, посочва нюйоркското издание.

Професорът по икономика в университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор Стив Ханке, който е познавач на България, казва пред вестника, че случилото се сега с КТБ е "част от модела след разклащането на комунизма в България през 1989 г.".

По думите му този "смъртоносен коктейл" се състои от "частни лица с тъмна репутация", примесени с "български политици, на които човек изобщо не може да има доверие". И всичко това "винаги завършва със сълзи", заключава пред "Ню Йорк таймс" Ханке.

"Файненшъл таймс" привежда заключението в одиторския доклад на "Ернст енд Йънг Делойт България" и AFA, че банката е "следвала неконвенционални и некоректни бизнес практики, като е извършвала сложни операции с цел да се прикрие същността на сделките и трансакциите".

"Отпускането на кредити е ставало чрез специално създадени компании посредници (special purpose vehicle), холдингови компании и други подобни, което е несъвместимо с почтената банкова практика", пише в доклада, цитиран от изданието.

Деловият вестник обръща внимание и на вестта, че номинираният за премиер на България Бойко Борисов е представил състава на своето правителство на малцинството, което "Файненшъл таймс" окачествява като "крехко".

Сред първите задачи на Борисов са възстановяването на стабилността след двата избора на парламент в рамките на 16 месеца, както и възстановяването на доверието в банковата система след рухването на КТБ (четвъртата по големина банка в България) и заради вероятното уволнение на управителя на БНБ заради лошия надзор.

Българската икономика понесе удари под управлението на ръководеното от социалистите правителство - рязък спад в чуждестранните инвестиции и блокирането на милиони евро от фондовете на ЕС заради корупцията при търговете за тяхното усвояване в инфраструктурата и проекти за регионалното развитие, пише "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.