Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и нашата сигурност

0 коментара

Две илюзии се споделят в българската външна политика. Първата, че НАТО и ЕС могат да ни защитят от слабостите на собствената ни демокрация. И втората, че нашият принос е да сме мост на Русия към Запада. Първата се споделя от правителството и мнозинството, а втората от президента и БСП. И двете илюзии са вредни. Първата е вредна, защото неправилно адресира проблема с нашите собствени рискове. За вредата от втората ще стане дума по-нататък след поглед към влиянието на Русия върху нашата сигурност.

Независимо искаме ли го или не, Русия напредва към бившите си републики и сателити и възстановява свои позиции дори в западноевропейски страни. Новата външна експанзия се дължи на постигнатото вътрешно единство. В бившата съветска империя бившият КГБ успешно и силно концентрира власт, създавайки авторитарен режим с нарастваща мощност. Специалните служби или както там ги наричат "силовиките" подчиниха напълно телевизиите и радиото. В значителна степен направиха това и с вестниците и вече имат монопол върху общественото мнение. Същите унищожиха партийната демократична алтернатива, доунищожават всички останали центрове на каквато и да било - икономическа, медийна или регионална власт. Все по надълбоко подчиняват публичната администрация.

Начело на Русия стои човек, концентрирал и централизирал неимоверно много власт за едно демократично общество: върховен главнокомандващ, шеф на специалните служби, глава на изпълнителната власт, след изборите овладял и законодателната власт, подчинил държавното обвинение и съда. Този човек няма алтернатива, или по точно "алтернатива" са му олигарсите, комунистите на Зюганов и национал-социалистите. Демократите не са такава алтернатива, защото ги няма.

Всъщност това, което стана в Русия, е реалната заплаха за България, срещу която не могат да ни помогнат НАТО и ЕС. С нея трябва да се справим сами.

Как работи за своята илюзия президентът Първанов? За 20 месеца той се срещна 6 пъти с президента Путин - средно на 3 месеца веднъж. Сега се готви за нова среща. Това не си е позволявал бившият диктатор Тодор Живков и то в годините когато стана Герой на СССР и направи три пъти Герой на НРБ Л. Брежнев. Напомням, че поне по постове и разполагаема власт той беше аналогичен на своя съветски колега, което очевидно не се отнася за сегашния държавен глава.

От срещите и многочасовите разговори на четири очи между напълно неравностойните по правомощия държавни мъже се родиха странни и опасни намерения и обещания: Русия да ремонтира блокове ІІІ и ІV на АЕЦ "Козлодуй", да ѝ се гарантират правата при приватизацията на нашата енергетика и българският транзитен газопреносен пръстен. За да направи това, обещалият да бъде социален, български президент се нагърби да приватизира българската енергетика и да решава нейните най-трудни проблеми.

Оставям настрана въпроса редно ли е въобще да ги има тези многоча-сови срещи без свидетели, защото очевидно не е редно - Г. Първанов не е Джордж Буш. Не питам дава ли си сметка българският президент как изглежда тази негова активност в очите на колегите му от НАТО и ЕС, защото е ясно за всички, че с нея той създава единствено превратна престава за приоритетите на българската външна политика.

Логично е да се запитаме обаче, защо на многобройните си срещи с рус-кия си колега българският президент нито веднъж не стана защитник на преследваното в миналото българско малцинство, на разселените в Сибир кримски българи. Защо не предложи на всички българи да се даде възможност ако желаят да се върнат в своята демократична родина. Защо не поиска публично българското председателство на ОССЕ да постави въпроса за изтегляне на руската армия от Молдова, където има значително българско малцинство - такъв ангажимент Русия пое. Защо не защити нито един български национален интерес, например този за крайно тежкия за нас дефицит в двустранната търговия.

Президентът Първанов не реагира публично на твърденията, че демократизацията и реформирането на Русия така и не са се състояли. Той мълчи за това, което се върши в Чечения. Щом той няма смелост и отговорност да поставя тези и ред други важни за демократична България въпроси трябва да си даде сметка, че всяка негова среща с Путин крие заплаха. "Силовиките", които овладяха Русия са достатъчно опасни и за нашата страна. След всяка среща на двамата президенти те стават все по-смели, по-нагли и все по-овластени. Тези срещи между президентите им дават сила и увеличават заплахата за България.

Младата ни и крехка демокрация трябва да наблюдава със засилено внимание и нарастващи опасения случващото се в Русия. Да припомним, че политическите наблюдатели наричат процесите на нейния неуспешен преход - "путинизация". Лош резултат от 15 години мъчителен преход заплашва и България, разбира се с друг нежелан финал - създаване на фасадна демокрация. Нашата страна рискува много, защото е извървяла голяма част от пътя към Запада.

Има прекалено много свидетелства колко реална е заплахата, за да ги пренебрегваме: кризата на политическите партии и на цялата ни политическа система, слабостта и безсилието на държавните ни институции, войните на организираната престъпност, бездействията и действията на прокуратурата. Всички виждаме медии, които се упражняват в полити-чески преследвания и виждаме как биват сваляни от екран най-гледаните водещи, заради тяхните честни позиции. Виждаме също директните заявки за власт, които идват от олигархията на бившата държавна сигурност и общите топли връзки на БСП и управляващите в Русия със сваления иракски диктатор Садам Хюсеин.

За това не трябва да си затваряме повече очите.

*Публикуваме статията на бившия министър - председател Иван Костов, поместена във в. "24 часа" на 4 февруари 2004 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.