Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия иска да стъпи с двата крака в Сирия - център на тежестта на Близкия изток

11 коментара
Руски войници в Сирия

Засилването на военната мощ на Русия в Сирия подлудява западняците, но каква е целта на Владимир Путин? Да спаси Асад? Да победи джихадистите от "Ислямска държава"? Да. Но също и да стъпи в Сирия, център на тежестта в Близкия изток.

След повече от четири години гражданска война, белязана от появата на "Ислямска държава" и от колективния провал на Запада, арабите и Русия в търсенето на изход от конфликт, който отне живота на над 240 000 души и предизвика изселването на милиони бежанци, руският президент взе нещата в свои ръце.

В края на юни той предложи първо създаване на голяма военна коалиция, която да се бие с "Ислямска държава", като разчита отчасти и на сирийската армия. Докато топдипломатът му Сергей Лавров се опитваше да убеди колегите си от САЩ и Саудитска Арабия и различните сирийски опозиционни групи да приемат идеята, руският военнопромишлен комплекс ускоряваше доставките на оръжия за режима в Дамаск.

След това любителите на кораби наблюдаваха в Истанбул спектакъл с преминаващи през Босфора военни кораби, плаващи към сирийското пристанище Тартус, където Русия има логистични съоръжения.

Последният ход от изтеклите седмици: американски спътници установиха засилване на руските военни дейности на летище в друга зона, южно от проасадисткия бастион Латакия. Хеликоптери, бомбардировачи, щурмови самолети, танкове, войници: според Вашингтон и НАТО руската армия изгражда военновъздушна база.

Ако бъде потвърдено официално и най-вече ако доведе до практически действия, това ще бъде първото официално ангажиране на Русия на отдалечен театър на бойни действия от съветската намеса в Афганистан през 1979 година. След разпадането на Съветския съюз руската армия не се е впускала в авантюри отвъд неговите бивши граници, в това число и войната в Грузия през 2008 г.

Високопоставен дипломатически източник в Москва обобщи настроенията в Кремъл така: "вече няма време за увъртане. Минаваме от теория към прилагане на практика на нашите предложения".

Това не е първото хазартно действие на Владимир Путин в тази криза. В края на август 2013 г. Барак Обама се оправда с мнението на Конгреса и отказа да нареди незабавни въздушни удари по обекти на сирийския режим, каквито бяха предлагани от Франция. Тогава руският държавен глава наклони везните с предложението си да бъдат унищожени сирийските химически оръжия. Резултат: Башар Асад избегна ударите и възстанови част от доверието към себе си и част легитимността си.

Две години по-късно усилията на Москва са насочени към същата цел: Русия да окаже подкрепа на сирийската армия и да се установи в Сирия - страна, която е в центъра на всички геополитически проблеми в Близкия изток, на две крачки от мултирелигиозния Ливан, от шиитски Ирак, борещ се със сунитски бойци, от хашемитско кралство Йордания и от Турция - Високата порта към Европа.

"Засилихме действията си, когато разбрахме, че (водената от САЩ) коалиция е обречена на провал и няма ясен план за бъдещето", разкри говорителката на руската дипломация Мария Захарова.

Според руския военен експерт Александър Голц, ако руската армия разполага сили в Сирия, тя го прави, за да ги използва. "Това е като в постановките на Чехов: ако на сцената има пушка, тя е там, защото трябва да бъде използвана", каза Голц, който смята бомбардировките за възможни.

Според високопоставен сирийски представител тази военна намеса е повратна точка.

"Москва иска да напомни на САЩ, че отношенията ѝ с Дамаск датират от над 50 години и че тази страна е в нейната зона на влияние", обяснява той. "Сирия не засяга националните интереси на САЩ, ето защо Обама не се намеси. Това засяга пряко интересите на Русия заради положението ѝ в Средиземно море и в Близкия изток".

Какво въздействие е възможно да окаже това на терен? "Дори няколко прости нападения, няколко малки и скромни интервенции ще издигнат статута на Русия и влиянието ѝ", смята Тони Кордсман от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания.

Руският военен ангажимент в региона обаче има и своите граници: срещу пристанището в Тартус и вероятната руска база в Латакия САЩ разполагат с военни бази в Саудитска Арабия, Турция, Египет, Бахрейн, Катар, ОАЕ и Оман.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #11

    Русия не само "иска с двата крака да стъпи в Сирия", тя иска да седне. И с помощта от/на Асад така и ще стане. Една четвърт милион сириици са избити от Асад, няколко милиона са изселени от страната - Сирия не съществува както я знаехме. Ще остане около 25% алуитска про-руска територия, за останалите части едва ли някой знае. Турците не дават и дума за независиммКюрдистан, но кюрдите са доста, около 42 милиона и имат петрол от край време. Иран седи и си глади шиитската брада, която може и да покрие

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #10

    Ynetnews 29.09.2015 г., Putin 'worried' by Israeli strikes in Syria Putin's comments came just two days after Israel fired artillery at Syrian government forces in retaliation to a rocket that landed in the Golan Heights in an apparent spillover from fighting across the border. =========== Путин "притеснен" от израелските удари в Сирия .Пата кюта по правителствените сили в Голан!

  3. Явор от Германия Костовист
    #9

    Иван Костов : Решението за бежанците е да се наложи мир, ако трябва и с военна сила

  4. Явор от Германия Костовист
    #8

    Имигрантите от Сирия, да извиняват, но като не могат да се справят със собственият си диктатор, да си вземат пример от руските си братя и да търпят ...

  5. Явор от Германия Костовист
    #7

    Путин да се прави на велик и интересен колкото си иска, в Украйна вече се провали и изолира от нормалният свят.Сега се набутва между шамарите в Сирия. А пустият петрол пада ли пада. Комплексираното джудже сам си го търси, но лошото е, че за послените му глупави авантюри Европа плаща.

  6. Доналд Дък
    #6

    Според френското военно разузнаване до сега няма прихванати руски разузнавателни полети върху контролираните от ИДИЛ територии.Отчитат се полети на руски дронове само на териториите контролирани от въстаниците срещу режима на Ал Асад, които се подкрепят от международната коалиция.По всяка вероятност руснаците могат да нанесат първите си удари срещу противниците на Асад, който контролира около 15% от територията на Сирия и унищожи до сега над 240000 човешки живота.

  7. Калико Джо
    #5

    И какво Русия ще окупира сунитските райони на Сирия и ще ги омиротвoри?! Тези сигурно и сами не си вярват. Всичко това са пози (като на тези юнаци с моряшките фанелки от снимката).

  8. strobo
    #4

    То си беше ясно от самото начало (2011) че Обамката не е наясно защо иска да свали Асад от власт, преди да е изчистил бакиите наследени от Храстчето в Ирак... Те ти сега 250 000 убити, бежанци чак до Швеция на север, ИДИЛ раздава правосъдие и четириъгълника Иран, Иаак, Сирия и Русия, готов на крути действия в защета на собствените си интереси.... Остава кюрдите да се присъединят и ще настъпи пълно щастие.....

  9. Entdecken
    #3

    Руските дами в Москва, ако въобще съществуват такива, се оплаквали, че армията изкупила големи количества кафяв фон-дю тен, за да поддържа здравословен за района тен на сирийските летци, които иначе били съвсем бяло-розовички и със замъглен от водката поглед

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Ръководителят на Центъра за международна сигурност на Руската академия на Института за световна икономика и международни отношения (IMEMO), Алексей Арбатов, науките счита обаче, че мащабните внедрявания на руските сили в Сирия са малко вероятни. Логистиката на транспортиране на войски в тази далечна дестинация ще бъде твърде трудно.
    Руски въздушния потенциал в региона, според Арбатов, е много по-малък от този на Турция. Освен това, руските сили are short on high-precision weapons required for this

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.