Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия нанесе първи въздушни удари в Сирия

Официалната цел е "Ислямска държава", има данни обаче, че ударите са били срещу опозицията на Асад

94 коментара
Русия нанесе първи въздушни удари в Сирия

Русия проведе първите си въздушни удари в Сирия срещу опоненти на президента Башар Асад, но атаките са станали в райони, които не са под контрола на "Ислямска държава" (ИД), което повдига въпроса за реалните намерения на Москва. Русия е информирала САЩ час преди началото на най-голямата си интервенция в Близкия изток от десетилетия насам. Руски официален представител в Багдад е поискал американските самолети да избягват въздушното пространство на Сирия по време на руската операция, но Вашингтон обяви, че американските операции продължават, както са планирани, предаде Ройтрес.

Русия: Нанесохме около 20 удара, 8 са по обекти на ИД

Уверенията на Москва, че атаките са срещу "Ислямска държава", бяха незабавно опровергани от американски представители и от бунтовнически лидери в Сирия. В сряда вечерта руското външно министерство отхвърли тези критики като "изкривяване на фактите и информационна война". Русия е нанесла около 20 удара в Сирия по 8 обекта на ИД, съобщи руското министерство на отбраната.

 

Руският военен министър Сергей Шойгу заяви, че "руските въздушно-космически сили са започнали операция в Сирия срещу "Ислямска държава"."В съответствие с решението на върховния командващ на въоръжените сили на Руската федерация Владимир Путин, военни самолети на руските военновъздушни сили днес проведоха въздушна операция с прецизни удари срещу наземни цели на терористичната група "Ислямска държава" на територията на сирийската арабска република", съобщи руското министерство на отбраната, след като американски източници обявиха началото на руските бойни действия в Сирия.

Държавният секретар Джон Кери определи в телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров въздушните удари на Русия като "контрапродуктивни".

По-късно Кери заяви официално, че Вашингтон ще приветства ударите на Русия в Сирия, ако те са действително насочени по "Ислямска държава" и групировки, свързани с Ал Каида. Той предупреди, че ИД няма да може да бъде победена в Сирия, ако сирийският президент Башар Асад остане на власт.

Не трябва да смесваме нашата борба с ИД с подкрепата за Асад, заяви Кери. Той добави, че САЩ са против ударите на Русия в Сирия, ако не са насочени срещу ИД и Ал Каида.

Казахме ясно, че ние ще сме сериозно обезпокоени, ако Русия нанася удари в зони, в които няма операции на ИД и на свързани с Ал Каида групи, посочи Кери.

 

Френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че "според някои признаци" обявените от Русия въздушни удари в Сирия може да не са били насочени срещу "Ислямска държава" и трябва да се провери срещу какви цели са били нанесени.

Нито една от целите, поразени от руската авиация, не е на "Ислямска държава"

Нито една от зоните, в която са нанесени ударите, обаче, не е контролирана от "Ислямска държава".

Американски представител отбеляза, цитиран от Ройтерс, че на този етап няма данни руските удари в Сирия да са нанасяни по позиции на "Ислямска държава", но засега САЩ разполагат само с предварителна информация за тях.

Френски дипломатически източник съобщи oт своя страна, че руските въздушни удари в Сирия изглежда имат за цел да подкрепят президента Башар Асад, ако са насочени срещу опозиционни групи, а не срещу "Ислямска държава".

"Ако е Хомс, както изглежда, те не са насочени срещу "Ислямска държава", а вероятно срещу опозиционни групи, което потвърждава, че те са повече в подкрепа на режима на Асад, отколкото за борба с ИД", каза пожелалият анонимност източник.

Лидерът на подкрепяната от Запада опозиционна Сирийска национална коалиция Халед Ходжа съобщи, че при руските въздушни удари в Сирия са убити най-малко 36 цивилни и са ударени райони, където няма присъствие на ИД и на свързани с Ал Каида екстремисти.

"Всички убити в днешните руски въздушни удари над северен Хомс бяха цивилни", написа Ходжа в Туитър. Той уточни, че цивилните са били убити в пет различни района. "Ударените днес от Русия райони в Хомс бяха районите, които се бориха срещу ИД и я прогониха преди година", добави той.

По-късно източник от сирийските сили за сигурност, цитиран от Франс прес, съобщи, че руската бойна авиация в сътрудничество със сирийската армия нанесе първите си въздушни удари "срещу позиции на терористите" в три провинции на Сирия - Хама, Хомс и Латакия. Тези райони са под контрола на сирийския клон на Ал Каида - Фронта Ан Нусра и ислямистки бунтовници, а не на джихадистите от "Ислямска държава".

Според активисти, местни жители и бунтовници, ударените райони в провинция Хомс са под контрола на различни бунтовнически групировки, включително такива, които са в състава на подкрепяната от Запада Свободна сирийска армия. Никой от източниците не е посочил ИД сред групировките, които контролират ударените днес от Русия райони в Хомс, отбелязва Ройтерс.

Русия няма да предприема сухопътна операция

По-рано в сряда Кремъл обяви, че е готов да започне военна операция в подкрепа на сирийските правителствени сили и срещу терористите и екстремистите от ИД. Операцията започна половин час след като Съветът на федерацията (горната камара на парламента) разреши на президента Владимир Путин изпращането на руски въоръжени сили извън границите на Русия.

Началото на руските въздушни атаки в Сирия бе съпроводено с призив на Путин до съюзника му от епохата на Студената война Башар Асад, за търсене на компромис за политическо решение на конфликта в страната.

Путин каза, че Русия ще оказва поддръжка на сирийските правителствени сили от въздуха и няма да предприема сухопътни действия.

САЩ и западните страни настояват за оттеглянето на Асад, но Москва засега остава твърда в позицията си, че той е част от решението на проблема.

Путин предупреди, че ако терористите постигнат успех в Сирия, те след това ще отидат и в Русия, затова "единственият начин е да действаме изпреварващо".

По думите му е целесъобразно всички страни да обединят усилията си в борбата с джихадистката групировка "Ислямска държава" и изрази увереност, че това е възможно.

Русия е убедена, че борбата с тероризма трябва да се води при стриктно спазване на международното право, т. е. в съответствие с резолюция на ООН или по молба на официалното правителство, отбеляза той.

Путин каза, че страната му е уведомила всички държави какво ще предприеме в Сирия и покани всички заинтересовани държави да се включат в дейността на информационния център в Багдад за координиране на борбата с "Ислямска държава".

Франция не е била уведомена за руските удари

Русия не е уведомила Франция, че ще нанася въздушни удари в Сирия, а такова информиране е необходимо, за да се избегнат сблъсъци между Русия и водената от САЩ коалиция, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс на министерско заседание в Съвета за сигурност на ООН, посветено на борбата с тероризма, предаде Ройтерс.

Същевременно израелски източник съобщи, че Русия е информирала предварително Израел за ударите си в съседна Сирия. На 21 септември израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с руския президент Владимир Путин в Москва. Тогава израелското правителство съобщи, че двете страни са се договорили за механизъм за координиране на военната си дейност в Сирия, за да се избегнат недоразумения и конфронтации.

Франция е готова да участва в предложената от Русия широка коалиция за борба с тероризма, но при три условия, заяви Фабиюс. Първото условие е тази борба да се води единствено срещу терористи, а не срещу опозицията в Сирия. Второто е да има широк политически процес, който да завърши с напускането на властта от президента Башар Асад. Третото е Сирия да спре да използва варелни бомби и бомби с хлор.

Какви оръжия използва Русия в Сирия

Адмирал Владимир Комоедов, председател на комисията по отбрана към Държавната дума, долната камара на руския парламент, обяви, че руските въоръжени сили ще участват в операцията в Сирия щурмови (по-конкретно Су-25) и разузнавателни самолети, изтребител-бомбардировачи и хеликоптери.

Той заяви, че Русия ще има нужда от сухопътни сили в Сирия, за да охраняват руските военновъздушни бази, използвани за операции в тази страна, както и руските военни съветници и други. Не е необходимо да прехвърляме военноморски сили в Сирия, тъй като там вече е постоянно базирана група руски кораби, отбеляза председателят на комитет по отбрана към Държавната дума.

Четири руски самолета СУ-34 са във военновъздушната база в Латакия, на място са разположени и 600 руски военни. Преди ден говорителят на Пентагона Питър Кук заяви, че американският министър на отбраната Аштън Картър е разпоредил да се поддържа пряка комуникация с Русия, за да се гарантира сигурността на екипите на ръководената от САЩ коалиция, която извършва въздушни удари по цели на "Ислямска държава" в Сирия. Кук добави, че двете страни имат общо разбиране за борба с "Ислямска държава", като Картър е заявил ясно, че "целта на полетите трябва да е "Ислямска държава", а не да се защитава режимът на Асад".

Разминаванията между Русия и Запада

В последните месеци съобщенията за нарастващо руско военно присъствие в Сирия предизвика опасенията на Запада. В средата на септември американските военни заявиха, че по техни данни Русия оборудва военно-въздушна база недалеч от Латакия в северо-западната част на Сирия. Латакия се смята за опорен пункт за силите на президента Башар Асад. Районът е населен предимно с алауити – мюлюлманско малцинство близко до шиизма, към което принадлежи и семейството на Асад.

Руските власти признават, че Москва изпраща в Сирия военна техника, за да помогне на правителството в борбата срещу "Ислямска държава". След срещата си в понеделник в Ню Йорк с президента на САЩ Барак Обама руският лидер Владимир Путин отхвърли възможността за наземна операция на Русия в Сирия. Той каза, че разглежда възможно руско участие във въздушни операции срещу "Ислямска държава", но по думите му тези операции трябва да съответстват на международните норми - за провеждането им, както смята Путин, трябва да има съответна молба от сирийското правителство.

Русия и Западът се разминават в мненията си за причините за сирийския конфликт. Пред ООН Барак Обама отново заяви, че за кризата в Сирия смята виновен президента Асад, без чиято оставка решаването на кризата е невъзможно.

Москва обвинява Запада, че се намесва във вътрешните работи на страните от Близкия Изток, в резултат на което се образувал "вакуум във властта", който бил запълван от екстремистите.

В Ню Йорк Путин призова да бъде подкрепен Асад, който по негово мнение е единственият легитимен лидер в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.