Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия не господства над моретата, но знае как да предизвиква вълнения

11 коментара
Русия не господства над моретата, но знае как да предизвиква вълнения

Повече от година след като Америка и съюзниците ѝ тръгнаха да наказват Кремъл заради подкрепата на бунтовниците в Украйна и анексирането на Крим, Русия си намира нови приятели и се отнася към Запада от позиция на увеличаване на силата си. Поне това е посланието, което Владимир Путин отправя към собствения си народ и към всеки, който има желание да го чуе.

Президентът отново показа мускули на 26 юли, когато обяви морската доктрина на Русия, която цели да се противопостави на трансатлантическия съюз във всичките му сфери на дейност. Тя е в отговор на "неприемливите" планове на НАТО да премести част от въоръжените си сили близо до Русия и да разшири обсега си в световен мащаб. Путин иска на мястото на остарелите си кораби, които почти не напускат брега, Русия да има флот, който да има активно присъствие в Северния ледовит и в Атлантическия океан.

Това бе завършекът на месец, изпълнен с дипломатическа театралност, през който руският град Уфа, на границата между Европа и Азия, бе домакин на срещи на върха на две организации, надяващи се да се противопоставят на американското световно лидерство. Едната е предимно икономически клуб от държави, известна като БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Другата е Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), фокусирана върху отбраната. Тя включва Китай, бившите съветски републики в Централна Азия и Индия и Пакистан, които тъкмо прие в редиците си.

Както руските държавни медии отразиха новината, срещата на БРИКС е нова стъпка в изграждането на противотежест на установената от Запада финансова система; на нея бе създаден резервен валутен фонд с капитал от 100 милиарда долара, който ще се съревновава с Международния валутен фонд за ролята на стабилизатор на валутни кризи. На нея бяха потвърдени плановете за създаването на банка за развитие с капитал от 100 милиарда долара. Посланието бе ясно: въпреки че е изключена от западните капиталови пазари, Русия има алтернативни икономически партньори.

Както заяви заядливо Андрей Климов, заместник-ръководител на комисията по външни работи на Съвета на федерацията: "Когато човек ти обърне гръб, имаш два варианта - можеш да бягаш след този човек, или да започнеш да си говориш с други хора".

Междувременно сключването на ядреното споразумение на 14 юли между Иран и шестте световни сили, предвождани от Америка, но включващи и Русия, позволиха на Кремъл да твърди, че Западът още се нуждае от нея. Когато Барак Обама благодари на Путин за помощта му в преговорите с Иран, някои руски официални представители изразиха надежда, че Западът може да отстъпи малко от позициите си по Украйна или на други места в Източна Европа, тъй като се нуждае от руска помощ на места като Иран и Сирия.

В по-скромна демонстрация на мека сила, застъпничеството на Путин за "традиционните ценности" получи подкрепа на 3 юли, когато Съветът за човешките права на ООН прие резолюция в подкрепа на традиционното семейство с ясно мнозинство, начело с Русия и ислямските държави. На нея се противопоставиха Америка и Западна Европа, които искаха в нея да се споменат някои нови реалности като гей връзките.

Председателят на комисията по външни работи на Държавната дума Алексей Пушков смята, че решението на Върховния съд на САЩ да узакони гей браковете предоставя още един шанс на Русия да поведе контранастъпление. Америка ще се опита да наложи признаването на такива съюзи, но няма да успее, каза той.

Но като оставим настрана самоувереното говорене, отбраната и ценностите, доколко успява Русия да удържи на натиска от Запада? В крайна сметка реториката на Путин изглежда като смесица от неподплатено самохвалство и премерен реализъм.

Китай изглежда няма да изпълни надеждите на Русия, нито като доставчик на капитал, нито като партньор по сигурността. Икономиката на Китай се извисява далеч над руската и Пекин не споделя склонността на Путин да води битки със Запада. Според Ангела Стент, преподавател в университета "Джорджтаун", повечето от икономическите ползи от китайско-руското сътрудничество са още далеч в бъдещето. Миналата седмица пропаднаха преговорите за тръбопровод, който да доставя руски газ на Китай. В Китай плановете за Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, финансова институция за развитие, която изключва Америка, има приоритет пред който и да било проект на БРИКС.

Нито пък ШОС ще стане сплотен съюз, сравним с НАТО. Въпреки че Китай купува руски оръжия, двете страни имат различия в сферата на сигурността. Например Китай негодува срещу трайните връзки на Русия с Виетнам. А експанзията на Русия в Украйна накара други нейни съседи като Казахстан да бъдат по-предпазливи.

Споразумението с Иран също е нож с две остриета за Русия. Както редакторът на сп. "Ръша ин глобал афеърс" Фьодор Лукянов подчерта, Русия се е противопоставяла на икономическите санкции срещу Иран (въпреки че ги е приела от уважение към западните си партньори) и логично би трябвало да спечели от тяхното премахване. Но сделката може да навреди на Русия, като намали световните цени на петрола и доведе нов доставчик за газ на Европа. По силата на споразумението Русия, колкото и да ѝ се иска, няма да може да продава оръжия на Иран поне за период от пет години. Истинската награда за Русия може да дойде от недоволството на Саудитска Арабия, която е подразнена от Америка и се оглежда за нови финансови партньори.

От всички инициативи на Русия, западните столици ще обърнат най-голямо внимание на морската експанзия - част от голям план за превъоръжаване, който изглежда имунизиран от бюджетни съкращения. Руските корабостроителници вече не разполагат с капацитета да строят големи надводни кораби, особено без достъп до Украйна. Единственият ѝ самолетоносач е на 30 години и вече едва ли е много годен за плаване. Ще бъде истински късмет, ако нов самолетоносач бъде пуснат на вода до 2030 г., както се предлага. Русия обаче винаги е била способна да прави страхотни безшумни подводници и изглежда е решила някои проблеми с новите си модели конвенционални и ядрени подводници. Три от най-новите модели ядрени подводници вече се пускат в океанските дълбини, планирани са още седем. Въпреки че американският военноморски флот, който скоро планира да надхвърли 300 големи, малки и други кораби, надминава всички останали, усилията на Русия в тази област са сериозни. Съгласно новата доктрина, Русия след време трябва да бъде способна да се противопоставя на НАТО във всеки океан, където плават западни кораби, дори и не в пряк военен сблъсък, каза Питър Робъртс, анализатор в лондонския мозъчен тръст Институт на обединените кралски въоръжени сили (RUSI).

Икономиката на Русия е наранена от западни санкции, дори по-тежко, отколкото си признава. Най-добрата ѝ надежда да изпълни този план е да убеди гражданите си да затегнат коланите за доброто на държавата, над която уж е надвиснала вечната американска заплаха. Според Анна Глазова от свързания с Кремъл Институт за стратегически изследвания, примерите за такава заплаха са много: достатъчно доказателство е фактът, че Обама веднъж спомена злодеянията на Русия, вируса ебола и "Ислямска държава" в една и съща реч. На всеки, който пази спомени от времето на Съветския съюз, тази смесица от отбранителна поза и предизвикване изглежда позната. Ако някой се нуждае от доказателство за готовността на Русия да каже "нет", нека припомним, че Москва наложи вето на 29 юли на проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН за създаване на трибунал, който да разследва свалянето на малайзийския самолет миналата година над контролирана от бунтовници територия в Украйна.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #11

    Какво ти господство! Вижте какво пише един известен руски експерт: «Это набор бессмысленных и неосуществимых «хотелок», который совершенно не соответствует реальности Одни пустые слова. А в действительности у нас на сегодня осталось меньше 30 кораблей на всех четырех флотах и одной флотилии». Строительство новых военных кораблей в России прекратилось и неизвестно, когда возобновится. «Флот сократился в десять раз по сравнению с советской эпохой. От флота адмирала Горшкова остались рожки да ножки. По-моему, уже три фрегата стоят без двигателей, А когда появятся двигатели, непонятно, потому что их производили в украинском Николаеве. Короче, беда».

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #10

    Това е фияскоКурс доллара на торгах в четверг впервые с 24 февраля превысил отметку 64 рубля. В 10.21 мск сделки в паре доллар-рубль с расчетом завтра на Московской бирже проходили по 64,0360 рубля за доллар, что на 58 копеек выше уровня закрытия сессии накануне. Евро дорожал на 63 копейки - до 69,8350 рубля (максимум с 4 марта).

  3. Филка Русофилка
    #9

    Пилигриме, за какво английско фиаско говориш? Русия загуби Кримската война с 400 000 убити и умрели. Русия загуби правото да "обгрижва" православните в Османската империя. Севастопол падна 1855. Руският черноморски флот беше потопен. Иначе, днес ни поднасят поредната порция руска пропагандна.

  4. П. Стоянов
    #8

    Русия не господства над моретата, но знае как да предизвиква вълнения СРЕД МУДЖИЦИТЕ. Трима кухи старци (Брежнев, ....) се дуеха подобно на Путя, плашеха света и като дойде на власт Горбачов видя, че СССР-то е кръгла НУЛА. Няма икономика, няма промишленост, и т.н. и Горби положи паничката, за да сипе Запада чорбица за ВЕЛИКИЯ руски Човек. Близо е, но не съвсем (слава Богу) момента, когато муджиците ще "обесят Путя за яйцами" - израз на руснак в Петро-Павлов-Камчатский за Горби заради сухия режим.

  5. Kiril Kovatchev
    #7

    Альошовците за кой ли път са в яма в която сами са се поставили и продължават ли продължават да дълбаят. С дрънкането на оръжия само се оттласкват встрани от цивилизацията. Явно част от проблема че са късопаметни. Забравили са надпреварата във въоръжаването разпадна Савецкия Саюз и сега се готвят да разпаднат и Росиянската Федерация. Очевидно Руската Империя е болния човек на Европа както Османската Империя беше преди повече от сто години. Колкото повече Путлер се съпротивлява срещу този неминуем процес, толкова повече засилва разпада.

  6. Pilgrim
    #6

    Икономист както подобава за англ.характер и лицемерие е умерен и адекватно поведение според реалиите.До преди 70-80год. "Британия управляваше вълните" сега не може да се справи с Кале-Дувър. И пак обръща внимание на подводниците- като 2СВ и германските подводници.Русия е недостиг на топли морета и пристанища и като всяка нормална д-ва е заинтересована от притежаването им.Англичаните яко ги боли от фиаското на Кримската война ! през 1850те- Балаклава,севастопол......чудно и тогава каво май....си търсеха

  7. so what_deactivated_1521205049
    #5

    "Силата" на Русия е толкова голЕма,че се ограничава с това да напада съседите си.Което е доказателство,че Обама бе прав като я нарече "регионална сила". Другого,с което Русия смята да ни "напада"е като изпраща прости руснаци по нашето Черноморие. Припомням ИНИЦИАТИВАТА СИ: всеки път като чуете някоя руска слугиня да крещи у нас, все едно е на полето, и изшъткайте да не говори по-високо от българите!

  8. strobo
    #4

    Те и нашите монархо-фашета така разсъждаваха в 1941, къде ще се скрие руската флота в Черно море, след като хитлеретата превземат Севастопол..... а после имаха големи праболми....Още повече, че сега задачата на Русия е да изгони наглите капиталета по далече от границите си...

  9. Milenca
    #3

    Хубава статия! Русия още дълго време ще е в конфронтация с Европа и Америка. И ще дойде един момент ще се чуди какво да прави с газа си.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.