Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия няма ресурси да е супер сила, но използва пукнатините в европейските страни

Европа вече не е разделена, а Русия е спряла да сравнява ЕС с разпадащия се СССР

12 коментара
Русия няма ресурси да е супер сила, но използва пукнатините в европейските страни
Европейският съюз вече не е разделен по отношение на Русия и санкциите срещу нея заради незаконната анексия на Крим, но не е ясно на къде ще тръгнат двустранните отношения, ако Москва изпълни Минското споразумение за регулиране на кризата в Източна Украйна, коментира старши анализаторът в Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) естонката Кадри Лийк  в София. 
 
Тя посочи, че европейските страни са класифицирали Русия като недемократична държава и като проблем, с който трябва да се справят, и са приели санкциите срещу Русия. Остава отворен въпросът какво би станало обаче, ако Москва изпълни условието на ЕС за вдигането им – изпълнението на споразумението от Минск.
 
Кадри Лийк посочи, че Русия иска да върне политиката на сфери на влияние и да ерозира либералния консенсус в страните членки, но отговорността за Брекзит, например, е на британците. 
 
Русия използва пукнатините в страните членки 
 
Тази теза беше доразвита от директора на софийския офис на Европейски съвет за външна политика Весела Чернева, която коментира, че Русия няма истински ресурси, за да бъде супер сила и да наложи политиката си на сфери на влияния, но в много части на Европа се възползва от институционални слабости, пукнатини в политическата и икономическата стабилност и недоволството от ЕС, каквито има по принцип.
 
"ЕС наистина е единен около позицията си за Русия. Дори и страни като Унгария, в които премиерът Виктор Орбан характерно харесва Путин и руския режим, гласува заедно с всички останали страни членки. Това единство на ЕС е и плод на руската политика в последните години", добави тя.
 
Евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев отбеляза обаче и някои нюанси в отношението на различните страни. Някои страни са по-твърди в отношението си към Москва, докато позицията на други, като Унгария и Гърция, е по-колеблива.
 
След референдума в Каталуня, се наблюдава процес на предвижване на Испания към "по твърдите" страни. 
 
Трябва да се отговаря на всички опити за дезинформация
 
Ковачев посочи, че трябва да се реагира на всички опити за дезинформация и припомни една от опорните ѝ точки в България: "Ако нямаше санкции срещу Русия, щяхме да изнасяме много консерви и да има хиляди работни места".
 
За последно тази теза беше развита от депутата от БСП Антон Кутев. Статистическите данни обаче показват https://www.mediapool.bg/iznosat-za-rusiya-buksuva-ne-zaradi-sanktsiite-a-zaradi-osobeniya-pazar-news272204.html , че санкциите и контрасанкциите имат незначително и дори  трудно уловимо влияние върху българската икономика. 
 
Русия вече не сравнява ЕС със СССР
 
Весела Чернева коментира, че се наблюдава и промяна в отношението на Русия към Европейския съюз.
 
"Има голяма разлика в отношението на Русия към ЕС в последната година. Миналата година руският елит смяташе, че Европа се разпада. Виждаше основно кризите и смяташе, че европейският проект е към своя край. Много често вървеше сравнението между СССР и ЕС. В момента виждат, че нито могат да постигнат разделение в ЕС, нито проектът се е разпадал, нито пък САЩ ще им бъдат сътрудник в техния антиевропейски поход", каза Чернева.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #12
  2. Лизи Гугуткова
    #11

    Още един аспект ,че русия не супер сила, глинен колос:
    50 милиарда рубли пенсионни спестявания на руснаци, изгорели в проблемни банки.
    Руската банкова система е практически с изчерпани свободните резерви за обмен в навечерието на Декември когато е върха погасяване на външния дълг.
    Според Централната банка плащанията през декември ще плащанията възлязат на 18,2 милиарда долара, от които 16,5 милиарда долара за дълга и 1,66 милиарда долара за лихви. Почти същата сума - 17,3 млрд. долара - трябва

  3. Илиев Пешо
    #10
  4. Лизи Гугуткова
    #9

    Следващата стъпка в затягането на режима на санкции ще бъде забраната за доставка на руски техника и технологии и услуги, които могат да бъдат използвани за производството и проучванено на нефт, върху арктическия шелф, в местонахождения на шисти или за дълбоководен добив.
    На 29 януари, тези ограничения да влязат в сила, и не само за проекти в русия и в руски териториални води, но също така и за проекти извън територията на РФ .
    Засегнати от санкциите, са руски компании, техните "дъщери"

  5. Лизи Гугуткова
    #8

    Новият пакет от санкции на САЩ срещу Руската федерация влезе в сила.
    Министерството на финансите на САЩ обяви измененията с които намалиха кредитните условия на юридически лица в Русия, по силата на санкции на Вашингтон. Ударът е изключително силен, тъй като на практика
    Москва се лишава от възможността да продава дългови книжа със срок по-дълъг от 14 дни, а руските компании 60 дни, което на практика ги лишава от дългосрочен ресурс за инвестиции и развитие.
    Въпреки, че санкциите са американски,

  6. Лизи Гугуткова
    #7

    По-големия приход в бюджета е от нефт.
    Вчера: Роснефт " поевтиня с 1.5 трилиона рубли след сделките с Венецуела
    Акциите на "Роснефт" паднаха рязко на московската фондова борса.
    На търга в четвъртък те паднаха на най-ниското ниво от март 2016 г. насам - 287 рубли на акция, а за три седмици станаха по-евтини с 14,5%.
    Пазарната стойност на най-голямата петролна компания в Русия е намаляла с 481 милиарда рубли в сравнение с средата на ноември и почти 1,5 трилиона рубли от началото на годината.
    През

  7. Лизи Гугуткова
    #6

    70% от преходите в бюджета на РФ е от нефт и газ.
    Газпром е продал газ с 7%, Все още е на печалба.
    Нетният дълг на "Газпром" към 30 септември възлиза на 2.64 трилиона рубли, което представлява увеличение от 37% от края на миналата година, съобщиха от компанията в сряда.
    "Нетната сума на дълга ... се е увеличила с 705.86 милиарда рубли, или 37%, от 1.9 трилиона рубли към 31 декември 2016 г. до 2.64 трилиона рубли към 30 септември 2017 г." в съобщението.
    Според оценки до края на годината нетния (т.е.

  8. Коментарът е изтрит в 20:42 на 3 септември 2022 от автора.
    #5
  9. lindentown
    #4

    Русия няма ресурс за суперсила, но Запада използва целия си медиен ресурс, за да я изкара такава. Тя само в последните секскандали все още не е замесена, ама и това ще стане скоро. Очаквам Меган Кели да изреве, че Путин я е обарвал по време на последното интервю с него. Иначе това избори в САЩ, Брекзит-Мрекзит и пр. - всичко го сториха Путин и руснаците, ако вярваш на същите тези медии ......

  10. ирис
    #3

    е да,Тръмп няма да свърши работа и тръмплиерите в БГ останаха с пръст в ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.