Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия празнува Деня на славянската писменост и култура

15 коментара
Руският патриарх говори по време на концерта на Червения площад.

В цяла Русия са организирани тържества по повод 24 май, честван в страната като Ден на славянската писменост и култура. Основното празненство по традиция бе в Москва – на Червения площад бе изнесен концерт и пя двехиляден сборен хор от професионални колективи, предадоха руските осведомителни агенции.

Тържеството на Червения площад бе открито от патриарха на Москва и цяла Русия Кирил, посочва Руската служба за новини. Сутринта висшият православен духовник в Русия отслужи литургия в столичния храм "Христос Спасител" заедно с предстоятеля на Българската православна църква Неофит и украинския митрополит Онуфрий, се казва в съобщението. Не е ясно кога и как по-точно българският патриарх е бил в московския храм, след като тази сутрин той отслужи литургия в храма "Свети Александър Невски" в София (с начало 8.45 ч. българско време), а след това - и празничен молебен.

Днес Русия празнува паметта на Св. св. Кирил и Методий, създали първата славянска азбука, напомня ТАСС. Първоначално този ден е бил честван в Русия главно от църквата, а на държавно равнище за пръв път е отбелязан през 1863 г., когато са се навършили 1000 години от създаването на славянската азбука. В Съветския съюз имаше опити празникът да бъде възроден, а от 1991 г. той има държавен статут в Русия, напомня агенцията.

Чрез конферентна връзка с други големи градове във федерацията московчани слушаха на Червения площад и изпълнения на тамошни хорове. Двеста колектива образуваха трихиляден хор на Исаакиевския площад в Санкт Петербург, информират местни новинарски сайтове.

"Този празник се провежда съвместно от държавата, Руската православна църква и широката общественост. Той протича във всички региони на Русия, в много чужди страни и помага на хората, особено на младите, да научат повече за собствената им история, да усетят колко здрави и отколешни връзки сплотяват славянските народи", заявява в приветствие до участниците и гостите на празненствата руският премиер Дмитрий Медведев, публикувал текста на правителствения сайт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milev
    #15

    Този ден трябва да се чества на 11 май, както някога. Малко остава да си го сложим на мястото. Дали не е и заради Москва, която е още в този стил, както и Коледата и повечето църковни празници.

  2. Филка Русофилка
    #14
  3. Филка Русофилка
    #13
  4. lindentown
    #12

    В Солунско в момента българи почти няма, като изключим новите икономически имигранти.Има сравнително малко на брой по-възрастни хора, които се самоопределят като македонци. Всъщност основните центрове на македонското малцинство са не около Солун, а в Западна Егейска Македония- Леринско и Костурско. Преди много години - 19 век и началото на 20-ти, в Солунско наистина е имало доста българи. А през 9-ти век, по времето на Св.св Кирил и Методий, не е ясно дали българи въобще е имало. Това население

  5. Филка Русофилка
    #11
  6. Филка Русофилка
    #10
  7. lindentown
    #9

    Колкото до замяната за кирилицата с латиница в румънската азбука преди повече от сто и петдесет години, причините са съвсем различни от тези, които изтъква №3.

    1. Идеята на румънската държава е била да обедини териториите и народите във Влашко, Молдова и Трансилвания и създаде единен румънски народ с единна румънска азбука.

    2.Румънският език, създаден около 1860г. заедно с новата азбука, е донякъде като македонския, т.е. изкуствено създаден и кодифициран. Ядрото му е влашкия език, като са прибавени

  8. lindentown
    #8

    Кирилицата справедливо е наречена на името на Св. Кирил - главния архитект и създател на старославянската азбука. Напъните в България да се именува "Българска азбука", както и в Македония - "Македонска азбука", издават дълбока балканска комплексарщина. Св. Кирил и Методий нито са били българи, нито са родени в пределите на България. Те са си византийци, или по-точно ромеи, доколкото термина Визнтия е измислен от западните историци доста по-късно. Създали са писмо за славянските народи- на базата на фонетичните особености на техните говори.

  9. Венелин Велев
    #7

    На чия фонетика отговаря азбуката? Може да претендират разни етноси и наречия. Солунската област нали е била населена със славяни-македонци?

  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.