Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия се ориентира към "тотална война" в Сирия

10 коментара
Русия се ориентира към "тотална война" в Сирия

Русия използва цялата си огнева мощ, за да подпомага сирийския режим в отвоюването на Алепо, тъй като се стреми към военна победа с цел да упражни натиск върху САЩ и бунтовниците, смятат експерти.

"Преговорите с американците послужиха като димна завеса за спечелване на време и подготовка за следващата фаза от военните операции. В очите на лоялистката ос (съюзниците на сирийския режим) дипломацията е продължение на войната с други средства", коментира Томас Пиере, експерт по сирийските проблеми от Единбургския университет.

Целта на тази ос е "да осигури на (Башар) Асад решителна победа" и "да премахне всяка алтернатива, като лиши опозицията от така наречената ѝ столица". "Прогонено от Алепо, въстанието пак ще се свие до мащаба на провинциален бунт", пояснява той.

Западът вижда в действията на Русия цинизъм и я държи отговорна за провала на примирието.

"На Русия се пада тежестта да докаже, че е готова и способна да предприеме извънредни стъпки, за да спаси дипломатическите усилия" с оглед възстановяване на примирието в Сирия, заявиха в общо комюнике САЩ, ЕС и външните министри на ред страни от общността.

Примирието влезе в сила на 12 септември след тежки преговори между американския държавен секретар Джон Кери и руския му колега Сергей Лавров, но изтрая едва седмица.
Освен спиране на огъня, споразумението предвиждаше доставки на хуманитарна помощ, по-специално в Алепо, където хората гладуват в жестока обсада, и дистанциране на бунтовническите групи от техните братя по оръжие - джихадистите от Джебхат Фатах аш Шам, бившия Фронт ан Нусра (сирийския клон на Ал Каида). Никой от тези ангажименти не бе спазен и войната бе подновена с още по-голяма сила.

"Диалогът е невъзможен"

Руските самолети, базирани в Сирия, атакуват от четвъртък вечерта бунтовническите квартали от Алепо по-ожесточено от когато и да било след началото на военната намеса преди година.

Стремежът на Москва е "да ликвидира съществена зона на съпротива от страна на бунтовниците", изтъква Игор Сутягин, експерт по проблемите на Русия в лондонския Кралски институт за изследвания в отбраната (RUSI). После властите ще трябва само да си върнат провинция Идлиб и няколко размирни района, уточнява той.

От самото начало на войната Москва винаги е подкрепяла сирийския президент в действията му срещу бунтовниците, в отношенията със Запада и страните от Залива - и на терена, и в ООН, но днес връзките им са по-близки отвсякога, тъй като след много колебания Москва заложи на силата в Алепо, както отдавна искаше режимът.

"Русия вече се доближава по начин на мислене до сирийското правителство", подчертава Басам Абу Абдула, директор на Центъра за стратегически изследвания в Дамаск. "По-рано тя бе по-разположена към политическо решение и започна диалог със Залива, САЩ и други страни, но стана ясно, че този диалог е невъзможен", казва експертът, близък до режима.

Евентуална победа в Алепо ще постави официален Дамаск в позиция на силата "с оглед предстоящите преговори", каквито предложи пратеникът на ООН Стафан де Мистура, отбелязва Алексей Малашенко - руски политолог, специалист по Близкия изток.

"Приятелство по принуда"

"Без Алепо Асад е само половин президент. За да управлява наистина, той има нужда от Алепо", уверява Фабрис Бланш, специалист по сирийските въпроси от Вашингтонския институт за близкоизточна политика. Тогава сирийският лидер ще може да се перчи, че контролира основните градове от страната - Дамаск, Алепо, Хомс, който си върна през 2014 г., и Хама.

"Руснаците и сирийците се стремят да овладеят Алепо изцяло и едва тогава да преговарят с опозицията", добавя Фьодор Лукянов от руския Съвет за външна и отбранителна политика. По думите му "Алепо играе ключова роля", защото бъдещето "ще зависи от разположението на фронтовата линия между враждуващите страни. И тази линия трябва да е стабилна".

Дори да оставим настрана битката за Алепо, сътрудничеството между Москва и Дамаск е подчинено на дългосрочна логика, заявява Алексей Малашенко. "Асад не ще може да получи нищо без Москва, а Русия на свой ред добре разбира, че без Асад ще бъде пропъдена от Близкия изток. Това е приятелство по принуда!", казва той.

Гледката на разрушенията в Алепо напомня руините в Грозни, където руската армия приложи стария си принцип: "артилерията завладява терена, а пехотата го окупира".

Експертите обаче изтъкват разликите между тактиката от Алепо и двете войни, водени от Русия без пощада срещу сепаратистите от Чечения през 90-те.

"Тактиката на руските военни в Алепо няма нищо общо с тази от Грозни. В Алепо цивилните жертви се броят с десетки, ако съдим по западните медии; не става дума за стотици убити, както в Чечения. Това са несравними неща", уверява независимият военен експерт Александър Голц.

По онова време руската армия предприемаше понякога стотина въздушни атаки дневно, а за ефекта допринасяше и разрушителното въздействие на артилерията, разположена около Грозни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #10

    ЧУДЯ СЕ - Н А Т О И ЗАПАДЪТ ДЪЛБОК СЪН ЛИ СПЯТ ???!!!

  2. анита хегерланд
    #9

    Държавата Сирия е фалирала още преди войната, сега това става явно на световната общественост.

  3. тото
    #8

    Леле какви ахмаци никой не коментира участието на КИТАЙ НА СТРАНАТА НА АСАД .Да сте чули за съвместни военни маневри между РУСИЯ и КИТАЙ В ЮЖНОКИТАЙСКО МОРЕ.ТОВА в Сирия е боен отговор на проблеми по други точки на светът.И задействане на азиатското сътрудничество срещу АМЕРИКА.

  4. Сапун мехур
    #7

    Ако беше използвана тотална мощ още в началото на терора преди 5 години сега 500 000 човека щяха да са живи градовете нямаше да са разрушени и бежанците щяха да са си в Сирия.

  5. Neandertalec
    #6

    6 февруари 2012 г. Ветото, наложено в неделя от Русия и Китай, на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН беше очаквано. Авторитарните режими са предсказуеми и ясни. Знаят какво искат и всички знаят на какво се дължи позицията им, коментира британският вестник "Индипендънт". Русия отдавна печели много от търговски сделки със Сирия и е главният й доставчик на оръжие. Договорите им възлизат на 5 млрд. долара и включват доставка на противокорабни ракети, изтребители и зенитни системи с малък обсег. Последната пратка бе доставена само преди седмица.

  6. Neandertalec
    #5

    За Москва е най-изгодна една безконечна гражданска война, в интерес на руския експорт на нефт и газ, както и запазване на по-високи цени. Русия от десетилетия разпалва и подлива масло в огъня на всеки конфликт в Близкия Изток! Поддържа всички терористични групи и ги залива с планини от руско и съветско оръжие. Основната част от ИДИЛ са от руските републики, а руският спецназ активно участва в учредяването и контролът на тази терористична организация! Командването на ИДИЛ са баасистки офицери, обучавани от руската спецназ! Руснаците са се описали още по-точно в: http://www.umma-42.ru/news-61165.html

  7. BLM
    #4

    Кучето играе според тоягата. Обама скри тоягата и кучето започна да хапе. Трябва да се върже на по-дебела верига от санкции.

  8. Асенов
    #3

    Обама нарече Русия "регионална сила", но с бездействията е подкарал САЩ да стане регионална сила. Доживяхме да видим марксист и мосюлманин /уж бивш/ - президент на щатите.

  9. иван клепаров
    #2

    За кой ли път Кремъл доказа, че не може да му се има доверие. Запада с неговата найвност стават за резил въпреки огромната военна мощ и модерна логистика итн. Явно голяма част от ръководителите на Запад се държат като мишки и бюрократи неможещи да защитят западните ценности и нямат необходимият авторитет като: Желязната лейди Тачър и Рейган. Жалко но факт. Мужиците са по слаби във военно отношение, но компесират с наглост, лицемерие и безгранично лъжене. Само едно сваляне на техен самолет в Турция

  10. П. Стоянов
    #1

    И какво, Русия нали победи Грузия. Руснаците получиха омраза за вечни времена от грузинците. Като победят Асад И Путин в Сирия ще последват благодарност, любов, признание и благоденствие (като в Крим - денги нет) за сирийците и прогресивните сили по света. Нали вече Русия изпревари всички развити държави и ги задмина по всички показатели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.