Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия в председателското кресло на Г-8

12 коментара

От деня, в който ексклузивната Група на седемте индустриално развити държави отвори вратите на клуба си за Русия през 1998 г. и стана Групата на осемте, трябваше да се очакват неприятности. Русия не отговаряше нито на критерия за богатство, нито на критерия за демокрация. Жестът с приемането на Москва беше направен по-скоро да насърчи демократичния процес. Днешната тъжна реалност е, че макар Русия да е малко по-богата благодарение на високите цени на нефта, тя е по-малко демократична от преди присъединяването. Какво могат да направят другите сега, когато Владимир Путин е на председателското място?

Отговорът е: малко. Първо, руският президент е популярен в родината си с това, че обърна хода демократичния процес, създавайки изкуствени политически партии да подкрепят режима, възстановявайки държавния контрол над много от телевизионните канали и сега прокара закон за ограничаване на неправителствените организации. Той не демонстрира много уважение към бившите съветски републики Украйна и Грузия, които в момента са му съседи. Той разтревожи европейците, като използва контрола си над доставките на газ и нефт, за да задържи влиянието си в региона. Сега и Европа, и САЩ също се нуждаят от неговата помощ: предимно за да убеди Иран да се откаже от ядрените си амбиции.

Парадоксално е, че Путин направи енергийната сигурност главна тема на своето председателстване в Г-8, а след това го отбеляза със спирането на връх Нова година на газа за Украйна. Сега Европейският съюз смята Русия за източник на енергийна нестабилност и ускорява закъснелите си усилия за изработване на единна енергийна политика, която включва нови връзки между страните, нови хранилища и търсене на източници, които ще позволят уравновесяване на прекалената зависимост от “Газпром”  - доставчикът, контролиран от Кремъл.

Като потребители на енергия, европейците нямат много лостове за влияние върху Русия, откъдето са основните доставки, и Путин знае това. Те могат да приведат в ред собствения си дом. Могат да убедят Путин да ратифицира Енергийната харта, която би осигурила достъп до тръбопроводите на “Газпром” на независими доставчици (включително централноазиатски) – но контролът над кранчетата ще остане в “Газпром”.

Единственият инструмент, с който все още разполагат останалите членове на Г-8, е решението да осигурят ли или не на Путин международния престиж, за който той мечтае. Вече е късно да бъде изключен или да се откаже присъствие на юлската среща на върха в Санкт Петербург. Това ще разстрои Путин, но няма да го накара да измени на политиката си. Седемте лидери могат обаче да използват тази трибуна, за да обяснят публично - по-скоро с тъга, отколкото с възмущение, защо ги притеснява отстъплението на Русия от демокрацията, както в самата страна, така и в отношението към съседите ѝ.

Що се отнася до Г-8, с допускането на Москва, тя престана да бъде демократичен клуб. Присъствието на Москва подчертава абсурдността на отказа за достъп на Китай и наистина демократичната Индия. Колкото по-скоро ги приемат, толкова по-добре. С Путин в председателското кресло, Г-8 изобщо не може да се нарече ексклузивен клуб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BG
    #13

    Не спорете напразно.

  2. g8
    #12

    Руския фриц даде шах на европейския цар. А БГ в тази игра май е битата пешка:)Русия има огромен ресурс,америка - огромна икономика,европа - мозък, а в БГ - огромна тъпотия

  3. Мара
    #11

    Съгласна съм с теб, "число", но това е за Брутния Вътрешен Продукт, а природните богатства са съвсем друго-обратното равенство, умножено от към Русия по 5. И не говорете глупости, защото излиза, че най-богатите 7 страни в света са и най-глупави, щом при толкова богатства, вземат за съклубник "бедна Русия" и дори сега й дават ръководна роля. Излиза, че 7 най-богати страни в света са 64 пъти по-глупави от Русия (това по вашето уравнение). Не обиждайте приятелите си и себе си! Не сте прави да оставите мен-Мара Врачанка, да защищава вашите любими страни в Света от вас самите! (или може би държавите са си умни, а техните непотребни клакьори тук са безмозъчни?)Решете сами!

  4. gazut
    #10

    gazut ti mnogo mirishe. shte triabva da se pozaplaknesh purvo.

  5. число
    #9

    GNP Russia = 1/64 GNP G-7.

  6. stray dog
    #8

    осемте най-...... страни в света(попълнете липсващата дума, който измисли точен отговор, получава награда)

  7. rusofil2
    #6

    na rusofil

  8. Пантерата
    #5

    Е, съжалявам вестник Ф.Т.! Много ви съжалявам. Едно от двете основни твърдения в горната статия е вярно, а другото-не. Или Русия е бедна, или заслужава по богатство да е в Г-8. Останалите 7 страни не са глупави и са знаели и знаят "откъде е намазан хлябът им". Както и вестник Ф.Т. трябва да знае откъде идват финансите му! Всичко останало е от Лукавия!

  9. Rus
    #4

    Davayte mi go Ruskiya gaz bez pari. Ei togava shte sme priyateli. Kogato tcovek plashta za gqzqt na drug tcovek tova ne e priyatelstvo.

  10. Стефан
    #3

    как е възможно толкова сериозен вестник да падне толкова ниско!Какъв натиск , какви 5 лева срещу Грузия и Украйна, та нали грузинците си купиха природен газ на двойно по-голяма цена от руската от Иран?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.