Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руска технология за обезсоляване на морски води чрез АЕЦ се прицелва в чуждите пазари

3 коментара
Руска технология за обезсоляване на морски води чрез АЕЦ се прицелва в чуждите пазари

Руската държавна корпорация "Росатом“ е готова да предложи на международните си партньори разработвана от нея нова технология в ядрената енергетика, свързана с обезсоляването на морска вода при работата на АЕЦ, съобщиха от компанията в петък.

Комплексът за обезсоляване на водата, интегриран в ядрена централа с голяма мощност, е продукт на компанията "Русатом Оверсиз“, част от "Росатом“. Дружеството вече подписа на 10 февруари в Кайро споразумение с египетската страна за разработване на проект за изграждане на АЕЦ заедно с комплекс за обезсоляване на водата, отбеляза генералният директор на "Русатом Оверсиз" Джомарт Алиев. По думите му има голям потенциален интерес от страна на чужди партньори към технологията.

Той допълва, че комплексите за обезсоляване на вода, съвместими с АЕЦ с голяма мощност, ще позволят да се получават до 170 000 кубически метра прясна вода на денонощие от един ядрен енергоблок.

Според съществуващата статистика около 2 милиарда души на Земята изпитват недостиг от прясна вода. В близките десетилетия се очаква ръст на населението в регионите, където се усеща недостиг на прясна вода – в Латинска Америка, Африка, Близкия Изток и Югоизточна Европа, допълват от "Росатом".

"Русатом Оверсиз" възнамерява да разшири продуктовата си линия в тази област, в това число на комплекси за обезсоляване на водата на база на ядрени централи с малка мощност и самоходни плаващи ядрени централи, добави Алиев.

През 2014 г. "Русатом Оверсиз" създаде експертен съвет по обезсоляване на вода, който ще решава задачите за изработване на оптимални технологически решения за най-големите международни доставчици на компанията на пазара на води и третиране на водите, изхождайки от специфичните им потребности. В състава на съвета влизат водещи световни специалисти в тази област.

Между 1970 и деветдесетте години на 20 век в казахстанския град Актау на брега на Каспийско море действаше уникален ядрен енергиен комплекс, позволяващ да се обезсолява вода в промишлени обеми. Комплексът работеше на базата на реактор с бързи неутрони БН-350 и произвеждаше 120 000 кубични метра прясна вода в денонощието, припомня компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. случайно минаващ
    #3
  2. Nikolai Vazov
    #2

    Ама от солена радиоактивна ли става, след като мине през АЕЦ-а? :-)

  3. spaceman
    #1

    Сега и това ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.