Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската опозиция пред дилема - да замине в изгнание или да продължи битката с Кремъл

6 коментара
Алексей Навални и Михаил Касянов.

Изправена пред ново затягане на контрола от страна на Кремъл, руската опозиция, която е още в шок от убийството на една от водещите си фигури Борис Немцов, се колебае между изгнанието и продължаването на борбата чрез коалиция, обединяваща оскъдните либерални сили и демократите.

Да си тръгнеш или да останеш? И за какво? Някои опозиционери и независими журналисти, дори цели редакции като тази на уебсайта "Медуза", базиран в Естония, избраха да заминат.

Най-новото бягство е на една от най-известните екоактивистки на Русия - Евгения Чирикова, която напусна родината си, за да се установи в Естония. Страхът от това да види как децата ѝ стават мишена на шантажи бе основателен за жената, която светът познава с това, че успя да спре прокарването на магистрала през гора близо до Москва.

"Това е личен и много болезнен избор, който трябва да направят някои опозиционери, за да защитят близките си", разказва за АФП Вероника Куцило, главна редакторка на "Открита Русия" - движение, основано от бившия олигарх и опозиционер Михаил Ходорковски, който отиде да живее в Швейцария.

Според Юлиус Фрайтаг, директор на фондация "Фридрих Науман за свободата", която следи отблизо еволюциите на руската опозиция, "все повече опозиционери напускат Русия или го обмислят сериозно заради новото затягане на контрола от страна на властта. Убедени са, че нещата ще се влошат", обобщи анализаторът.

След убийството на 27 февруари на опозиционера Борис Немцов на две крачки от Кремъл, зачестиха обиските на хора от опозицията.

На 16 април, докато руският президент Владимир Путин заявяваше по телевизията, че "опозицията има правото и възможността да участва в политическия живот на страната", въоръжени полицаи претърсиха офисите на "Открита Русия" и отнесоха компютри, наред с други неща.

На следващия ден бе ред на апартамента на Наталия Пелевина - активистка от партия РПР-Парнас, чийто съпредседател бе Борис Немцов, да бъде обискиран.

"Отскоро не взимат на прицел само известни опозиционери, а и обикновени активисти", каза тя за АФП. "Искат да ни тероризират, да ни принудят да се откажем от борбата. И да, страх ме е, но няма да се откажа никога".

След този обиск активистката бе обявена за заподозряна в аферата "Болотная" (по името на Блатния площад в Москва), където на 6 май 2012 г. имаше протест срещу връщането в Кремъл на Владимир Путин. Тя може да бъде осъдена на между осем и шестнайсет години затвор.

Подобно на нея Нармина Ахмедли често си мисли да напусне Русия, но не се решава да предприеме стъпката. "Всеки път се питам как бих могла да помогна на страната си, ако не съм в нея?". "Но стана толкова трудно, толкова ужасяващо човек да прави политика", смята тя. "Ние сме миниатюрни на фона на огромната машина на властта. Трябва да се обединим, за да имаме шанс да успеем".

РПР-Парнас и партията на опозиционер номер едно Алексей Навални неотдавна обявиха създаването на ново движение - Демократическа коалиция, към която бързо се присъединиха още шест опозиционни групи и партии, сред които "Открита Русия".

"Решихме да отстраним дреболиите, които разделяха досега лагера на опозицията", обобщи Навални, докато представяше списък с кандидати в Новосибирска, Калужка и Костромска област, където през септември ще има местни избори.

Според директора на политическа експертна група Константин Калачев, тези избори "ще бъдат тест (за коалицията). Есента на 2015 г. ще даде представа за шансовете им през 2016 г.", когато ще се произведат избори на федерално ниво.

Вече изчистена от "личните амбиции" на ръководителите си, опозицията би могла да убеди "минимум 15-20 на сто" от руснаците. "Това е достатъчно за влизане в Държавната дума", долната камара на парламента, отбеляза Калачев.

"Отиваме с цел да спечелим", заяви миналата седмица твърдо Навални, според когото смъртта на Немцов "бе истински удар" за опозицията.

Но опозиционерът казва, че съзнава какви спънки може да му заложи Кремъл. "Срещу нашата стратегия те противопоставят своята, която се основава на страх, разделение, корупция. Наистина се готвим за това", написа той в блога си.

"Бъдещето на опозицията не зависи от нея, а от Кремъл", подчерта експертът Фрайтаг. "Ако Кремъл реши да отприщи нова вълна на репресии, тогава опозицията няма да има друг избор, освен да замине в изгнание".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #6

    Пълна трагедия настъпва в тази фашизоидно-комуноидна "държава", под "мъдрото" ръководство на самодържеца - кгб-джуджето путлер!Майка им жална на обикновените руснаци, докато тоя ги яха, бял ден трудно ще видят!Да, де, но нали самите те си го избират, че и си го харесват, дори??!! Лошото е, че и тук, у нас, в квадратните, бетонни главици на комуноидите, щом се завърти петолъчката на кремъл и изпадат в захлас.Вещаят големи шлемове, чертаят пътища на рушняшки потоци, бълват простотии разни тролове от

  2. Александър Борисов
    #5

    Като става дума за опозиция в Русия,се сещам как, писателят Г-н Любомир Канов,образно сравнява опитите на писатели и журналисти да критикуват сталиновият режим,като "хвърляли копията си със закачени на върха писци\" срещу гигантският бронзов ботуш на исполина. Който,разбира се, ги смачквал в отговор.Това е в историята на тази държава.

  3. strobo
    #4

    По добре да си стоят в Русия, по ще им се чува думата.... щото "за кордоном" съвсем ще увехнат....

  4. Entdecken
    #3

    Такава е била винаги руската така наречена интелигенция, която сега се прави на опозиция, след като цял свят знае, че при болшевиките всичко е нагласено от самите тях. Ако са истинска опозиция ще минат дори в нелегалност и дори ще се опитат да влязат във връзка с армията, за да свалят режима, а няма да тичат да си пият водката в центъра на Париж и да плачат за тежката си съдба ва милионери в изгнание. Дори африканците не правят като тях, а се бият за каузите си. Е верно някои загиват, но колко украински момчета загинаха...

  5. Коментарът е изтрит в 21:50 на 28 април 2015 от автора.
    #2
  6. ultra_61
    #1

    Руският народ е обречен от векове на самодържавие и безропотно преклонение пред бащицата, или партията, без значение от държавният строй, а неговата народопсихология изключва априори всякаква идея за демокрация, така че аз също бих посъветвал оцелелите да напуснат страната, за да са полезни на тях самите, както и на техните семейства.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.