Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската "Стройтрансгаз" и 5 български фирми избрани да строят "Южен поток"

Адресът на българския консорциум е в централата на КТБ, част от компаниите са офшорки, свързани с депутати

25 коментара
Руската "Стройтрансгаз" и 5 български фирми избрани да строят "Южен поток"

Консорциум между руската компания "Стройтрансгаз" и пет български фирми ще поемат строителството на българския участък на "Южен поток". Това съобщиха за Mediapool два независими един от друг източници. Новината идва дни след като Брюксел обяви, че отлага преговорите с Русия по "Южен поток", но българският министър на икономиката Драгомир Стойнев каза, че замразяване не значи спиране и работата продължава.

От възложителя на конкурса – проектната компания "Южен поток България" нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, че за изпълнител е избран "Стройтрансгаз консорциум" ДЗЗД. Пред Mediapool от дружеството посочиха, че когато имат официална информация, ще я съобщят. От ресорното министерството на икономиката и енергетиката допълниха, че на този етап нямат какво да кажат. Заради изисквания за конфеденциалност по провежданата процедура е необходимо и съгласие от участниците в търга за да бъдат разкрити, обясниха от ведомството на министър Стойнев. ( Нещо като историята с решението на КЗК по случая с продажбата на "Булгартабак").

Така най-голямата строителна поръчка на страната - за над 3.5 млрд. евро, която, по думите на министър Стойнев, ще изправи на крака Северна България, е обвита в пълна тайнственост и мистерия.

Единствената официално съобщена информация от проектната компания до момента е, че в търга са участвали 11 кандидати, като до втория етап са били допуснати четирима.

Не е ясно как част от компаниите са осигурили изпълнението на условието за достъп до 500 млн. лв. кредитна линия или собствен капитал, тъй като три от петте български фирми са със сериозни финансови затруднения и банки разпродават активите им. По неофициална информация "Стройтрансгаз консорциум" е предоставил гаранции от руската банка ВТБ, но други източници на Mediapool твърдят, че гаранциите са от друга финансовата институция.

Моделът, по който ще се финансира българският участък от "Южен поток", предвижда 70% от средствата да дойдат чрез банкови заеми, за които все още не е ясно дали са осигурени.

Останалите 30% (около 1.05 млрд. евро), трябва да бъдат осигурени като собствени средства от "Газпром" и БЕХ. Тъй като БЕХ няма такива възможности, е договорен заем от "Газпром" в размер на 620 млн. евро, който ще се изплаща за срок от 22 години при лихва от 4.25%, според изявления на министър Стойнев на 31 октомври, когато бе направена символичната първа заварка на българска територия.

Въпреки уверенията на управляващите, че България няма да плаща нищо за строежа на "Южен поток" на своя територия, а проектът ще се финансира изцяло с руски заем, първите 191 млн. лв. български средства станаха факт през декември, когато "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) и "Газпром" са увеличили по толкова своето участие в капитала на съвместното дружество "Южен поток България" със средства от облигационната емисия на БЕХ от 500 млн. евро.

Българският строителен консорциум регистриран на адреса на КТБ

Петте български компании, които ще участват в изграждането на "Южен поток", са обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг" с капитал от 50 000 лв. Всяка една от фирмите има равен дял от по 100 акции за по 10 000 лева, показва справка в Търговския регистър.

"Газпроект Юг"е вписано в началото на годината, след като предишният конкурс за изпълнител на проекта бе отменен през ноември без ясни обяснения. Срокът, в който можеха да бъдат подавани оферти за строежа на българското трасе на газопровода - всичко от проектиране на съоръженията, през доставка на тръби и оборудване до строителство, пускане на газопровода и обучение на персонала – бе до 10 януари – отново твърде кратък, за да предизвика съмнения за нагласен избор.

Друг проблем е, че окрупняването на всичко в една процедура лишава проектната компания от възможността да постигне конкуренция (оттам и по-ниски цени) при отделните дейности, ако това изобщо е цел за възложителя.

В българското обединение влизат "Промишлено строителство холдинг", "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" (ГБС), "Понсстройинженеринг" и "ПСТ Холдинг". От тях единствено ГБС има опит в изграждането на газопроводи, а три от фирмите са в тежко финансово състояние, притиснати от банки и липса на оборотен капитал.

Седалището на "Газпроект Юг" е на столичната улица "Шандор Петьофи" 13 – 15, на чийто адрес се води и централата на "Водстрой 98", зад което стои депутата Делян Пеевски, според източници от строителния бранш.

"Промишлено строителство холдинг" е собственост на "Водстрой 98", зад което дружество стоят офшорни компании, но регистрацията на фирмата е на адреса на КТБ. Неофициално от строителния бранш твърдят, че от началото на годината компанията е под контрола на неуспелия шеф на ДАНС Делян Пеевски.

Преди две години държавата продаде "Техноекспортстрой" за 51 млн. лв., като парите бяха осигурени чрез заем от КТБ. Тогава като купувач по сделката беше представен "АТ Инженеринг 2000" на Илиян Терзиев. Днес компанията вече е собственост на офшорка от Панама, като прокурист на дружеството е сестрата на депутата от БСП Кирил Добрев – Марияна, а дружеството се представлява в "Газпроект Юг" от бившия зам.-министър на регионалното развитие по времето на НДСВ-ДПС Калин Рогачев.

"Главболгарстрой" е собственост на Симеон Пешов и синовете му Калин и Камен Пешови. По-малкият Калин представлява дружеството в компанията за "Южен поток".

Бургаската "Понсстройинженеринг" е собственост на Милко Милков. Компанията има опит в строителството на ваканционни комплекси по морето, както и на ВиК мрежи и пречиставателни станции, предимно в общини управлявани от ДПС. Компанията се пробва и в пътното строителство, но опитът ѝ не беше особено успешен.

"ПСТ Холдинг" е собственост на офшорни фирми, зад които стоят собствениците на ПИБ и Васил Божков. Компанията има опит в пътното и водното строителство.

Мажоритарният собственик на "Стройтрансгаз"  приятел на Путин

Още през август руски медии писаха, че "Стройтрансгаз" се готви да подпише договори за строителството на надземните участъци на "Южен поток".

Руската компания е сред основните големи подизпълнители на "Газпром" за строителство на компресорни станции и е сред инициаторите за изграждането на "Южен поток".

"Стройтрансгаз", която според неофициална информация е участвала и в отменения първи конкурс, е основана през 1990 г. като неголяма строителна компания. Изграждала е редица газопроводи и компресорни станции в Русия и зад граница в САЩ, Индия, Гърция, Финландия, Алжир, Чехия и други. През миналата година компанията прераства в холдинг, който обединява различни видове строителство.

"Стройтрансгаз" вече изгражда компресорната станция на територията на Русия, която ще захранва "Южен поток".

По данни на "Стройтрансгаз" над 96% от акциите са собственост на STG Holdings Ltd, в което 63 % се държат от Volga Group на бизнесмена Генадий Тимченко, когото често наричат приятеля на президента на Русия Владимир Путин. "Газпромбанк" държи 20% от акциите на строителната компания. Предприемачите Максим Воробьов и Михаил Кенин имат съответно по 11.3% и 5.7%.

Генерален директор на "Стройтрансгаз" е Вадим Гуринов, а председател на съвета на директорите е Игор Ромашов.

Освен всички неизвестни около избора на изпълнител за българското трасе на газопровода, българските власти не са съобщили какви са резултатите от проверката на Европейската комисия за евентуални нарушения на европейското законодателство във връзка с обявената на 21 декември 2013 г. процедура.

Така за пореден път декларациите за "открито управление" се сблъскват с реалностите на плътната "димна завеса за прикриване и неотговаряне на много други въпроси за българското задкулисие", ако използваме думите на лидера на БСП Сергей Станишев, с които на въпросната открита медийна среща отговори на питания, свързани с Делян Пеевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rumjna
    #25

    Обаче забелязвам, че и тук се пишат статии с непотвърдена информация.

  2. Lili Dobromirova
    #24

    Подкрепям всякакъв БЪЛГАРСКИ бизнес, който ще се включи в такъв голям прокет, като "Южен поток" и ще донесе дивидените не само на себе си, но и на държавата". Колкото по-големите са проектите или поръчките с които се занимават еидн бранш, толкова по-високи данъци ще плаща той на държавата.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23
  4. kiro kitajcheto
    #22

    Като се има предвид, че в тоя конкурс заявиха участие 11 фирми, 7 бяха допуснати, а накрая избират цели пет каква спекулация може да има?! При все, че критериите от самото начало са ясно поставени и касаят, както техническата и кадрова обезпеченост на фирмите, така и финансовите им резултати. Парите за този проект идват от Русия, така че няма как да се допуснат несъответствия. А в малка страна като нашата големите фирми с потенциал за подизпълнители тук са една шепа.

  5. valeri_mechev
    #21

    Истинския въпрос в случая е дали този проект ще го бъде след събитията в Украйна, а не толкова кой зад коя компания стои. Защото ако се започне строителство и след това се окаже, че този проект няма да го бъде, всички тези, които сте ги изброили, отиват на кино с инвестицията си!

  6. Ivo Stoev
    #20

    Смях в залата, този проект е под въпрос дали въобще ще го има или не, с оглед на ситуацията в Украйна, независимо какви ги говори Стойнев, а родните медии още по-ожесточено нищят схеми за избор на фирми. Осъзнайте се!

  7. Sam Tully
    #19

    "Мажоритарният собственик на "Стройтрансгаз" приятел на Путин" - това ли е проблемът? Но не е проблем че най-разлчини американски фондации финансират определени медии у нас не с друга цел а да създават определени обществени нагласи и да манипулират обществото. Доколкото знам нямаме медии в които да се вливат руски пари, нали така

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  9. Olga
    #17

    като стана дума за офшорни компании няма ли да има разследване за офшорките на президента? те уж били регистрирани на сегашната и бившата му жена, но май има и такива които не са само на тях ..

  10. Lili Dobromirova
    #16

    Големи схеми, голямо нещо. В крайан сметка тепърва ще се види, кои фирими ще участват. Аз не знам какво друго да очакваме, нали все пак трябва БЪЛГАРСКи фирми да строят тръбата, а те не са много тези, които се занимават с подобен вид дейност ? Така, че не виждам нищо кой знае какво - най-малкото в това къде са бил регистрирани. Важното е ние да бъде енергийно независими защото виждаме, какво се случва в Украйна и тепърва ще видим дори

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.