Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руски фирми искат да строят заводи в България за достъп до европазара

Вицепрезидентът на Търговско-промишлената палата: Към съвременния трактор трябва да се отнасяме като към космически кораб

28 коментара
Владимир Падалко, сн.БГНЕС

Руски компании искат да строят заводи в България, за да навлязат на европейския пазар. Това става ясно от интервю на Владимир Падалко, вицепрезидент на Търговско-промишлената палата на Русия пред БГНЕС.

В София се проведе Българо - руски инвестиционен форум в четвъртък, в който участваха над 100 представители на българския и руския бизнес.

В момента се решава въпросът за пускането в експлоатация на съвместен завод за сглобяване на трактори в България, намиращ се на около 50 км от София, съобщава Падалко. По думите му това е голямо предприятие, в което и руската, и българската страна в някаква степен рискуват, защото ще вложат пари.

"Руснаците ще доставят комплектните части, ще ги сертифицират според българското законодателство, а с излизането на европейския пазар ще са необходими още повече пари. Независимо от всичко, което се говори, че тракторите са примитивни машини, това днес не е така – става дума за високотехнологичен продукт. Към съвременния трактор трябва да се отнасяме като към космически кораб", казва  Падалко.

Той посочва, че друга руска компания води преговори за производство на трисалови ремаркета, които могат да издържат всякакво натоварване.

Според Падалко на руския пазар не е нужно да се рекламира нещо, което и без това носим в гените си. "Българският бизнес трябва само да се запознае с възможностите за работа в Русия и да има информация за пазарните ниши", посочва вицепрезидентът на Търговско-промишлената палата на Русия.

Kъм днешна дата Русия се намира на трета позици сред търговските партньори на България.

През първото полугодие на 2017 г. износът на България за Русия бележи ръст от близо 10% и възлиза на 324.5 млн. долара, съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на форума. За същия период двустранният ни стокообмен с Русия се е увеличил с 35.4% и възлиза на 1.8 млрд. долара. Търговското ни салдо с Русия е отрицателно от години.

"Нашият потенциал е огромен. Дори и с оглед на контрасанкциите, въведени от Русия спрямо някои стоки, имаме големи възможности за съвместна работа. Това, което трябва да се направи, е единствено да се подкрепи желанието на бизнеса с правителствени гаранции, че властите няма да му обърнат гръб", казва Владимир Падалко.

Според него фирмите, които искат да произвеждат, се нуждаят от подкрепа. "Те се нуждаят на първо място от това държавата да не променя правилата на играта. На второ държавата да дава възможност и да осигурява дори и минимален пазар за продажба на съответната продукция. Държавата трябва да има някаква отговорност за пазара, където ще се продава съответната продукция", казва Падалко.

Според него също така е много важен и въпроса с осигуряването на финансирането, което да не е обременително за бизнеса. "Не може държавата да разполага с пари и да кредитира бизнеса при високи лихви. Това не е правилно. По тази причина бихме желали достъпът до кредити да бъде разумен, за да може и бизнесът да знае как да връща тези заеми. Ако тези три неща се осъществят, тогава ще има резултати", заявява Падалко.

Неотдавна държавната Българска банка за развитие заяви, че обмисля фонд, с който да подпомага чужди инвеститори в България.

"В Русия в момента има 6 милиона юридически лица, т.е. 6 милиона предприемачи. С внос-износ се занимават много малък брой – 12 000 устойчиви, добри и сериозни, които работят всеки ден. Разполагаме с достатъчно голям брой инструменти, с помощта на които може да се излезе на руския пазар, включително и Българо-руската търговско-промишлена палата. Имаме много инструменти, а предприемачите не знаят как да се възползват от тях", казва Падалко.

По думите му стоките, които България традиционно произвежда, имат достъп до руския пазар в момента.

"Само трябва да ги знаеш, трябва да работиш в този сектор и задължително да се опираш на партньорите в Русия. Ако някой ви каже, че ще дойде сам в Русия и ще работи там, това не е истина. Също както и руснак не може да дойде в България и да работи сам тук, защото е достатъчно успял или богат. Без стратегически партньор бизнесът няма да се получи", посочи Падалко.

Според него първото условие за успешен бизнес е да разполагаш с информация, второто – със стратегически партньор, а третото е иновацията. "Не трябва да стъпваш на пазара на друга страна, ако нямаш продукт, в който да има нещо специфично", препоръчва Падалко.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #28
  2. Диана
    #27

    "Не вярвай на данайците, дори когато носят дарове!". Тази сентенция е напълно валидна и за путинската камарила. А що касае тракторите-космически кораби, звучи доста познато - подобно на "съветските часовници-най-бързи в света", съветската радиация-най-здравословна" и тем подобни недомислици на господин Пед'алко.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26
  4. blue velvet
    #25

    Хаха, руските трактори са като космически кораби. Само дето в обратна посока!

  5. Българофил
    #24
  6. анита хегерланд
    #23

    Идеята е много добра. Тракторите, които могат да се произвеждат в България, трябва не само да са проходими и олекотени като конструкция, но и многофункционални. Ако един трактор може да сменя инструментите, които носи, това ще е хит на пазара.

  7. dimitardi100
    #22

    Винаги е добре, когато има взаимноизгодно сътрудничество !

  8. Филка Русофилка
    #21

    Не става ясно дали Манолев е информирал Падалко за статията на Франческо Гюмели в EU Observer: „България е големият печеливш в ЕС от санкциите срещу Русия - почти е удвоила износа си за Русия“. Наложените заради незаконното анексиране на Крим санкции сериозно удрят руската икономика. За 3 год. БВП на Русия се е стопил с $1 трлн.$ - почти наполовина, което се дължи главно на санкциите с-д руските икономисти Евсей Гурвич и Илия Прилепский. За да заблуди Бойко Борисов, Цветанка Ризова докара в бТВ бившия гендир на БНР Валерий Тодоров, който нагло излъга, че България е най-губеща от санкциите. :)

  9. Филка Русофилка
    #20

    Манолев не трябваше да се успокоява, че салдото ни е „отрицателно от години“, а да натърти на Падалко, че то се влошава с още 12,6%. Покритието на българския внос с износ за Русия е само 25,8%. Манолев трябваше да засрами Падалко с новината, че покритието на вноса ни с износ за Германия е 100,8%, т. к. България има 33 млн. лв. положително салдо с нея и изнася за Германия 5,2 пъти повече отколкото за Русия. Русия е на 8-мо място в българския износ, на 2-ро във вноса, на 5-то в стокообмена. И на 1-во по негативно салдо - 74,1% от общото ни негативно салдо. Преди санкциите беше дори над 100%.

  10. Филка Русофилка
    #19

    По стар народен обичай, зам.-министърът на икономиката Александър Манолев е отишъл неподготвен на срещата. Говори за полугодието, а за двустранната търговия с Русия НСИ публикува пресни данни за 8-те месеца на 2017. Я да свие сармите на референта за Русия и директора му да си актуализират справките и да не му пробутват стари данни. За 8-те месеца износът ни за Русия расте с 103,8%, вносът - 27,3%, а стокообменът - 37,9%. Манолев трябваше да информира Падалко за благотворното влияния на „контрасанкциите на Путин“ - износът ни за Русия за 8-те мес. е с 46,7% по-голям отколкото за цялата 2016.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.