Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руски режисьор разкритикува цензурата в руската култура

1 коментар
Руски режисьор разкритикува цензурата в руската култура

Руският режисьор Андрей Звягинцев, създател на филма "Левиатан", номиниран миналата година за американските кинонагради Оскар, разкритикува цензурата в руската култура, предаде Франс прес.

Очевидно е, че цензурата настъпва в културното пространство на нашата страна. Само лъжците и невежите могат да отричат този факт, заяви Звягинцев в статия, публикувана на сайта на руския в. "Комерсант".

Така руският режисьор реагира на думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, който тази седмица каза, че държавата има правото да взима решение за сюжетите, когато финансира филм или пиеса, но в същото време определи цензурата като неприемлива.

С икономическата криза в Русия държавната помощ стана жизненоважна за руския театър и руското кино, отбелязва Франс прес.

По повод изказването на Песков Звягинцев заяви, че "човек би казал, че на практика целият руски културен живот е обект на търг за обществена поръчка". Той нарече абсурдна намесата на властите в творческите въпроси.

Статията на Звягинцев се появи броени дни, след като руският актьор и режисьор Константин Райкин, който ръководи един от най-популярните театри в Москва, разкритикува посегателствата срещу изкуството и театъра и обвини руските власти, че искат да се върнат към епохата на Сталин. Той също така разкритикува отказа на властите да се противопоставят на различни активистки групи, които се представят често пъти като защитници на православието и настояват за отмяна на спектакли под претекст, че те обиждат религиозните чувства на хората.

През 2013 г. Русия прие закон, с който понятието "обида към религиозните чувства на гражданите" бе квалифицирано като престъпление. Това стана след скандала с пънк групата "Пуси райът", когато три нейни членки отправиха в московската катедрала "Христос Спасител" "пънк молитва" към Дева Мария да изгони Владимир Путин от властта.

След приемането на закона няколко постановки, сред които и рок операта "Исус Христос Суперзвезда" бяха анулирани след призиви на активисти, които твърдяха, че те накърняват религиозните им чувства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Проблемът с цензурата стои в сблъсъка на ценности между изтока и запада. Например "Исус Христос суперзвезда" има политически нюанси, които са напълно смесени с културните и историческите и не дразнят западният зрител. Източната и западната култура завинаги ще останат различни гледни точки, които са трудно приемливи и за едните, и за другите. Дали се прави за пари или за идеята, културата трябва да е ограничена от ценностите и да провокира решаването на наболели лични и социални проблеми. Култура имат само богатите общества. Бедните нямат такъв излишък.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.