Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският президент Владимир Путин с официална визита у нас на 3 март?

Според Божидар Димитров България е попрекалила малко с руската признателност към братята освободители

71 коментара
Снимка: БГНЕС

Руският президент Владимир Путин ще бъде на официално посещение у нас на 3 март по повод 135-ата годишнина от освобождението на България от турско владичество. Това научи Mediapool от руски източници, които са в България по повод приключилата реставрация на паметника на Цар Освободител и откритата днес изложба.

От президентството нито потвърдиха, нито отрекоха информацията. За последно Путин се очакваше да пристигне на 9 ноември за подписването на договора за изграждането на газопровода “Южен поток”. Визитата обаче беше отложена заради “вътрешни проблеми”, по думите на премиера Бойко Борисов.

Да се надяваме, че този път всичко ще бъде наред и Владимир Владимирович ще успее да пристигне, коментираха членове на екипа на депутата от партията на Путин “Единна Русия” Андрей Скоч. Руският милиардер пристига у нас на 28 януари за откриването на паметника на Цар Освободител. Монументът беше възстановен с негови средства от частния му фонд “Поколение”, като първоначално предвидената инвестиция над 1 млн. лв. е надхвърлена.

Причината е, че фигурата се е оказала с много повече дефекти, отколкото се е предполагало, каза Олга Чужикова, ръководител на екипа реставратори на фонд “Поколение” пред Mediapool. По думите ѝ те са били неочаквани, защото са били във вътрешността на статуята и са открити едва след демонтирането на фигурата. Чужикова, която има отличия за реставраторската си дейност от президента Путин и премиера Дмитрий Медведев, похвали българските си колеги за "отлично свършената работа".

Първи основен ремонт след 105 години

За 105 години 12-метровият паметник не е бил ремонтиран основно. Той е открит на 30 август 1907 г., като през 1936 г. е правена частична реставрация на краката на коня, посочи Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите, които се включиха в реставрацията на монумента висок близо 12 метра.

Краката на коня на руския император Александър ІІ, които предизвикаха най-остри спорове в гилдията заради рязането им с флекс, са изцяло подменени с нови. Причината е, че старите са били силно увредени и е нямало възможност да бъдат възстановени. Направена е и вътрешна носеща конструкция от неръждаема стомана в тялото на основната фигура на Александър ІІ и на коня, както и в опорните площадки на конните фигури на граф Игнатиев и великия княз Николай Николаевич.

Нанесена е благородна защитна патина върху бронзовата повърхност на скулпторите. Почистени са орелефите на генералите Скобелев и Гурко. Запълнени са каверни и отвори. Почистени са липсващите елементи. Фундаментът на паметника е усилен.

Начинът на извършване на реставрацията бе силно критикуван от специалисти и скулптори, които обвиниха ръководството на Министерството на културата в крещяща некомпетентност и подвеждане на Столичната община, която е пряк отговорник за реставрацията.

ЮНЕСКО показва филм за реставрацията

По повод на острите критики в България към реставрацията, Олга Чужикова обясни, че реставраторите са особено порода хора, които са много ревниви за своята работа и са големи индивидуалисти. Тя отбеляза, че такива кавги се били случвали в Русия и Унгария, където фонд “Поколение” също възстановява паметници на руски воини.

Да оставим споровете настрана, те се оказаха безсмислени и несъстоятелни за едно достойно дело, каза скулпторът Георги Чапкънов пред Mediapool.

По поръчка на ЮНЕСКО в момента руски екип снимал филм за възстановения паметник. Идеята е той да бъде показван по света, заяви Атанас Зафиров, представител на фонд “Поколение” за България. Като начало първо щял да бъде излъчен в Русия, за да могат руснаците да се запознаят с историята на паметника.

Над 400 паметника на руски воини у нас

Над 400 са паметниците на руските воини в България, каза директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. “Всички централни столични улици са с имена на руски герои, че чак малко са попрекалили на времето. Направили са го обаче, за да засвидетелстват признателност”, допълни той в типичния си стил.

След паметника на Цар Освободител на ход е реставрацията на паметници на руски воини в Плевен, казаха от фонд “Поколение”. Вече е направен оглед на обектите, предстои Андрей Скоч да каже финалната дума. Очаква се бъдещите си планове да обяви лично на 28 януари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #71

    РУСКАТА ИЗМЕТ ВЪВ ФОРУМА Е МНОГО ЩАСТЛИВА...

  2. Анонимен
    #70

    КАКВО ЩАСТИЕ... ИМПЕРАТОРЪТ ИДВА В ЕДНА ОТ ГУБЕРНИИТЕ СИ... СТАДОТО БЛЕЕ ДОВОЛНО... КАКВА ИДИЛИЯ...

  3. Анонимен
    #69

    №67,истинската българска история не е нужно да бъде подкрепяна от етнически турци, като теб.Иначе си прав,че лъжите в руската версия на българската история са много.

  4. Анонимен
    #68

    И на коня му сменили краката.Това значи,че Паметникът вече не е автентичен.

  5. Анонимен
    #67

    66, Ашколсун, чоджум, машалла! На такива лъжи им викат хуцпа. Шалом, значи.

  6. Анонимен
    #66

    Българите сме изучавали руската версия на българската история, в която всичко е обърнато наопъки.Липсата на българска държавност и присъствието на българите в Османската империя е представено като "робство".Завоевателните войни на Руската империя и нейният опит през 1878 г. да ни пороби,чрез откъсването ни от Османсата империя и присъединяването на българските земи към Руската империя, се представя като "освобождение".Берлинския конгрес, който е спасителен за България, се представя като борба между

  7. Анонимен
    #65

    Най-големият мит на българската история, това е митът за освободителната мисия на Русия.През 1878 г. Русия води поредната, десета по ред агресивна, завоевателна война с Турция, с цел териториално разширяване на Руската империя, за сметка на Турция и превземане на Цариград и проливите.Официалната версия,че води война за да "освобождава" е за наивници.Всички агресивни войни на Русия си водат под благовидния предлог,че тя "освобождава", "защитава" или "въвежда в ред" поредния народ, който си е наумила

  8. Анонимен
    #64

    57-ми, гледай историческите факти и не намесвай Гьобелс. На някои не им изнася истината в историята.

  9. Анонимен
    #63

    За да дойде президентът на РФ на официално посещение в РБ трябва да е поканен официално от президента на РБ. Иначе просто няма да дойде. Пита се у задачката кога Плевнелиев е отправил поканата и защо си трае?

  10. Анонимен
    #62

    Явор от Германия, Шалом!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.