Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С 43% са се увеличили овощните насаждения у нас за пет години

1 коментар
С 43% са се увеличили овощните насаждения у нас за пет години

Засадените площи с овощни насаждения в страната са се увеличили с 42.7 на сто през последните 5 години, съобщи Министерството на земеделието и храните.

Новите насаждения се създават със сортове, които са устойчиви на болести и неприятели. Това е предпоставка за осъвременяване на структурата при овощните култури, като най-активно е обновяването при черешите, ябълките и винените лозя.

Най-голямо нарастване на площите е отчетено при производството на сливи, череши, кайсии, малините и ягодите.

Сливи

Тенденцията при сливите за последните пет години е към значително нарастване на новите насаждение и на средните добиви.

За последните пет години производството им е нараснало повече от два пъти (112%). За миналата година от 5826 ха са прибрани 22 949 тона сливи.

Череши

През последните няколко години при черешите се отчитат положителни промени в резултат на нови разработки и технологии.

Тенденцията е към устойчиво нарастване на площите, които са се увеличили с над една пета (22.7%) спрямо всички овощни видове в страната.

По обем на производството черешите се нареждат на трето място след сливите и ябълките. За последните пет години произведената продукция от череши се е удвоила (ръстът е над 97%).

Кайсиите

През последните години нараства търсенето на кайсии на пазара, което води и до увеличаване на площите с тях. За отглеждането им се прилагат съвременни промишлени технологии и почти пълно механизиране на работните дейности.

Тенденцията при тях е към нарастване на производството с 52% и увеличаване на средните добиви спрямо 2012 г.

Малини и ягоди

При производството на малини и ягоди също е отчетено значително нарастване на площите и средните добиви.

Новите площи с малини са нараснали с над една трета през последните пет години, производството им расте със 73% , а на средните добиви – с 29%.

При ягодите се отчита ръст от 8 на сто през 2016 г. спрямо 2012 г. Средният добив от хектар пък е нараснал с над една пета за последните пет години.

Плавен ръст на износа на плодове

Въпреки че България остава нетен вносител на плодове, в количествено изражение износът от страната през последните пет години бележи устойчива тенденция на растеж.

През 2012 г. от страната са излезли 58 873 тона пресни, сушени или временно консервирани плодове. През миналата година са изнесени 83 317 тона, което е с над 41% ръст за последните пет години.

Основна дестинация за българските плодове са страните от Европейския съюз. С най-голям дял на родния експорт от сектора на плодовете в стойностно изражение е Италия (17.5%), следвана от Германия с (10.7%) и Румъния (10.2%).

Освен пресни българските плодове и ядките намират добър прием на пазара на ЕС и в трети страни като замразени, сушени и временно консервирани. Тази група продукти формират устойчиво положително външнотърговско салдо от сектора на плодовете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Я, можело и без болшевики и ТКЗС- та !?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.