Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С пари за наука ще се финансират туризъм, катерачни стени и кисело мляко

Учени недоволстват от тесния кръг приоритетни сфери

7 коментара
С пари за наука ще се финансират туризъм, катерачни стени и кисело мляко

Нови технологии в областта на селския, еко и медицинския туризъм и производство на стоки и съоръжения с пряко приложение в тези сфери като носии, велосипеди, стени за катерене, както и производство на бебешки храни, кисело мляко, мед и дори бира ще могат да се финансират с пари по оперативна програма "Наука, образование и интелигентен растеж“ (НОИР).

Това става ясно от предоставените на Mediapool от МОН подприоритети в четирите направления, в които ще се финансират проекти за т.нар. центрове за върхови постижения - "Мехатроника и чисти технологии", "Индустрия за здравословен живот и био-технологии", "Информатика“ и "Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии".

Миналата седмица вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева представи насоките за кандидатстване по първите обявени конкурси за Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност по оперативната програма. За центровете за върхови постижения са предвидени 200 млн. лв., а за центровете за компетентност - 150 млн. лв. или общо 350 млн. лева. С тези пари четири центъра за върхови постижения ще бъдат оборудвани с модерна научна апаратура и в тях ще се извършват фундаментални научни изследвания от повече от 70 изследователи по над 40 съвместни проекти с бизнеса. Центровете по компетентност ще бъдат 8 и ще се концентрират в приложната наука.

Четирите области, които ще получават пари по оперативната програма, са определени в Иновационна стратегия за интелигентна специализация на България, изисквана от ЕК от всяка страна членка. В нея трябва да са посочени сферите, в които съответната държава счита, че има най-висок потенциал за иновации. Така европейската подкрепа ще може да бъде инвестирана само в тези сфери, тъй като ЕК иска средствата да се фокусират в ограничен кръг области, за които се смята, че Европа може да се конкурира най-добре с останалия свят. Освен това, тъй като финансирането на програмата е по Европейския фонд за регионално развитие, фокусът пада върху инвестициите в технологичното оборудване.

Стесненият кръг от сфери, които ще се финансират, е източник на недоволство в научните среди, тъй като цели научни области остават лишени от възможност за финансиране. Така надеждите на научната общност, че с оперативната програма ще получат достъп до европейски пари на фона на ограничения държавен бюджет, са попарени.

В момента действа и друга програма за фундаментална наука в Европейския съюз – Хоризонт 2020, по която българските научни организации кандидатстват директно в Брюксел, но по последни данни българските участници са под 1%, а страната ни се нарежда на 21-о място от 28 страни по брой подписани договори.

Все пак обаче четирите приоритетни области по НОИР могат да имат общи фундаментални проблеми и с други научни области и така да се ангажира по-широк кръг от учени в проектите.

Така определените четири области обаче дават възможност финансиране да получат доста екзотични проекти, които тематично се припокриват с други оперативни програми, като например тази за развитието на селските райони.

Носии, стени за катерене, велосипеди

Така например в направлението “Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" ще се допускат проекти за алтернативен (селски, еко-, културен и фестивален) и екстремен туризъм и спорт (за стимулиране на несезонен, немасов, а постоянен нишов туризъм), както и производство на стоки и съоръжения с пряко приложение в тези сфери (напр. национални (регионални) носии, велосипеди, стени за катерене и др. стоки за алтернативни и екстремни спортове, костюми, декори, материали за исторически възстановки, специализирана екипировка и оборудване, печатни издания).

Други подприоритети в същото направление са културните и творческите индустрии (според дефиниция на ЕК: архитектура, архивно дело и библиотекарство, артистично занаятчийство, аудио-визуални форми (филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, вкл. моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио; компютърни и мобилни приложения и игри с образователен, маркетинг и/или развлекателен характер.

"Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии"
културните и творческите индустрии (според дефиниция на ЕК: архитектура, архивно дело и библиотекарство, артистично занаятчийство, аудио-визуални форми (филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, вкл. моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио
компютърни и мобилни приложения и игри с образователен, маркетинг и/или развлекателен характер
алтернативен (селски, еко-, културен и фестивален) и екстремен туризъм и спорт (за стимулиране на несезонен, немасов, а постоянен нишов туризъм)
производство на стоки и съоръжения с пряко приложение в тези сфери (напр. национални (регионални) носии, велосипеди, стени за катерене и др. стоки за алтернативни и екстремни спортове, костюми, декори, материали за исторически възстановки, специализирана екипировка и оборудване, печатни издания)

Кисело мляко, бира, бебешки и космически храни

В направлението “Индустрия за здравословен живот и биотехнологии" ще могат да кандидатстват проекти, предлагащи методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайния потребител на специфични български съставки, средства и продукти (вкл. кисело мляко, мед и пчелни продукти, хляб, бира, вино, млечни и месни продукти, етерични масла, билки и билкови продукти, козметични средства и продукти).

Друг подприоритет е производството на специализирани храни и напитки (бебешки и детски, "космически“ храни).

Може да се кандидатства и с проект за производство на инструменти, оборудване, консумативи за медицинска и дентална диагностика и терапия и/или участие в наднационална производствена верига.

Тук попадат и проекти за персонална медицина, диагностика и индивидуална терапия, лечебни и лекарствени форми и средства, медицински и лечебен туризъм с акцент върху възможностите за персонализация (немасов, а персонален туризъм), нанотехнологии в услуга на медицината, биотехнологии с пряко приложение за здравословен начин на живот,
“сини“ технологии (за устойчивото ползване на речни и морски ресурси), производство на инсталации за добиване на екологично чиста електроенергия и промишлена вода, зелена икономика – природосъобразни технологии, продукти, процеси.

"Индустрия за здравословен живот и био-технологии"
методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайния потребител на специфични български съставки, средства и продукти (вкл. кисело мляко, мед и пчелни продукти, хляб, бира, вино, млечни и месни продукти, етерични масла, билки и билкови продукти, козметични средства и продукти)
производство на специализирани храни и напитки (бебешки и детски, "космически" храни)
производство на инструменти, оборудване, консумативи за медицинска и дентална диагностика и терапия и/или участие в над-национална производствена верига
персонална медицина, диагностика и индивидуална терапия, лечебни и лекарствени форми и средства
медицински и лечебен туризъм с акцент върху възможностите за персонализация (немасов, а персонален туризъм)
нано-технологии в услуга на медицината
био-технологии с пряко приложение за здравословен начин на живот
"сини" технологии и приложение на нови методи и технологии в устойчивото ползване на речни и морски ресурси
производство на инсталации за добиване на екологично чиста електроенергия и промишлена вода
зелена икономика – природосъобразни технологии, продукти, процеси

Машиностроене, роботика, интелигентни домове

В направлението “Мехатроника и чисти технологии" ще могат да кандидатстват проекти за производство на базови елементи, детайли, възли и оборудване, вграждани като част от мехатронен агрегат или самостоятелно съставляващи такъв агрегат, машиностроене и уредостроене, вкл. части, компоненти и системи, с акцент върху транспорта и енергетиката, инженеринг, реинженеринг и продължаване на жизнения цикъл на индустриални машини, уреди и системи.

Допускат се и проекти, свързани с роботика и автоматизация на процеси, в т.ч. 3-D моделиране на роботизирани автоматизирани системи, проектиране и производство на високо-технологични продукти и/или участие в над-национална производствена верига, вкл. в аерокосмическата индустрия, биомехатроника, интелигентни системи и уреди, "интелигентни домове“ – "интелигентни градове“, чисти технологии с акцент върху транспорта и енергетиката (съхранение, спестяване и ефективно разпределение на енергия, електрически превозни средства и еко-мобилност, водород-базирани модели и технологии, безотпадни технологии, технологии и методи за включване на отпадъчни продукти и материали от производства в други производства).

"Мехатроника и чисти технологии"
производство на базови елементи, детайли, възли и оборудване, вграждани като част от мехатронен агрегат или самостоятелно съставляващи такъв агрегат
машиностроене и уредостроене, вкл. части, компоненти и системи, с акцент върху транспорта и енергетиката
инженеринг, реинженеринг и продължаване на жизнения цикъл на индустриални машини, уреди и системи
роботика и автоматизация на процеси, в т.ч. 3-D моделиране на роботизирани автоматизирани системи
проектиране и производство на високо-технологични продукти и/или участие в над-национална производствена верига, вкл. в аеро-космическата индустрия
интелигентни системи и уреди, "интелигентни домове" – "интелигентни градове"
чисти технологии с акцент върху транспорта и енергетиката (съхранение, спестяване и ефективно разпределение на енергия, електрически превозни средства и еко-мобилност, водород-базирани модели и технологии, безотпадни технологии, технологии и методи за включване на отпадъчни продукти и материали от производства в други производства)

Дигитализация, визуализация, приложения

В областта “Информатика и ИКТ“ ще се финансират т.нар. Fabless производства, при които на практика фирмата само разработва на техническо и чертежно нива микроелектроника, а продава правата за изработката на подготвени производствено компании. Приоритет ще е финансирането и на нови подходи за дизайн и/или асемблиране; ИКТ подходи в машиностроене, медицина и творчески индустрии (във връзка с другите три тематични области), вкл. дигитализация на културно-историческо наследство, развлекателни и образователни игри, т.нар. embedded или вграден софтуер, който позволява вмъкване на функционалности. Пари ще се дават още за 3D дигитализация, визуализация и прототипиране; облачни и мрежови технологии и такива за обработване на огромно количество информация; безжични сензорни мрежи и безжична комуникация/управление; езикови технологии; уеб, хибридни и "нейтив" приложения, създадени за конкретна операционна система, уеб базирани приложения за създаване и експлоатиране на нови услуги и продукти; използване на нови възможности във връзка с аутсорсинг и ИКТ-базирани услуги и системи.

"Информатика и ИКТ"
производства, особено Fabless и нови подходи за дизайн и/или асемблиране
ИКТ подходи в машиностроене, медицина и творчески индустрии (във връзка с другите три тематични области), вкл. дигитализация на културно-историческо наследство, развлекателни и образователни игри, "инбедид” софтуер
3D дигитализация, визуализация и прототипиране
Big Data, Grid and Cloud Technologies
безжични сензорни мрежи и безжична комуникация/управление
езикови технологии
уеб, хибридни и "native" приложения, уеб базирани приложения за създаване и експлоатиране на нови услуги и продукти
използване на нови възможности във връзка с аутсорсинг и ИКТ-базирани услуги и системи

Условия за кандидатстване

Срокът за подаване на проектите е 23 януари 2017 година.

С проекти за създаване на центрове ще могат да кандидатстват научно-изследователски институти, висши училища и/или техните основни звена, Българска академия на науките, Селскостопанската академия, публични и частни научни организации, юридически лица с нестопанска цел и/или иновационни клъстери, като шансовете се повишават при обединение между няколко субекта в консорциуми.

Ще бъдат оценявани идейните проекти, научният капацитет на организациите, заложеният бюджет и ефективността на разходите. 75% от предоставените средства ще са за технологично оборудване- за изграждане на лаборатории, сгради, научна инфраструктура, а до 25% - за консумативи, заплати и др.

Ще се финансират изграждането на нови или модернизиране на съществуващи изследователски инфраструктури, закупуване или обновяване на оборудването в тях, провеждане на научни изследвания в приоритетните области и въвеждане на нови методи за изследване и обучителни методи в центровете. Освен това средства могат да се насочват към провеждане на специализации във водещи научни центрове в чужбина на висококвалифицирани специалисти и изграждане на стратегически партньорства и съвместни научноизследователски програми с водещи европейски научно-изследователски центрове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #7

    Тоталната профанация можеше да се предвиди.Проф. Николай Денков я видя най-отблизо. Всъщност именно той беше в основата на отвоюването на Оперативната програма "Наука, образование и интелигентен растеж“. Оперативна програма, чието зачеркване от списъка на предприсъединителните глави беше лична заслуга на г-жа Меглена К. Проф. Денков се видя принуден да подаде оставка като заместник министър наскоро след като министерството беше оглавено от г-жата. Беше му авно показано, че финансирането ще бъде

  2. Scholar144
    #6

    При фундаменталните изследвания възможните иновации и въобще евентуалното приложение на получените резултати не може и не е нужно, предварително да се предопределя. Четрите определени научни области могат да имат общи фундаментални проблеми, които да са и проблеми в други области. Изисканата от ЕК „Иновационна стратегия за интелигентна специализация на България” обвързва иновациите с научните изследвания и ИЗИСКВА определянето само на няколко сфери, в които съответната страна счита, че има най-висок

  3. Калико Джо
    #5

    Тази програме все едно че е написана в Психиатрията в Карлуково. Пълни безсмислици и неразбория, но не и наука.

  4. анита хегерланд
    #4

    Откога киселото мляко, бебешките храни и бирата се разработват "като наука"?

  5. Емона-т
    #3

    Интересно дали в МОН има поне един човек, който знае какво е фундаментална наука. Не визирам ръководството, на което и без това не му трябва, та затова не е губило време да научи. Питам за чиновниците, които това им е работата. Или не смеят да кажат за да ги последва съдбата на зам.-министрите. Във всеки случай нито едно от посочените по-горе по никакъв начин не може да е фундаментално. Даже смислените неща като мехатроника, медицина или нови материали. Или пак щем лъжем Европейския съюз, ще произвеждаме бира и ще наричаме това фундаментална наука. Член-кореспондент професор Емил Хорозов, бивш управител на Фонд "научни изследвания"

  6. Дядо ми Петър
    #2

    Крайно време е да престане това европейско финансиране на "управляващата" ни разбойническа шайка.

  7. Камен Илиев
    #1

    Науката е оставена на произвола на съдбата, което е жалко. Без наука няма прогрес. Не може само дъвки и джапанки да се продават. Лошото е, че някой има интерес да не се развива наука у нас и да изоставаме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.