Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът окончателно пусна и последната задържана по делото "КТБ"

За разлика от Градския съд, САС смята, че по казуса има данни за източване на 206 млн. лв.

1 коментар
Борислава Тренева-Кючукова. Снимка: БГНЕС

Софийският апелативен съд (САС) окончателно освободи в четвъртък от ареста и последната задържана по делото за източването на 206 млн. лева от Корпоративна търговска бнка (КТБ) – зам.-главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова.

За разлика от Софийския градски съд (СГС), който прие, че по случая няма дори обосновано предположение Тренева и шефката ѝ Мария Димова да са участвали в престъплението и им определи най-леката мярка за неотклонение – "подписка", втората инстанция бе на обратното мнение.

Според апелативните съдии по делото има данни, според които двете обвиняеми са замесени в източването, но няма основания да продължат да бъдат задържани – Тренева в следствието, а Димова под домашен арест. Затова им бяха определени парични гаранции от по 3000 лева.

За разлика от предните заседания на съда по мерките им за неотклонение, този път прокуратурата не настояваше Тренева да остане зад решетките, а поиска да ѝ бъде наложен домашен арест.

По време на пледоариите стана ясно, че главният касиер на КТБ Маргарита Петрова, която също е обвиняема, но бе пусната от ареста с "подписка", след като стана свидетел на обвинението, всъщност си е променила първоначалните показания. Тя първо е твърдяла пред разследващите, че лично е занесла на ръководството на "Бромак" 206 млн. лева, а впоследствие – че е давала парите постепенно на Димова и Тренева.

Освен Димова, Тренева и Петрова, по делото "КТБ" обвинения имат още мажоритарният собственик на банката Цветан Василев, който е в неизвестност, изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков и подуправителят на БНБ Цветан Гунев.

Прокуратурата смята, че обвиняемите са съучастници за умишлената безстопанственост в КТБ, която е довела до щети в особено големи размери. Зафиров, Русев, Христов и Панталеев са пуснати срещу парична гаранция от 10 000 лв., а спрямо Зяпков гаранцията е 5000 лв. На петимата обвиняеми е наложено и ограничение да напускат пределите на страната. Подуправителят на БНБ Цветан Гунев пък ще отговаря за неупражнен контрол върху 19 лоши кредита, отпуснати от КТБ на все още необявени хора.

Преди два дни стана ясно, че Градският съд е уважил искане на прокуратурата и комисията за конфискация за запор на почти цялото имущество на Цветан Василев и съпругата му, което е записано в търговските регистри на негови лични фирми. Блокиран бе контролът му над общо 12 дружества и десетки коли и имоти.

В същото време в издирването на банкера се включи и Интерпол, качвайки негова снимка в официалния си сайт. От прокуратурата уточниха и, че по информация от Шенгенската информационна система австрийските власти не са засичали Василев на тяхна територия, където пребиваваше преди да стане обвиняем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pavlova
    #1

    Горките жение, здраво са ги обработили. Вече могат да дадат всякакви показания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.