Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът остави в ареста отлъчения от ДПС кандидат-общинар

Според СГС има данни, че Трайчо Василев-Пиже е атакувал журналисти

0 коментара
Обвиняемите Владимир Андонов (вляво), Ангел Ангелов (вдясно) и Трайчо Василев-Пиже (на задна линия с шапката) в съда. Сн.: БГНЕС

Софийският градски съд (СГС) остави в петък в ареста самоковския ромски лидер Трайчо Василев-Пиже, който бе поставен на второ място в местната листа на ДПС за общински съветници, но бе отлъчен от партията, след като нападна екип на Нова телевизия.

Инцидентът се случи във вторник, когато журналисти от телевизията направиха опит да вземат интервю от Василев, но бяха нападнати от негови приятели и роднини още с пристигането си пред къщата му. В суматохата пострада шофьорът Валентин Иванов, чиято скула бе спукана, а ТВ камерата на оператора Михаил Кръстев бе счупена.

Впоследствие лидерът на ДПС увери, че Пиже ще бъде изключен от партийната листа в Самоков, а ЦИК свали имунитета му като кандидат за общински съветник по искане на главния прокурор Сотир Цацаров. Така се стигна до арестите на Василев, на сина му Иво Василев, доведения му син Владимир Андонов и на Ангел Ангелов, като и четиримата бяха обвинени за едро хулиганство.

В петък СГС заседава по искането на прокуратурата те да бъдат задържани за постоянно, като прие, че за Пиже и доведения му син Андонов са налице предпоставките за най-тежката мярка за неотклонение и ги остави зад решетките. За Иво Василев и Ангел Ангелов обаче съдът посочи, че няма данни за опасност да извършат престъпление и им определи парични гаранции от по 1000 лева.

По отношение на Трайчо Василев съдия Ани Захариева посочи, че присъствието му по време на инцидента се потвърждава, както от показанията на потърпевшите журналисти Надя Ганчева, Михаил Кръстев и шофьора им Валентин Иванов, така и от разпитите на част от останалите 12-има свидетели.

Отбелязвайки, че голяма част от показанията на тези 12 свидетели "се отличават с изключителна незаинтересованост към случая и липса на конкретика", тя все пак подчерта, че в частта от тях, "в която се съобщават конкретни данни, те кореспондират с твърденията на Ганчева и Иванов".

Отчитайки заключенията от съдебно-медицинската експертиза на пострадалия шофьор на Нова телевизия, които сочат, че "той е претърпял болка и страдание", Захариева аргументира извода си, че е налице обосновано предположение, че обвиняемите са извършили това, за което са привлечени към наказателна отговорност.

По повод твърдение на защитата, че журналистите сами са предизвикали напрежение в ромската махала на Самоков, появявайки се, без да са канени и настоявайки за интервю, въпреки отказа на Василев, СГС подчерта, че той сам е пожелал да се кандидатира за общински съветник, което автоматично го прави обект на обществен интерес.

"За този съдебен състав е непонятно защо обвиняемият Василев проявява агресия към журналисти, които са се представили и искат да му вземат интервю във връзка с кампанията за местните избори", добави съдия Захариева.

Тъй като Наказателно-процесуалният кодекс регламентира, че постоянен арест се налага само в случаите, когато освен обосновано предположение е налице и опасност от укриване или от извършване на престъпление, СГС посочи, че по делото няма никакви данни, че някой от четиримата обвиняеми може да се укрие. Не така обаче стоеше въпросът с другата предпоставка за определяне на най-тежката мярка за неотклонение.

Въпреки твърденията на защитата, че всички обвиняеми са реабилитирани за предишните си осъждания, съдия Захариева посочи, че Трайчо Василев все още се води осъждан за нанасяне на телесна повреда, за което е бил наказан с пробация през 2013 г. Магистратът добави, че същото е положението и с Ангел Ангелов, който все още се води осъден за шофиране с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 промила.

"Реалната опасност от извършване на престъпление обаче не се извежда само от справките за съдимост, а от всички конкретни обстоятелства, свързани с деянието, за което се приема, че е налице обосновано предположение", записа още в мотивите си съдия Захариева.

След което прие, че в случая извършеното е с висока степен на обществена опасност, тъй като "става въпрос за проява на агресия срещу журналисти, които се представят и чиято професия олицетворява така необходимата в едно демократично общество свобода на словото". Тук СГС за втори път посочи, че кандидатурата на Василев за общински съветник предполага публичност, както и статутът му на лидер на ромската общност в Самоков.

По отношение на доведения му син Владимир Андонов съдът направи извод, че може да извърши престъпление, въпреки че е реабилитиран, тъй като в показанията срещу него "се съдържат данни и за други престъпления от общ характер". Става въпрос за твърденията на потърпевшите, че той е многократно е нанесъл удари и на оператора, и на шофьора на Нова телевизия.

Така СГС мотивира решението си да остави за постоянно в ареста Пиже и Андонов, а другите двама да пусне под гаранции от по 1000 лева. Това определение обаче не е окончателно и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд, който ще се занимае с казуса на 15 октомври, ако обвиняемите поискат по-леки мерки за неотклонение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.