Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът оставя засега чекирането с пръст в болниците

До окончателното произнасяне на ВАС приемът в лечебните заведения ще продължи да е с отпечатъци

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Системата за пръстова идентификация в болниците остава да действа до окончателното произнасяне на съда за нейната легитимност. Това става ясно от определение на петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС), с което се отменя решението на по-долната инстанция. През ноември тричленен състав на съда обяви за нищожни текстовете от наредба на здравното министерство, регламентиращи чекирането с пръст при прием и изписване от болница и спря действието на разпоредбата до окончателното произнасяне.

Сега петчленният състав обаче решава, че системата за пръстова идентификация може да продължи да действа, докато съдът се произнесе окончателно по легитимността ѝ.

В мотивите си петчленният състав посочва, че “не е налице ограничаване правото на болните пациенти да имат достъп до лечение и профилактика, нито жалбоподателят сочи реални вреди или настъпването на бъдещи такива за пациентите, които дори да не са материални вреди, не биха могли да бъдат компенсирани по някакъв начин в последствие след отмяната на акта“.

“Не се касае за заплащане на лечение, или до пациенти, чието здравословно състояние е подложено на риск в резултат на изпълнението на оспорения текст, поради което не може да бъде обоснована хипотезата, че вредите за тях от действието на акта ще са необратими и непоправими“, посочва съдът.

Целта на т. нар. “пръстов отпечатък“ беше да повиши контрола над изразходването на парите от здравни вноски, като гарантира, че се плаща само за реално присъстващи в болницата пациенти. Още при самото ѝ лансиране тя беше приета с огромна съпротива от пациенти, болници и политически партии с обвиненията, че чекирането с пръст е унизително за пациента и вменява на лекарите и болниците, че са престъпници.

Освен това мярката беше прокарана по изключително спорен начин чрез неясен текст през наредба на здравното министерство, заради което беше оспорена в съда от Центъра за защита правата в здравеопазването и Сдружението на частните болници.

Системата беше въведена като официален вход в болниците на 1 ноември миналата година, като НЗОК твърди, че след въвеждането ѝ разходите за болнична помощ са намалели, но данните са спорни, тъй като спрямо същия период на миналата година разходите са по-високи.

За разработването на системата НЗОК плати на спечелилия поръчката консорциум “Стемо Гама Консулт" 477 000 лева с ДДС, а болниците бяха задължени да си купят за своя сметка чекиращите устройства на стойност 286.80 лева всяко. По-големите болници бяха принудени да купят между 50 и 80 устройства, за да посрещнат обичайния поток от пациенти.

Все още не е ясно дали новото ръководство на здравното министерство ще остави системата за пръстова идентификация или ще реши да я отмени с наредба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #3

    Ще ги оставят. Иначе Москов и за това ще го привикат в прокуратурата на отчет за безхаберно похарчени пари.

  2. Асенов
    #2

    Не обичам надменното момче Москов и не защитавам него. Но момчето на ДПС, маскирано като "човек на Костов", е сложен да разбишка всичко, направено от Москов. А дали технологично решение на пръстовия отпечатък трябва да бъде премахнато, преди да поработи известно време и да се види реалния ефект?

  3. С.Славов
    #1

    \\\"Системата беше въведена като официален вход в болниците на 1 ноември миналата година, като НЗОК твърди, че след въвеждането й разходите за болнична помощ са намалели, но данните са спорни, тъй като спрямо същия период на миналата година разходите са по-високи.\\\"Бозукова ,опитваш се да разбереш дали четем внимателно статията.Не може едновременно да са по-ниски и по-високи.Може на месечна база да са по-ниски,а на годишна по-високи за даден период,или обратно.Когато на годишна база са по-високи,а за този месец,или за няколко предходни са по-ниски - имаме пречупване на тренда и е ОК.Както се изразяваш се получава - от ден на ден по-добре,от седмица на седмица по-зле.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.