Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Съдии за единна Европа" освободиха Марковска като свой съпредседател

8 коментара

Сдружението "Съдии за единна Европа" (СЕЕ) е освободило съдия Венета Марковска като свой съпредседател и член на Управителния съвет. Това е станало на Общото събрание на организацията през почивните дни, съобщи в понеделник "Правен свят".

 

Марковска, чиято клетва като член на Конституционния съд (КС) бе осуетена от президента Росен Плевнелиев в четвъртък, бе сред учредителите на сдружението, което в последните години е основен опонент на реформаторски настроения Съюз на съдиите в България, чийто председател Мирослава Тодорова бе скандално уволнена от системата в началото на лятото.

 

"Освобождаването на г-жа Венета Марковска от сдружението бе включено в дневния ред на събранието, защото като конституционен съдия тя не може да бъде и член на сдружението. Според нашия устав само съдии могат да участват в СЕЕ", коментира пред "Правен свят" Богдана Желявска, която в момента е единственият председател на организацията.

 

Тя категорично отрече освобождаването на Марковска да има връзка с огромния скандал около избора ѝ за член на КС от парламентарната квота. Марковска бе в ръководството на СЕЕ от самото му създаване през 2006 г.

 

В момента статутът ѝ като магистрат е изключително неясен, тъй като въпреки че миналата седмица Висшият съдебен съвет (ВСС) гласува оставката ѝ от системата минути преди провалената клетва в КС, в крайна сметка се оказа, че членовете на съвета са записали в решението си условието: "считано от датата на полагане на клетва като съдия в КС".

 

Според правосъдния министър Диана Ковачева Марковска продължава да е съдия и зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС), както досега. Междувременно обаче съдийката подаде повторна оставка, този път като като зам.-шеф на ВАС, а въпросът е ли тя в момента магистрат или не, остава висящ.

 

Очаква този четвъртък ВСС отново да обсъди ситуацията. По неофициална информация от съвета, ако членовете му приемат, че Марковска продължава да е съдия, най-вероятно срещу нея ще бъде образувано дисциплинарно производство по сигнала, станал повод за скандала около избора ѝ, както и за образуването преди две години разследване срещу неизвестен извършител за подкуп и търговия с влияние.

 

Именно това досъдебно производство бе посочено като основен аргумент от президента Росен Плевнелиев да не допусне заклеването на Марковска в КС.

 

Каквато и да е съдбата на Марковска, обаче, това вече няма да е проблем на сдружението "Съдии за единна Европа", което до момента не е коментирало по никакъв начин досегашната си компрометирана съпредседателка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Гражданското общество полека-лека започва да се образува и у нас, най-сетне! Както казва и No 1 - "Нека тази безсрамница Марковска разбере, че не живее само в средата на плевенската мафия."!
    Налага се наистина основно преразглеждане на съдииския състав, но как да стане това, като БСП заложи тяхната несменяемост в днешната Конституция?
    Без никакви усуквания и при най-малките съмнения трябва съответният съдия да бъде отстраняван до изясняване на съмненията и ако се потвърждават да се уволняват!
    Как

  2. Анонимен
    #7

    Венетка споделя: Честно да ви кажа - Магистрат или не, Придобитото остава. А то не е малко!

  3. Анонимен
    #6

    Пълни ретроградни боклуци! От Европата го казаха много точно - реформа из дъно, което ще рече изриване на Авгиевите обори точно от тавзи сдружили се на шуробаджанашки, гилдиен и корупционен признак!

  4. Анонимен
    #5

    Тая безсрамница Желявска да си гледа работата, щото требе да е следващата след Марковска! С това име само заблуждават, това са едни казионни ретрогради на корупцията, измамата и заблудата, че съдебната система става! Тотална промяна из дъно, а тези ако наистина иска някой да ги взема насериозно по-добре да се закрият, щото след тази излагация с леля Венче е най-добре да им дадът по едно въженце кат на Юда и на позорния стълб ... Не че съюза на съдиите няма нужда от алтернатива, но не к.рвенска!

  5. Анонимен
    #4

    Ах, Желявска, дъртата лисица.....Пак се измъва като мокра връв.

  6. Анонимен
    #3

    Щеше да е хубаво работата на съдиите да беше по разбираема за обществото, а не безкрайни писаници за шепа второ или третоинстанционни от същата гилдия. Именно поради тази причина, коментарите на съдиите изглеждат смешни в очите на широката общественост, което е огромна грешка.

  7. Анонимен
    #2

    Прецедентът Марковска е еманация на друг прецедент: държава, чийто институции са превзети от фуражки, анцузи, учили-недоучили, разпространители на дрога, осъждани в Страсбург..."Демокрация" ни се гради от почитатели на тоталитаризма.

  8. Анонимен
    #1

    Това е много обнадеждаващо за мнението на т.нар. гражданско общество, което има свои организации. Браво на "Съдиите за единна Европа". Нека тази безсрамница Марковска разбере, че не живее само в средата на плевенската мафия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.