Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сагата със сондажа за газовата връзка с Румъния тръгва отначало

Търси се пореден нов изпълнител на трасето, "Станилов" губи гаранцията от 45 хил. евро

6 коментара
Сагата със сондажа за газовата връзка с Румъния тръгва отначало

Точещата се повече от две години сага с подводното сондиране на трасето на българо-румънската газовъ връзка край Русе и Гюргево тръгва отначало, след като българският газов оператор Българтрансгаз" не успя да сключи договор с избрания преди три месеца изпълнител на поръчката – фирмата "Станилов" ЕООД.

Процедурата е прекратена и обявена отново с решение на борда на "Булгартрансгаз" в четвъртък, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти.

За задълбочаващите се проблеми с връзката и бавенето на сключването на договора за подводния пробив със "Станилов" Mediapool писа миналата седмица, сега очаквано процедурата е прекратена. Причината е, че българската компания е заявила пред "Булгартрансгаз", че не е успяла да се договори с единия от подизпълнителите си - германската фирма "ЛМР Дрилинг", която има опит в подводно сондиране в редица проекти в европейски държави и на която се разчиташе всъщност да свърши основната работа по прокарването на тръбата по дъното на Дунав.

Тъй като "Станилов" няма право да сменя подизпълнителя, а в спечелената от нея процедура бяха отстранени останалите трима кандидати с мотив, че документите им не отговорят на изискванията, сега се обявява нова обществена поръчка.

На "Станилов" ще бъде удържана банковата гаранция от 45 хил. евро, а България ще трябва да почака още поне два-три месеца докато се избере нова компания за пробив на геоложката структура по подводното трасе на тръбата. Опитът на предишния изпълнител – румънски консорциум, воден от фирмата "Кала", завърши плачевно със загубени сонди в каверните на реката.
 
При това положение не е ясно кога ще приключи започналото през август 2012 г. изграждане на връзката в Румъния, за която Европейския съюз отпусна близо 9 млн. евро и на която страната ни разчита да повиши енергийната си сигурност и да разнообрази газовите си доставки.

Според последната, дадена от Брюксел отсрочка, интерконекторът трябва да е пуснат в експлоатация до края на 2016 г. иначе ще трябва "Булгартрансгаз" и румънската "Трансгаз", които реализират проекта, да връщат парите.

Изглежда не е розова и ситуацията с газовата с Гърция, тъй като Теменужка Петкова обясни, че яма как ситуацията с политическата нестабилност в южната ни съседка да не се отрази на такива глобални проекти, каквато е интерконекторът. От българска страна се предприемат всички възможни действия, дискусионните въпроси са решени, просто се изчаква правителство в Гърция, за да се вземе окончателното инвестиционно решение и проектът да стартира, заяви енергийният министър.

В отговор на въпрос министърът отбеляза, че към настоящия момент няма основания за притеснение по отношение на газовите доставки. Необходимите действия са предприети от "Булгартрансгаз".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Тацов
    #6

    Остава само да се уточни как е извършена саботажната операция от руските служби и, разбира се, кои са българските (съответно румънски и гръцки) помагачи. Това, разбира се, няма да стане при режима на сегашната ЧервеноРуска доминация

  2. Александър Тацов
    #5

    ЧервеноРуската агентура в средните нива на администрацията не спи!

  3. Знайко
    #4

    За кой ли път се опитвам да кажа, че това си е работа за ДАНС. Само че, за съжаление, там също е пълно с кремълски агенти.

  4. Kiril Kovatchev
    #3

    Няма ли да е мнного по-лесно и евтино да се избере директно германска фирма която всъщност може да свърши работата? За какво е българския посредник, само за да осигури рушветите ли? Няма скоро да се оправим ако всеки докопал се до власт българин е готов да продаде интересите на България за 30 сребърника. По този показател България е далече от цивилизования свят по който всички дружно въздишаме.

  5. Apolon Belvederski
    #2

    На мен това безотговорно отношение към газовите връзки със съседните страни ми прилича на умишлен саботаж на енергийната диверсификация и на поведение, подкрепено с пари от Москва. Казано по друг начин: национално предателство. Минаха повече от 6 г. от "газовата криза" през 2009, когато България, унизена от Русия, мръзна 1 месец без газ. Няма разумно обяснение защо след толкова години още няма изградена поне една връзка със съседна страна, освен саботаж в полза на Русия.

  6. Тачев
    #1

    А защо е избран Станилов "ЕООД", след като е било напълно ясно,че не се занимава с изпълнение на подобни СМР - отговарям - защото ако беше избрана например немска фирма занимаваща се предимно с такива прокети - тя нямаше да плати тъй важната за нашите управници комисионна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.