Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сакън да се не разлюти Главния

1 коментар
Сакън да се не разлюти Главния

Дочакахме вест. Доклад на техническата проверка на прокуратурата. Вън от инженерната формулировка на заданието, намирисваща на авиомоделизъм, резултатът е политически коректен. Издържаната в прокурорско-бюрократичен стил словестност е максимално щадяща към обекта на проверката. Сакън да се не разлюти Главния, ще натопим и съда, за да не изпъква прокуратурата. Е, вярно е, че тя е отговорна за неприемливите забавяния при приключване на наказателните дела, ама не е само тя.

Затова ще го замажем така - „ не само прокуратурата е отговорна за неприемливите забавяния при приключването на наказателните дела. Отговорност за това носят и другите участници в системата на наказателното правосъдие, включително и съдилищата. Другите участници не се споменават – МВР и следствието, щото те хората си ги знаят.

Част от препоръките са смайващи. Една от тях е делата за корупция да се преместят в Специализирания съд, „ където се наблюдава по-конструктивно взаимодействие между прокурори и съдии и по-малко формализъм“.Като в публикация в „Труд“. И веднага посегнах към НПК. Там не намерих изискване или възможност за конструктивни отношения между страните по един съдебен спор, извън стриктно регламентираните им процесуални права и задължения. В недоумение потърсих въображема конструкция на отношенията между съдия и прокурор по едно дело, които да са повече или по-малко формални, ако те спазват закона. Веднага възникнаха въпроси:

1. Проява на конструктивизъм ли ще бъде, съответно като каква форма на конструктивизъм би се оценила възможността:

- окръжен прокурор и председател на окръжния съд да обсъждат помежду си конкретно наказателно производство в неговата досъдебна фаза, включително да обсъждат бъдеща квалификация на престъплението, процесуални действия по подготовката му, в повече или по-малко абстрактна форма възможни доказателствени средства, процесуални способи за събирането им, повдигане и изменение на обвинението и други принципни въпроси на наказателното производство;

- на общи сбирки на съдии и прокурори, независимо от повода и формата им, да се обсъждат процесуални действия по предстоящи или текущи дела, колкото и висока да е степента на абстрактност, с която те се поставят пред аудиторията;

- съдия и прокурор да обсъждат в извънпроцесуална форма, например в коридора или на неформална среща на масонска, благотворителна или ловна организация (дружинка) преди, по време или след внасяне на обвинителен акт, конкретни процесуални или материалноправни аспекти на наказателното производство в извънпроцесуална форма, установена от закона. Допустимо ли е в този състав на конструктивизъм съдията да бъде запознат с оперативна информация на органите на досъдебното производство, която не е потвърдена по реда на закона;

- съдия и прокурор или събрания на съдии и прокурори да разглеждат предпоставките и съдържанието на процесуалните действия на съда и прокуратурата по бъдещо или текущо съдебно производство, включително изменение на обвиненията, процесуални позиции и съгласуване на поведението на съда и прокуратурата в хода на производството;

- съдия и прокурор да обсъждат в извънпроцесуална форма правната квалификация, съдържанието и формата на крайния съдебен акт, а защо не и налагането на конкретно наказание или освобождаване от наказателна отговорност;

- осъществяване на кулоарни контакти за даване на правни съвети от съдия на прокурор или от прокурор на съдия по висящо или предстоящо наказателно или съдебно производство, ако съществува макар и минимална вероятност делото да бъде поставено за разглеждане пред такъв съдия.

2. Каква е границата на допустим формализъм в процесуалното поведение на съда към прокуратурата и органите на досъдебното производство, която не може да бъде прекрачвана? Възможно ли е съдът да си затвори очите за процесуални нарушения на досъдебното производство и активно да съдейства по извънпроцесуален ред на прокуратурата за отстраняване на дефектите на досъдебната фаза на производството? Не следва ли преди затварянето на очите пред недостатъците на прокурорската и досъдебна дейност те да бъдат констатирани, съобразно изискванията на закона и да се даде възможност на другата страна да направи адекватни постъпки за защита при тяхното установяване? Как ще се гарантира равенството на страните в процеса, ако пропуските на процесуалната дейност на прокуратурата се санират от съда, а тези на процесуалните представители на останалите участници в процеса не подлежат на такова „поправяне“? Следва ли изискването за „по-малко формализъм“, което е в пряко нарушение на задълженията на съда, предвидени в НПК, да се отнася и до другите страни в производството.

3. Какви са проявните форми на съдийско – прокурорски конструктивизъм, забелязан и отразен в доклада на техническата прокурорска проверка като пример за подражание, в практиката на Специализирания съд и Специализираната прокуратура и какви са конкретните изразни средства на „спестяване на формализма“ в процесуалната им дейност?

4. Какви са критериите, по които инстанционният контрол на съдилищата от по-висок ранг ще оценява „степента на формализъм“ и нейните граници, съответно ще отделят проявните форми на конструктивизъм от другите нарушения на наказателния процес в хода на досъдебното и съдебно производство?

5. Възможно ли е в хода на проявите на конструктивизъм съдът да бъде ангажиран с обвинителната теза, пряко или косвено? Могат ли в изблик на конструктивизъм съдията и прокурорът да се уговорят, че няма нужда от провеждане на съдебен процес, а просто съдът да подпечата обвинителния акт и да постанови присъдата, защо не и по реда на някакъв вид специално заповедно производство в наказателния процес?

И къде в този конструктивизъм е мястото на обективната истина, правото на справедлив процес и разните други „вредни“ признаци на правовата държава, които тук все повече се третират като празни фрази за пред чужденците и ненужна пречка пред радикалното и бързо наказателно производство?

*Адв. Георги Атанасов е бивш съдия и настоящ адвокат от адвокатско дружество  "Доковска, Атанасов и съдружници". Заглавието на публикацията е на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гармиш
    #1

    Браво Атанасов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.