Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 22% от българите живеят с над 557 лв. на месец

Трябва да се въведе минимална работна заплата за висшисти от поне 690 лв., настоява КНСБ

7 коментара
Само 22% от българите живеят с над 557 лв. на месец

Само 22% от българите живеят нормално във финансов план. Останалите 78% от населението преживяват с по-малко от необходимата издръжка на живота, която според КНСБ е 556,55 лв. на месец на човек към края на юни.

Това става ясно от традиционния тримесечен анализ на синдиката за издръжката на живота, обявен от президента на конфедерацията Пламен Димитров.

Основният проблем за неравновесието според профсъюза са ниските заплати. За да живее нормално едно четиричленно семейство например, е нужно двамата работещи родители да получават минимум по 1100 лв. заплата.

Затова КНСБ ще настоява от 1 януари 2017 г. да се въведе минимална работна заплата за висшисти, която да е 690 лв. при 460 лв. минимум за всички останали.

"Няма минимален осигурителен доход по-малък от 700 лв. И сега бизнесът плаща масово на хората с висше образование поне толкова. Не би трябвало да има против въвеждането на този принцип", посочи Димитров.

По думите му доходите в България са много ниски, заради което крайното потребление остава свито. Безработицата намалява, но тази тенденция се обяснява във висока степен с големия брой заминаващи за чужбина висококвалифицирани кадри, сочи анализът на КНСБ.

Средставата, които са необходими на едно четиричленно семейство на месец според синдиката, са в размер на 2226 лв.

За първото тримесечие на 2016 г. обаче 31,3% от българите или близо 2 258 000 българи са преживявали с издръжка до 295 лв., тоест под прага на бедност. В сравнение с предходната година се наблюдава известно намаление, защото тогава делът на тези хора беше 34,1%.

Според Пламен Димитров има известна позитивна тенденция по отношение на броя на хората, които живеят с доходи под линията на бедност, но тя според него нито е отчетлива, нито е устойчива.

46,4% от домакинствата у нас или 3 347 000 души са с общ доход на едно лице от 295 до 557 лв. Тази група запазва относителна стабилност, след като през същия период на 2015 г. делът ѝ е бил почти същият.

Едва 22,3% от домакинствата в България или около 1 600 000 души са имали доход на човек, надвишаващ издръжката от 557 лв.

Според Пламен Димитров общият извод, който следва от данните, е, че бедните в България стават по-бедни, а богатите - по-богати.

По данни на КНСБ в риск от бедност у нас са 59.2% от хората. Част от тях са успели да излязат с доходи над линията на бедност поради увеличението на минималната работна заплата. Тези хора живеят с общ доход на едно лице от 420 лв. или това са около 4,2 млн. българи.

Според КНСБ хората в тази категория са са по-близо до издръжката на бедните семейства и рискът да попаднат отново в групата на бедните е твърде голям.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Изключително дразнещи изказвания на чиновници, които са се откъснали от действителността и са напомпани с цифри, които не означават нищо. 30% от икономиката на страната ни е в сивия сектор, което означава, че не са обхванати от "честната статистика" и живеят с по-голям доход. Услугите по домове и по квартали също не влизат в тези цифри. Хайде да не се стряскаме повече, а да обхванем цялата картина - по-сериозно е!

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Иначе, България бие по качество на живот Румъния и Турция! Индексите включват безработица, инфлация, разпространението на болестите, очакванията за живота, качеството и достъпността на образованието, инфраструктурата, борбата с корупцията и свободата на словото БВП и др. БГНЕС

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    А къде от десетки години са масовите стачки на трудещите се, за извоюване на достойно заплащане! Е.ати синдикатите /мафията/ и техните членове-мат,риал за гласуване. "Стабилността" е по-важна за...политиците и мафиотите с бели якички!

  4. tim
    #4

    А трябва ли т.н. вишисти да могат и знаят нещо или е достатъчна тапия от врачанския "университет"?

  5. filt
    #3

    Тези цифри са изключително неточни. Има големи различия по възраст, етнос, образование, местожителство и др.

  6. Oanis
    #2

    "Социалната ни държава" царство на крадливите 22 %.

  7. blue velvet
    #1

    Значи около 10-15% от хората В България живеят, а останалите 80-90 % се борят за оцеляване.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.