Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Санирането отива към 2 млрд. лв. за сметка на данъкоплатците

Програмата върви доста встрани от нормалното бюджетиране

5 коментара
Санирането отива към 2 млрд. лв. за сметка на данъкоплатците

Националната програма за саниране е истински бюджетен фантом.

Още от нейното стартиране се говореше за сума от 1 млрд. лв., но дълго време от очите на данъкоплатците убягваше схемата, по която тази програма ще се финансира.

Първо се говореше за европейски средства, а после заработи схемата с финансиране, осигурено от Българската банка за развитие (ББР) чрез предоставянето на държавна гаранция. Въпреки че програма вече се изпълнява, остава впечатлението, че данъкоплатецът не знае, че именно той финансира санирането. Най-вероятно не знае и че сумата вече е умножена по две.

Преди да стигнем до гласуваното тази седмица използване на част от излишъка за финансиране на програмата, обаче, нека онагледим как работи схемата към момента.

Стъпка 1: ББР се финансира от чужбина чрез държавна гаранция. Даването на държавна гаранция общо взето гарантира лесното набиране на ресурс. Досега е ратифициран заем за 300 млн. лв. от Банката за развитие на Съвета на Европа (20 април 2016 г.). Предстои и гласуване в парламента за ратифицирането на заем за 200 млн. лв. от Кредитанщалт фюр Видерауфбау (КфВ). Към тези два заема прибавяме и предоставената възможност за държавна гаранция за ББР от 500 млн. лв. в Бюджет 2017. Общо това са въпросните 1 млрд. лв., които ББР следва да набави от чужбина чрез държавни гаранции.

Стъпка 2: ББР отпуска финансиране (тоест помощ) на блоковете. Финансирането от ББР спокойно може да се нарече помощ, тъй като то на практика няма да се връща от собствениците в блока - санирането в този смисъл е безплатно. Данни от регистрите на ББР показват, че към момента има договорено финансиране за 780 млн. лв., а текущо усвоената сума е 300 млн. лв. Последното не е случайно, тъй като усвоената сума съвпада с въпросните 300 млн. лв. от Банката за развитие на Съвета на Европа. Другите 200 млн. лв. от КфВ чакат своята ратификация.

Стъпка 3: Активира се държавната гаранция и данъкоплатците плащат на ББР, която връща ресурса на чуждите инвеститори. Последната стъпка е тази, която вече бърка в джоба на данъкоплатеца. Понятието "държавна гаранция" по принцип предполага, че това е някакъв защитен механизъм - ако длъжникът не плати, тогава държавата плаща. В случая не е така. В постановлението на МС е записано, че гарантът (тоест държавата) на практика винаги плаща, тоест на данъкоплатците няма вариант да им се размине.

Видно от тези три стъпки е, че държавата плаща изцяло за санирането, като ББР е просто разпределителна гара - осигурява ресурса, който после данъкоплатците връщат. Развитието от тази седмица обаче прави нещата още по-интересни. Правителството гласува 1 млрд. лв. от излишъка да отидат за саниране, тоест това да е директен бюджетен разход.

Въпросът е дали това покрива този 1 млрд., привлечен от ББР или е нов милиард?

Ако приемем, че е първото, то фискално нещата изглеждат доста странни. На практика, държавата ще е предоставила ресурса от държавната гаранция преди да е поето задължението. В този вариант ще се обезсмисли ратифицирането на втората гаранция. По-вероятно обаче е второто. Ще похарчим 1 млрд. лв. от излишъка за саниране, като в същото време ББР ще продължи схемата с нейният си 1 млрд. лв. по държавните гаранции.

Данните от програмния бюджет на регионалното министерство подкрепят подобна теза. Според данните в този документ за 2016 г. ще бъдат завършени сгради за общо около 500 млн. лв., а за 2017 г. ще бъдат разплатени други над 1,3 млрд. лв. Общо сумата отива към 2 млрд. лв., тоест 1 млрд. от ББР по държавни гаранции и 1 млрд. от излишъка за 2016 г. Ако през следващите дни парламентът ратифицира гаранцията по заема от 200 млн. лв. за ББР от КфВ, то нещата ще са повече от ясни.

Тук нямаме за цел да коментираме санирането по същество, а по-скоро да онагледим как данъкоплатците ще финансират една програма, която върви "встрани" от нормалния бюджетен процес - било през ББР, било през излишъка, това е програма, която прескача обичайното бюджетно планиране.

Каквито и резултати да постигне като програма, в бюджетен план санирането е прекрасна илюстрация на т. нар. фискални илюзии - хората почти повярваха в безплатния обяд с тази програма.

*Статията четете още и на ime.bg.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #5

    Казах го в началото на - повтарям го сега. Тази "програма" за енергийна ефективност - санирането, заедно с епохалното строителство на пътища и магистрали ще се окажаже най-голямата далавера на гербаджийската мафия, сравнима само с АЕЦ Белене. Да идват следващите строители на съвременна България! Да... и сервитьорът със сметката, щото все пак някой трябва да плаща. Нали?

  2. Nikola Nikolov
    #4

    Една от най-доходоносните за герб далавери - хем законна, хем на мат'ряла е подхвърлено нещо, хем река от комисионни за тях! Почти като магистралите!! Под мъдрото ръководство на партизанската внучка - най-прекрасното лиле....

  3. deni123
    #3

    а и второ - защо се атакува програмата да САНИРАНЕ на панелните блокове - ами защото там е концентирано население на БЯЛАТА РАБОТНИЧЕСКА КЛАСА. Вече напълно ставам ТРЪМПист. Значи от ИПИ един път не написаха коментар за тоталното източване на социалната система от определени привилегировани малцинства и то система, която се пълни единствено от (БЕЛИТЕ) работещи. Дори Англия, Германия пропищяха и вече отказват да раздават социални помощи на всеки. Обаче ПРОБЛЕМ Е, ако някой българин получи МАТЕРИАЛНА ПОМОЩ(не парична), а МАТЕРИАЛНА и вече става ВОЙ ДО НЕБЕСАТА.

  4. deni123
    #2

    Хм, много загрижени за ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ нашите експерти. А добре, като не се дадат целево за саниране тези 1 или 2 млрд годишно какво ще стане. Ще се върнат на ДАНЪКОПЛАТЕЦА ли?!!! Не ставайте смешни, знаете че ще потънат в ЧАСТНИ ДЖОБОВЕ отново. Това е една чудесна програма, която целево решава конкретни проблеми. Самият факт, че говорим за излишък, говорим за ръст на икономиката казва всичко. Разбирам, че фризера Дянков е моделът-мечта за някои пазарни фундаменталисти. Все пак, икономическата теория познава и други големи имена.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Общо в страната има около 18 700 панелни блока, като в тях се помещават 700 000 домакинства, които според Наредба № 7 от 2004 г. за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради подлежат на саниране с цел енергийна ефективност. За санирането на всички, а те правят не само панелки /в моя квартал-и др. на връзкари/ им трябват 20 години и 8 милиарда!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.