Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САС замени доживотната присъда за убийството на Яна Кръстева с 19 г. затвор

Прокуратурата ще атакува смекченото наказание на Николай Русинов

0 коментара
Николай Русинов-Чеци

Софийският апелативен съд (САС) отмени доживотната присъда на единствения подсъдим за жестокото убийство на 28-годишната Яна Кръстева в Борисовата градина – Николай Русинов-Чеци, заменяйки я с 19 години затвор.

Причината е, че за разлика от Софийския градски съд (СГС), апелативните съдии Николай Джурковски, Емилия Колева и Петър Михайлов смятат, че при извършването на престъплението той не е проявил нито изключителна безчовечност и коравосърдечност, нито садизъм, за да бъде охарактеризиран като крайно жесток спрямо жертвата си човек.

Освен това САС отбелязва, че наказанието се налага с цел да въздейства за поправяне и превъзпитание, а не с цел мъст и затова, макар болката и мъката на родителите и на близките на Яна Кръстева да са изключително големи, наказанието на подсъдимия не следва да е разплата и отмъщение за стореното от него.

От прокуратурата веднага обявиха, че ще протестират по-лекото наказание пред Върховния касационен съд (ВКС), който предстои да се произнесе окончателно по казуса. Останалата част от решението на СГС, с която на двамата родители ан Яна беше присъдено обезщетение от иобщо 300 000 лева, е потвърдено от втората инстанция.

"В конкретния случай умъртвяването на пострадалата се дължи единствено и само на механична асфиксия от притискане в областта на лицето, шията, гръдния кош и корема, като допълнително са ѝ причинени и несъставомерни травматични увреждания, реализирани по механизма на удари (с ръце). Според вещите лица в случая не е била необходима огромна физическа сила, за да се причинят установените по трупа на пострадалата телесни увреждания. Освен това в разясненията си (пред СГС) вещите лица са категорични, че всички кръвонасядания и ожулвания, описани по време на аутопсията, са причинени по механизма на притискането и че няма някакви увреждания, които да се дължат на много силни удари по тялото, в областта на главата, гърдите и т.н.", мотивира решението си апелативният съд.

Добавя и това, че "по делото липсват данни, характеризиращи подсъдимия като агресивен, безмилостен и садистичен човек". Освен това според втората инстанция няма данни и за съучастници, до който извод беше стигнал градският съд заради намерени косми по тялото на Яна.

"Без никакво съмнение обстановката на местопрестъплението не е била стерилна и изолирана, за да се очаква на това място да са оставени и да присъстват биологични следи единствено от намиращите се там лица към момента на извършване на деянието", се казва в мотивите на САС.

"Самото деяние, предмет на настоящото производство, макар и да сочи на проявени от подсъдимия безчовечност и бездушие (доколкото би било абсурдно при извършването на едно такова деяние да се твърди, че деецът е проявил човечност и съчувствие), няма характера на изключително такова, в сравнение с другите "обичайни" случаи на престъпления по чл.116, ал.1, т.6, пр.2, вр. чл. 115 от НК (убийство). Т.е. извършеното от подсъдимия Русинов престъпление убийство, предвид своите конкретни обективни и субективни характеристики, и въпреки крайно негативните обществени оценки, не може да бъде оценявано като "изключително тежко", обобщава апелативният съд.

Отделно САС приема като смекчаващо обстоятелство това, че Яна е била под въздействие на алкохол (установени са 2 промила) и това ѝ състояние е благоприятствало извършването на насилието върху нея, "както и че с оглед и на това в случая не е било необходимо упражняването на огромна физическа сила, за да бъдат причинени установените по трупа ѝ телесни увреждания".

Делото бе изпълнено с противоречия, неясноти и неочаквани обрати от самото начало, след като първоначално МВР кри от медиите убийството в продължение на една седмица, а впоследствие приоритетно се захвана с разследването, за да обяви тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов, че подчинените му са разкрили двама убийци – Николай Русинов и Пламен Трифонов.

Прокуратурата обаче повдигна обвинение само на Трифонов, като лично бившият градски прокурор Николай Кокинов обясни, че подчинените му се приели за достоверна версията на Русинов, че във фаталната за Яна нощ на 9 юли 2011 г. двамата били заедно в заведението в Борисовата градина, известно като "Маймунарника", пили доста алкохол и правили секс в храстите, след което призори той я оставил жива и си тръгнал.

Трифонов пък бе задържан заради морфологично сходство на косата му с косми, намерени на местопрестъплението. Там бяха открити обаче и множество биологични следи, които пряко свързват мястото с Чеци – отпечатъци, косми и семенна течност. В крайна сметка той бе задържан цели 9 месеца, след като ексминистър Цветанов за първи път спомена името му като заподозрян.

Причината бе, че след като прекара около 4 месеца зад решетките първият обвиняем – Пламен Трифонов, бе пуснат на свобода от Софийския апелативен съд в края на ноември 2011 г. В мотивите на магистратите тогава бе записано, че обоснованото предположение за вината му "до такава степен е разколебано, че се приравнява до пълна липса".

Безспорно бе установено, че иззетите биологични следи, включително и салфетки със семенна течност, са на Русинов, от когото прокуратурата необяснимо свали всички подозрения още в началото на разследването, след като той обясни, че към 5.00 – 6.00 часа сутринта се събудил до Яна, която спяла спокойно, станал и си тръгнал. Присъствието му бе потвърдено и от данни за използван по същото време GPRS от мобилния му телефон.

Случаят обаче бе белязан от изключително мистериозни и смущаващи моменти, като например намесата на журналиста Мартин Карбовски. Той изигра основна роля за първоначалното освобождаване на Чеци след завръщането му от Турция, където се бе укрил, като сам се похвали, че предлага на Чеци гаранции лично от тогавашните министър Цветанов и главен секретар на МВР Калин Георгиев. Гаранции за какво и срещу какво – не стана ясно.

След разколебаването на обвиненията срещу Трифонов обаче, тв-водещият отново се намеси в делото, намирайки нов свидетел – таксиметров шофьор, разпознал първия заподозрян в района на Борисовата градина на сутринта след убийството. Тези показания обаче не бяха подкрепени от никакви други доказателства, уличаващи Трифонов, и обвиненията срещу него бяха свалени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.