Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Русия водят битка за енергийното бъдеще на Европа

7 коментара
САЩ и Русия водят битка за енергийното бъдеще на Европа

САЩ и Русия отново са се вкопчили в конфликт, който може да се окаже определящ за десетилетия, и Европа отново е в центъра на битката. Но сегашното повторение на Студената война не е за военно превъзходство.

Става дума за отоплението и електричеството на десетки милиони европейци. Върху картата са отбелязани не разположенията на войски, танкови батальони и ракетни силози, а тръбопроводи, пристанища и електроцентрали.

С разширяването на икономическите санкции срещу Русия и обмислянето на военна подкрепа за Украйна правителството на Обама форсира една по-малко забележима, но далеч по-съществена кампания за намаляване на зависимостта на Централна и Източна Европа от руска енергия. Един успех, според американски служители, би означавал най-после съветските държави и сателити "да се освободят" от десетилетията на икономически тормоз от Москва.

За целта Вашингтон помага за изграждането на нови газопроводи и терминали в един регион, който зависи от Русия за над 70 на сто от енергийните си нужди. Той поощрява участието на американски компании в търгове за ядрени централи и проучване за шистов газ в Европа.

И докато САЩ напредват, Кремъл отвръща на удара, предупреждавайки съседните правителства, че ще има последици, ако се обърнат на запад, търсейки енергия. Русия се опитва да надхитри САЩ в търговете за ядрени централи, да осигури инфраструктура за доставки на газ в цяла Европа и да контролира не само начина, по който изнася на запад огромните си енергийни запаси, а и какво правят европейците с тези доставки след това.

"Това е игра на шах", казва Еймъс Хочстейн, специален пратеник на Държавния департамент по международните енергийни въпроси, надвесен над карта на Европа с отбелязани на нея съществуващи и предлагани тръбопроводи.

САЩ от десетилетия притискат европейските си партньори да намерят нови източници за петрол, газ и въглища, но кризата в Украйна повдигна мизата. Завземането на Крим от Русия миналата година и продължаващата подкрепа за бунтовниците в жестоката война в Украйна промени нагласата на Европа да разчита толкова много на руската енергия.

Миналия месец държавният секретар Джон Кери посети България, за да насърчи сондажите за газ и да съдейства за участието на американска компания в строителството на нов ядрен реактор.

България разчита на Русия за 85 на сто от доставките на газ и изцяло за ядрената си енергия. Цените, които са едни от най-високите за натовските страни, са причина за притеснения в алианса, който се гордее, че е спечелил Студената война.

"Войната беше спечелена", каза Кери пред служители в посолството на САЩ в София. "Но ето, че сме 2015 година, а Русия продължава да налага волята си на народите."

През ноември вицепрезидентът Джо Байдън посети със същата мисия Румъния, друга уязвима страна, и Турция - моста на Европа към богатата на ресурси Централна Азия. Виктория Нюланд, най-високопоставеният дипломат на Америка за Европа, и пратеникът по енергийните въпроси Хочстейн през последните няколко месеца работиха с Европа върху координирана енергийна стратегия. Тяхното послание: Един неуспех само ще насърчи още повече руския натиск.

Въпреки че случаите, в които Русия затваряше кранчето за съседите си, предизвикаха тревога, продължаващите вътрешни борби между европейските правителства и компании спъват усилията за диверсификация на континента.

Някои големи държави успяха да сключат лесно частни сделки с правителството на президента Владимир Путин. Но това не помага изобщо на най-уязвимите икономики в Европа, чиято инфраструктура е предназначена само за доставки от Сибир.

Но наред с говоренето за диверсификация все повече се предприемат и действия.

С помощта на САЩ Литва и Полша скоро ще внасят втечнен газ от Норвегия, Катар и евентуално от САЩ. Нови газопроводи ще позволят на компаниите в централно- и източноевропейските страни да пращат гориво от запад на изток и от север на юг.

А до една-две години по южен коридор ще се пренася гориво от Каспийско море през Азербайджан, Грузия и Турция до Европа, заобикаляйки Русия.

Тези постижения, комбинирани с други задвижени проекти - завод за втечнен газ на хърватския бряг, междусистемна газова връзка между България и Румъния, връзки към Сърбия и Унгария, както и по-голяма енергийна интеграция чак до Испания и Франция - ще означат за европейците, че ще могат да си помагат, като обединят източниците си за доставка на енергийни суровини и отслабят по този начин хватката на Русия.

Хочстейн заяви, че САЩ биха искали до 2020 г. сегашният дял на Русия на източноевропейския енергиен пазар да бъде намален с 20 процента, което според тях би било голяма крачка напред.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:17 на 9 април 2015 от автора.
    #7
  2. Коментарът е изтрит в 14:17 на 9 април 2015 от автора.
    #6
  3. milan
    #5

    Новата енергийна стратегия на ЕС подкопава възможността Русия да доминира над европейския пазар и да източва европейските фондове,предимно в страни-бивши свои сателити/сред които и БГ/,Заедно с Гърция и Кипър.Техните пеавителства допускат корумпирания ,руски бизнес в енергийните си и банкови системи и дестабилизират ЕС.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    А днес в Русия ценатa нa барел Brent падна под 55 долара, курса на еврото надмина 78 рубли, долара - 68 рубли и това на фона на ръста на запасите на нефт в САЩ.

  5. Pilgrim
    #3

    Нерде САЩ нерде Европа - по депесарски. Украйна ще я НАШИСТЯТ при първа възможност, че и искат въглищата на Донбас.Трябва им територия, и ресурси, а не украинци и местни тарикати.Подобна е и ситуацията в България.

  6. so what_deactivated_1521205049
    #2

    С ПЛАВАЩАТА ПЛАТФОРМА за втечнен газ, която Литва си купи от Норвегия се покриват 90% от нуждите на ТРИТЕ балтийски републики А цената: на руския газ по-рано- 400 долара за 1000 куб-м на норвежкия - 170 долара! Това е братската дружба! НО БОЙ ПОСЛЕДЕН Е ТОЗИ ДА ЗНАЕТЕ и ще се отървем НАЙ-После от Русия!

  7. Kiril Kovatchev
    #1

    Европа и Америка имат общи интереси за възпиране на руските варвари. Европейците свикнали с американския чадър разпънат над европа от втората световна война, някакси нехаят за собствената си сигурност. Мнозина европейци наивно вярват че ако не правят нищо за да спрат надигащото се зло от изток, то няма да ги закачи. Добре че е Америка че да помага на застаряващата си и оглупяваща по-възрастна сестра, иначе последната би станала лесна плячка на варварите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.