Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът на Европа: В Истанбулската конвенция НЯМА "трети пол" и секс уроци

13 коментара
Съветът на Европа: В Истанбулската конвенция НЯМА "трети пол" и секс уроци

Съветът на Европа разпространи официално опровержение на всички митове и конспирации, които циркулират в България покрай решението на правителството да приеме Истанбулска конвенция. Международната организация отхвърля твърденията, че конвенцията изисква приемане на "трети пол", еднополови бракове и специално сексуално образование в училищата. Едновременно с това се дава и просто обяснение на въпроса дали английските думи "sex" и "gender" (и двете означават "пол" на български) ще създадат законов хаос в България. Няма да се случи нищо подобно, твърди Съветът на Европа.

Посланието към България е под формата на прости въпроси и отговори за конвенцията, което напълно съответства на нивото на "дебата" в страната, в който дори прозвучаха притесненията на съуправляващата партия ВМРО, че България ще бъде задължена да приема "травестити от Иран". Пълният текст на конвенцията на български език може да прочетете ТУК.

Ето разясненията от Съвета на Европа:

Какво означава терминът "gender" в Истанбулската конвенция?

"Gender" и "sex" са две различни неща. В конвенцията, терминът "gender" е базиран на двата биологични пола - мъжки и женски. Той означава "социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики, които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете".

Според конвенцията дефинициите за "sex" (биологично детерминирания пол) и "gender" са две различни, отделни концепции. В обяснителния доклад към конвенция се подчертава, че терминът "gender" няма за цел да заместни термините "жени" и "мъже", използвани в конвенцията.

Задължени ли са държавите да провеждат уроци по сексуална ориентация съгласно конвенцията?

НЕ.

Истанбулската конвенция изисква страните по нея "да предприемат необходимите мерки за насърчаване на промени в социалните и културни модели на поведение на жените и мъжете с цел изкореняване на предразсъдъци, обичаи, традиции и всякакви други практики, основани на идеята за малоценност на жените или на стереотипни роли за жените и мъжете". (чл 12 от конвенцията)

За пример, член 14 изисква от държавите да включат в официалната учебна програма материал, който да окуражи момичетата и момчета от ранна възраст да преследват цели в живота, без да се чувстват ограничени от традиционните роли за мъжете и жени. Примерно, че мъжете изкарват парите в семейството, а жените са само майки и гледачки.

Това задължение по никакъв начин не задължава държавите да включват в учебната програма уроци за сексуална ориентация или полова идентичност.

Задължени ли са държавите да признаят транссексуални и интерсексуални лица за бежанци?

НЕ.

Никъде в конвенция не се казва, че бежанският статут се определя от това. Вместо това Истанбулската конвенция изисква от страните да въведат чувствителна към пола (има се предвид "gender") перспектива при оценка на исканията за предоставяне на бежански статут, в частност от жени.

Задължава ли конвенцията държавите законово да признаят съществуването на трети пол?

НЕ.

Терминът "трети пол" се отнася до категория хора, които не се идентифицират като мъже или жени. Транссексуалният е личност, чиято социална полова идентичност не кореспондира с неговия биологичен бол, предопределен при раждането. Транссексуалните хора понякога желаят медицинска помощ, за да преминат от единия пол към другия.

Конвенцията не изисква от държавите да определят специален законов статут за тези хора. От страните се изисква само да избягват дискриминация на основата на половата идентичност, както и на друга основа – раса, цвят, език, религия, политически и други възгледи, национален или социален произходи, принадлежност към национално малцинство, собственост, възраст, здравен статут, увреждане, брачен статут, имигрантски или бежански статут.

Разрешава ли конвенцията еднополовите бракове?

Не.

Този въпрос е изцяло извън обхвата на конвенцията. Европейският съд по правата на човека е подчертавал, че националният законодател остава свободен да не разрешава еднополовите бракове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #13
  2. velko
    #12

    Съветът на Европа е в безизходица и прави първите крачки към канализацията на историята.А това означава ,че "тука има, тука няма",че често "мъдрият е твърде прост".Елитът на "колективния Запад" не е в състояние да предложи на хората нищо ново,т.е. старото си отива,а новото не се е родило.

  3. Ивайло Тинчев
    #11

    Медияпул, г-н Красен Николов, защо разпространявате фалшиви новини? Такъв текст от страна на Съветът на Европа не може да се намери в сайта им. Или публикувайте линк към официалното опровержение или махнете новината и се извинете публично!

  4. edin.drug
    #10
  5. edin.drug
    #9
  6. т€еритория на Мики Маус
    #8

    Заедно със следващите избори, да се проведе РЕфЕреднум, длаи таз конвенция да се ратифицира от парламента! Та дори и със придружаваща декларация. Защото в конституцията е записано, че международното законодателство има ПО-ВИСОК проритет от местното! Хората цитираха конкретни точки и конкретни определния на"трети пол" дадени в т3 от конвенцията. С линкове, членове, точки. Нищо такова не виждам в тоз матрял. Да покажат напр. чл 3, т. В -определението за "социален пол"

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  9. pepe
    #5

    Пропуснал съм може би първата ти статия Красене. Голям пропуск от моя страна, признавам, но пък и не мога да прочета всяка статия. В тази статия обаче си коментирал нещо, без да дадеш линк към него. А това не е начина, по който трябва да се правят нещата в една медия, която иска да бъде уважавана. Нито има гаранция, че ще прочета, аз или който и да било друг, всяка твоя статия по въпроса, нито съм длъжен. Не би трябвало и да предполагаш, че тези, които те четат ще знаят въобще нещо по въпроса предварително. Много декларации в статията ти, много "НЕ" с главни букви, а линка ти липсва. :)

  10. krasen
    #4

    Още в първата публикация на Mediapool след решението на Министерския съвет на 3 януари има линк към конвенцията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.