Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзът на съдиите призова НС да подкрепи съдийското самоуправление

1 коментар
Съюзът на съдиите призова НС да подкрепи съдийското самоуправление

Съюзът на съдиите в България призова Народното събрание да гласува доверие на съдиите и да им даде възможност за реално самоуправление. Организацията обяви в четвъртък, че това е единственият начин да се противодейства на развитието на съдебната номенклатура, която е пречка за независимостта на съдиите и върховенството на закона.

Въвеждането на съдийското самоуправление е залегнало в проекта за промени в Закона за съдебната власт, който вече получи подкрепа на първо четене в парламентарната правна комисия. Предлага се общите събрания на съдиите да могат да вземат редица решения, които сега са в ръцете само на техните шефове. Редовите съдии ще могат да издигат и свои колеги за началници, а ВСС няма да има право да игнорира предложенията им. Това би променило сериозно играта за съдебната номенклатура и лобитата, които владеят системата от нейното конструиране през 1991 година.

При първото четене на проекта в правната комисия против предложените промени бяха представители на БСП и ДПС. Четин Казак от ДПС обяви, че въвеждането на съдийското самоуправление би довело до "анархия" в системата и изцяло подкрепи статуквото.

Въпреки декларираната голяма парламентарна подкрепа, има знаци, че с промените в съдебния закон може да се повтори ситуацията с "опраскването" конституционната реформа. В края на миналата година парламентът позволи на главния прокурор да запази тоталния си контрол върху държавното обвинение. В същото време бе запазен политическия контрол върху съда. Точно в обратния дух бяха препоръките на Венецианската комисия и европейските стандарти за независимостта на съда.

Сега единственото ГЕРБ и РБ декларират подкрепа на цялостния проект за съдебен закон, а Патриотичният фронт, АБВ и БДЦ искат сериозни редакции. Тяхна мишена е реформата в прокуратурата, но може да се посегне и на съдийското самоуправление.

Главният прокурор Сотир Цацаров също подкрепи безусловно промените в закона. Проектът предлага премахване на формулата, че прокуратурата е единна и централизирана под пълния контрол на своя върховен началник. Обвинител №1 обаче би запазил правомощията си да заповядва в писмен вид на всеки прокурор през неговия пряк шеф. За сметка на това има съществени предложения за въвеждане на реален парламентарен контрол върху безотчетния шеф на държавното обвинение.

В писмото си съдийският съюз припомня за осакатената конституционна реформа, която е оставила съдбата на съдиите в ръцете на представителите на партиите във Висшия съдебен съвет. ССБ е недоволен и от отпадналата от проекта възможност за общите събрания на редовите съдии да изразява становища по въпроси от компетентността на техните шефове.

В същото време съдийската организация предупреждава, че всяко следващото "отстъпление от принципите на съдийско самоуправление биха обезсмислили съвсем предлаганите с амбицията за реформа промени".

"Именно чрез разширяването на съдийското самоуправление ще се насърчи отговорността на съдиите и ангажираността им в отстояването на независимостта на съда, както от възможни опити за външни вмешателства, така и чрез предотвратяване на вътрешни за системата нелегитимни въздействия", се казва в писмото на ССБ до парламента.

Организацията напомня още, че по време на дебата около написването на закона е настоявала за реална децентрализация на прокуратурата. Идеите на съдиите обаче не са били приети.

"Противопоставихме на запазването на функционалната подчиненост от страна на всички прокурори на главния прокурор, доколкото предвиденото само в организационен аспект ограничаване на субординацията не е достатъчно за истинска децентрализация на прокуратурата", се казва в позицията на съдийския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Изключително важен, ОПРЕДЕЛЯЩ МОМЕНТ ЗА СЪДЕБНАТА РЕФОРМА В БЪЛГАРИЯ, е заключението в доклада на проверяващите от Европа, които би трябвало без никакви двусмислия, "тактични" намеци или витиевати констатации, да посочат, както несъстоятелността на съветския модел в нашата прокуратура, така и всички останали кривици в съдебната система, довели до срив в доверието към нея!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.