Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзът на съдиите призова съвета да се саморазпусне

52 коментара

Съюзът на съдиите в България (ССБ) предложи в сряда радикални мерки за реорганизация на Висшия съдебен съвет (ВСС) и призова членовете му да подадат оставки. Според магистратската организация съдебната власт се намира в "безпрецедентна криза на общественото доверие", която може да бъде решена единствено по този начин. От ССБ заявяват, че ако членовете на съвета се върнат на старите си места в системата, ще бъдат значително по-малко вредни, отколкото ако останат във ВСС.

"Упражняването на основната юридическа професия е тежка отговорност, но безпринципното "кадруване", което ще продължи, е несравнимо по-опасно – разрушава независимостта на съда "отвътре" и неизбежно поставя под въпрос върховенството на закона", се казва в писмото на съдийския съюз. То е изпратено до членовете на ВСС, правосъдния министър Маргарита Попова и Народното събрание.

ССБ смята, че "кризата в съдебната власт може да бъде превърната в катарзис", ако бъде променена структурата на Висшия съдебен съвет. Чрез писмото се призовава министър Попова да започне възможно най-бързо консултации за такава промяна.

Съюзът на съдиите иска разделяне на ВСС за прокурори и съдии, а неговите членове да бъдат активни магистрати. Иска се намаляване на броя на членовете на съвета, на необходимия юридически стаж, мандатът им да бъде 3, а не 5 години, парламентарната квота да бъде сведена до 1/3 от избираемия състав на съвета.

В момента съдебната система и Народното събрание излъчват по 11 свои представители във ВСС. Съдийската организация настоява още членовете на съвета от политическата квота да бъдат избирани с мнозинство от 2/3 от депутатите с цел постигане на консенсус около кандидатите.

Този състав на ВСС "ще дискредитира напълно съдебната власт"

От ССБ определят оставките на Галина Захарова и Капка Костова като кулминацията на вътрешното напрежение в съдебната система, защото тези актове са показали, че статуквото е непоносимо.

"Уважаваме избора на съдиите Капка Костова и Галина Захарова и разбираме техните мотиви. Оставките им са професионална позиция, която се основава единствено на дълга пред общността и гражданите, чувството за лично достойнство, на съпротивата им да продължат да участват в легитимирането на неясната дейност по администриране на съдебната власт, която ни прави безпомощни да разберем какви са истинските мотиви за взетите решения", заявяват съдиите.

Те декларират, че тяхното писмо не е провокирано само от избора на Владимира Янева за председател на Софийския градски съд. "Той е част от поредица последователни назначения, протекли недемократично и непрозрачно", се казва в писмото. Напомня се още изборът на Веселин Пенгезов за председател на Софийския апелативен съд, управлението на съдилищата в Благоевградския район, "кадровият брокер" Красимир Георгиев – Красьо Черния, и скандалът "Приморско".

"Висшият съдебен съвет в този му персонален състав ще дискредитира напълно съдебната власт, ако продължи да упражнява конституционните си правомощия", заявяват съдиите.

Те протестират и срещу изявленията на членове на ВСС по време на дебата за избор на шеф на градския съд, когато Иван Колев (бивш председател на Софийския районен съд) заяви, че няма да гласува за Величка Цанова, защото участвала в подписки срещу ВСС. После се оказа, че в същата подписка е участвала и съдия Владимира Янева, но това никой не го отчете.

Дори и при това положение шефът на етичната комисия във ВСС Цони Цонев обяви, че 109 столични съдии опитват да натискат ВСС, а Цанова се е възползвала от положението си на и.д. шеф на съда.

"Вие сте кадрови орган на системата, но не сте началник на магистратите. Затова приемаме за опасно и недемократично дистанциране от магистратската общност изявленията на членове на съвета, че участието на съдии в писмено изразяване на мнение е злепоставящо в кариерното им развитие или че представлява нарушаване на етичните правила", пишат съдиите.

ССБ припомня, че съдебният съвет нито веднъж не защити съда и отделните съдии от нападките на високопоставени представители на изпълнителната власт, което е неизпълнение на ключови негови задължения.

Георги Шопов: "Всеки може да иска, каквото си иска"

Няколко часа по-късно двама от членовете на ВСС омаловажиха сериозността на отвореното писмо на ССБ, като се усъмниха в неговата легитимност. Според шефа на комисията по атестирането на магистрати Георги Шопов становището на съдиите било "малко пресилено".

"Искането им няма законово основание. Всеки може да си иска, каквото си иска", коментира лаконично съдията пред Mediapool след заседанието на парламентарната правна комисия в сряда.

Шефът на етичната комисия в съвета Цони Цонев пък обяви, че становището на ССБ няма никаква легитимност, ако не е изготвено на общо събрание на членовете на организацията. Той цитира устава на съюза, според който "решения по важни въпроси" се взимали по тази процедура.

"Ако е взето след общо събрание, ще преценим какво да направим", кратко отговори Цонев на въпрос на Mediapool дали би си подал оставката, ако всички членове на ССБ застанат зад искането.

Въпреки неясната си позиция по темата, Цонев се оказа съгласен с две от предложенията в отвореното писмо – ВСС да се радели на съдийски и прокурорски и да бъде намалена парламентарната квота в съвета.

"Мен ако питате, това е личното ми мнение, съставът на ВСС трябва да се излъчва само от съдебната власт", заяви прокурорът и посъветва ССБ да отправи предложенията към парламента, който да промени конституцията "и всичко да бъде о' кей".

Организации искат оставките на скандално избрани съдебни шефове

В същото време неправителствените организации Институт за развитие на публичната среда и "РискМонитор" поискаха оставките на скандално избраните шефове на институции в съдебната система. Според тях това ще покаже тяхната лидерска отговорност.

"Те трябва да преосмислят дали оставането им на съответния пост не се превръща в тумори, отслабващи още повече общественото доверие в интегритета на българското правосъдие", се казва в декларацията на двете организации.

Същото като съдийския съюз те настояват за промени в конституцията в частта ѝ, свързана с ВСС. Предложенията им са също за разделянето на съвета за съдии и прокурори, решенията на ВСС да се взимат явно, изключително подробно мотивиране на решенията, възможност преди избора да се публикуват "програмите" на кандидатите за административни ръководители.

Двете организации настоява до приемането на тези промени ВСС да спре процедурата за избор на ръководители за специализираните съдебни органи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бредо
    #52
  2. бос
    #51
  3. Влад
    #50
  4. Trifon
    #49
  5. ///
    #48
  6. милиционерка
    #47
  7. Ралф
    #46
  8. Кабакчиев
    #45
  9. Жеко
    #44
  10. Ана
    #43

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.