Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СБЖ иска законова защита на журналистите от произвола на задкулисни издатели

3 коментара
СБЖ иска законова защита на журналистите от произвола на задкулисни издатели

Само законовата принуда може да предпази журналистите от произвола на задкулисни издатели и работодатели и да гарантира не само техните права, но и наличието на демократична, високо професионална, обективна и здравословна медийна среда, от каквато България има крещяща нужда, ако иска да бъде наистина европейска държава. Това се казва в позиция на Съюза на българските журналисти по повод спирането на вестник "Преса" и списание "Тема".

Организацията изразява дълбоката си тревога от спирането на двете издания и освобождаването на 135 журналисти.

"Спирането на "Преса“ и "Тема“ е част от процес, който вероятно ще продължи, защото и други печатни издания, и то с утвърдени имена, са също в много тежко положение. Обедняването на медийната среда обаче очевидно не тревожи управляващите, които го смятат за естествено и нормално. Това е късогледа политика, зад която стоят определени политически и икономически интереси, но тя е дълбоко порочна и вредна за България", се казва в декларацията.

От СБЖ посочват, че в "българските медии тече уродлив процес на монополизация и концентрация в ръцете на зависими от властта лица, пред който редуващите се правителства си затварят очите".

"Налице е крещяща нужда от прозрачност и осветляване на медийната собственост, на каналите за финансиране, на рекламната и разпространителската мрежа, за да стане ясно кой на кого и с какви пари служи. Не се предприемат никакви стъпки в тази насока, защото сегашното положение очевидно е изгодно на политическия елит и яростно се защитава от явни и скрити лобисти", посочват от организацията.

Оттам посочват, че всичко това прави изключително трудно упражняването на журналистическата професия днес. "Нарушават се социалните и трудови права на журналистите. Деформацията на пазара размива границата между информация и реклама, между обективна, независима и поръчкова журналистика. Това принизява авторитета на журналистиката и не позволява на журналистите да изпълняват мисията си – да служат на обществения интерес", посочват от СБЖ.

Оттам припомнят, че организацията отдавна предупреждава за тези пагубни явления и процеси в медийната среда у нас, които станаха предмет на сериозни критики и от европейските институции и които сериозно накърняват образа на България.

СБЖ смята, че с оглед на неблагоприятната икономическа, политическа и социална обстановка у нас най-доброто разрешение на тези въпроси е приемането от Народното събрание на нормативни документи за професионалната журналистика и защитата на журналистическия труд.

"Ако в българската медийна среда беше утвърден процесът на колективно трудово договаряне днес десетките наши колеги, които остават на улицата, щяха да бъдат защитени", заявяват от СБЖ.

"Сривът на България на незавидното 106-о място в годишния Индекс на свободата на пресата за 2015 г. на базираната в Париж международна организация "Репортери без граници" (на последно място сред страните от ЕС и след много африкански, азиатски и латиноамерикански държави от Третия свят) е само следствие от натрупаните абсурди в българските медии и в българското общество като цяло през последните години", допълват от СБЖ.

---------------

This publication has been produced within the partnership with Osservatorio Balcani e Caucaso for the European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), co-funded by the European Commission. The contents of this publication are the sole responsibility of media partner Mediapool.bg and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #3

    Плачете за париж, столицата на разврата...Ха да видим колцина от днешните български "журналисти" ще отгатнат от де е този пасаж? Кой е авторът му? Колкото до изданийцето на "Бор" и "Бреза" - няма защо да се жали. Изпълниха поръчката, Тошо изпра парите, ратаите, които се минаха и хукнаха с него, а не останаха в "Труд", сега ще рИват. А пък позицията на агент "Виолетка" не интересува никого, защото тази комчунистическа структура СБЖ, каквито днес има само в Северна Корея, е без никакво значение. Хранилка за Виолетка и такива като нея, които онзи ден бяха на Бузлуджа.

  2. Поли
    #2

    Всяка гилдия в България се самоизяжда от завист и непочтена конкуренция. Колко журналисти биха, уволняваха, съдеха, като мишоци се крият и си траят. Сега от кумова срама СБЖ отваря уста за някакъв защитен механизъм, който тепърва да се предлага и обсъжда. Нека да не ги квалифицираме българските журналисти,но всички ги знаем по писанията им - неграмотни и тъпи, с просташки език, неточна информация, сервилни към силните и плащащите, отврат. Имаме и няколко журналисти, които правят изключение, но те не са на хранилката на Пеевски и на държавата. Другите с лопата да ги ринеш.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.