Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Исканите от Сената на САЩ нови санкции срещу Русия разгневиха Берлин и Виена

Според двете страни санкциите могат да засегнат европейски фирми и заплашват енергийната сигурност на Европа

40 коментара
Исканите от Сената на САЩ нови санкции срещу Русия разгневиха Берлин и Виена

Американският Сенат одобри с огромно мнозинство нови санкции срещу Русия заради намесата на Кремъл в президентските избори в САЩ м.г., предадоха Ройтерс и АП в четвъртък.

Решението предизвика обща критична декларация на германския външен министър и австрийския канцлер, в която се твърди, че санкциите заплашват енергийната сигурност на Европа и че единствената им цел е опит за проникване на американски втечнен газ на европейските пазари за сметка на руския природен газ.

То бе гласувано с 97 гласа "за" и 2 "против", след като американските разузнавателни агенции установиха, че Русия умишлено се е намесила в кампанията преди президентските избори.

Законодателите, които подкрепиха мярката, отбелязаха и агресията на Русия в Сирия и Украйна. Новите санкции бяха вкарани в законопроект за налагане на санкции срещу Иран, който в момента се обсъжда в Сената и също има широка подкрепа.

С решението започва процес, при който Конгресът ще преразгледа промените в санкционния режим, превръща в закон мерки, които по-рано бяха въведени чрез президентски указ, налага нови санкции на руснаци, за които се смята, че са виновни в нарушаване на човешките права или извършване на кибератаки, които доставят оръжие на режима на Асад, свързани са с корупция в приватизацията и имат бизнес с руските разузнавателен и отбранителен комплекс.

Предлагат се санкции срещу минно-добивната промишленост, металургията, морския и железопътния транспорт на Русия. Конкретният списък с компании трябва да бъде определен от Министерството на финансите на САЩ.

Предлага се също ограниченията да засегнат инвестициите в руските петролопроводи и газопроводи за износ. Санкциите може да застигнат онези инвеститори, които вложат в отрасъла повече от 5 милиона долара в рамките на 12 месеца.

Разширява се и забраната да се помага на руските компании да разработват находища в шелфа. Подкрепа вече не бива да се оказва и на частни компании, в които някакъв дял притежава лице от списъка със санкционираните.

За да влезе в сила, мярката ще трябва да бъде одобрена и от Камарата на представителите и да бъде подписана от президента Доналд Тръмп. Ако държавният глава възрази, според поддръжници на документа се очаква да има достатъчна подкрепа в Конгреса, за да бъде преодоляно евентуалното му вето.

Снощи по време на изслушване в Сената държавният секретар Рекс Тилърсън заяви, че в законопроекта за новите санкции срещу Русия има „няколко проблематични“ за приемането му момента.

Германия и Австрия критикуват плановете на САЩ за нови санкции

Австрия и Германия отправиха остра критика към плановете на САЩ да наложат нови санкции срещу Русия, предаде Асошиейтед прес. Това бе направено в съвместна декларация на австрийския канцлер Кристиан Керн и германския министър на външните работи Зигмар Габриел, публикувана в четвъртък от германското външно министерство.

 

В текста двамата изразяват убеждението си, че разглежданите от Конгреса на САЩ нови ограничителни мерки заплашват енергийната сигурност на Европа и вредят на уреждането на кризата в Украйна.

 

В декларацията се посочва, че единствена цел на тези санкции е опит за проникването на американски втечнен газ на европейските пазари за сметка на руския природен газ.

"Не можем да приемем заплахата от незаконни и екстериториални санкции срещу европейски компании", заявяват Керн и Габриел. Те подчертават, че "енергийните доставки за Европа са работа на Европа, а не на САЩ".

"Заплашването на компании в Германия, Австрия и други европейски страни с глоби на американския пазар, ако те заедно с Русия участват в газови проекти като "Северен поток-2" или ги финансират, привнася абсолютно ново и много негативно качество в европейско-американските отношения", се казва в декларацията.

 

Все пак канцлерът на Австрия и външният министър на Германия изразяват „подкрепа за усилията на Държавния департамент на САЩ, насочени към промени в този законопроект“.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #40

    айде успокойте се, тавариши хибридни коминтерновци... ЕС и САЩ много бързо ще синхронизират санкциите си срещу путината матушка - няма да ви се размине. По-добре почвайте още отсега да се запасявате с булгур, юфка и картошки за зимата...

  2. trezwomislesht
    #39

    Всички сороски мекерета се надпреварват в изцепките си с гнусотии и пошлост. Явно темата им е болезнено маниакална. Що не оставите американците да си налагат санкции, руснаците да не им пука за тях, а не гледате интереса на Европа, която толкова много превъзнасяте. Щом е европейски, този интерес е и наш. Защото на Германия и Австрия няма нужда да им се набива в тъпите глави ползата от една или друга политика на действие. Те не разсъждават първосигнално като вас.

  3. Емил Станоев
    #38

    И какво излиза САЩ искат да Определят целият дневен ред в ЕС , без да питат когото и да е от ЕС . Това май няма да им се получи скоро може да получат един шут от ЕС .ЕС се състои от суверенни държави . Сащ си мислят че още държат под окупация част от Европа , но това не е така от доста време.

  4. Инвестицията е 100% руска /западните компании, искаха да открият само кредитни линии/. Рашките смятат ,че могат да смекчат санкциите , като вземат кредити от руски банки-това не е забранено. Друг е въпросът какво е дереджето на тия банки, колко те има да връщат в Твърда валута.

  5. АлександърНиколов
    #36
  6. АлександърНиколов
    #35
  7. АлександърНиколов
    #34
  8. АлександърНиколов
    #33
  9. Kiril Kovatchev
    #32

    Очевидно Путлера няма никакво намерение да спира с гадостите. Ако не изпраща зелени човечета то той води подривни войни с фалшиви новини и хакерски атаки. Това агресивно поведение няма да бъде спряно по християнски с подлагане и на другата буза. Разбирам че на някои европейски политици много им се иска да не си развалят рахата, но това не е печеливша тактика. Европейците се провалиха по този начин и с Хитлер и изглежда ще направят същата грешка и с Путин, просто защото така е по-лесно. С руската

  10. LoudSpeaker
    #31

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.